Siły zbrojne

Nadchodzi Tytan

Nadchodzi Tytan - polski żołnierz przyszłości - fot. Bumar
Nadchodzi Tytan - polski żołnierz przyszłości - fot. Bumar

Konsorcjum złożone z 13 polskich firm pod przewodnictwem PCO S.A. podpisze 26 czerwca umowę na pracę rozwojową oraz umowę ramową na dostawy systemu Tytan dla Sił Zbrojnych RP. Tytan ma być rewolucją w zakresie kompleksowego wyposażenia i uzbrojenia polskich żołnierzy. Co to dokładnie znaczy?

Od roku 2007 konsorcjum państwowych, ale też prywatnych firm oraz ośrodków naukowo-badawczych realizuje program Tytan obejmujący umundurowanie, wyposażenie i uzbrojenie żołnierza - całość złożoną z modułów. Powinien on zapewniać optymalną kombinację mobilności, ochrony, świadomości pola walki oraz siły ognia. Polska armia zakładała wprowadzenie systemu do użytku w 2016 roku, a do 2018 roku zaplanowano zakup około dwóch tysięcy zestawów Tytan za sumę ponad 600 mln zł.

  

Podstawowe uzbrojenie Tytana stanowić będą najnowsze konstrukcje produkcji radomskiej Fabryki Broni: Modułowy System Broni Strzeleckiej MSBS kalibru 5,56 mm w wariancie klasycznym lub bezkolbowym i nowy typ pistoletu automatycznego kalibru 9 mm. Premiera tego ostatniego będzie miała miejsce w pierwszych dniach lipca, podczas otwarcia nowego zakładu Fabryki Broni w Radomiu. Zakład ten powstał właśnie w celu seryjnej produkcji obu wspomnianych konstrukcji.  

Broń, nawet najlepsza, znaczy niewiele bez systemu celowniczego i obserwacyjnego. Te komponenty systemu Tytan dostarczy Przemysłowe Centrum Optoelektroniki z Warszawy. Będzie to między innymi celownik termowizyjny SCT Rubin i zminiaturyzowany monookular noktowizyjny MU-3M, który współpracuje z celownikiem SCT Rubin, ale może też być wykorzystywany jako wyświetlacz nahełmowy.

MSSB z SCT Rubin
Strzelanie zza osłony, z wykorzystaniem wyświetlacza nahełmowego.

Firmy Radmor, Bumar Elektronika i WB Electronics tworzą na potrzeby Tytana systemy łączności, transmisji danych, identyfikacji swój-obcy i ostrzegania o wykryciu przez przeciwnika. Żołnierz przyszłości będzie mógł nie tylko komunikować się głosowo, ale też przesyłać dane z minikamery na hełmie, czy innych czujników, odbierać dane taktyczne, czy pozycje własnych i wrogich jednostek dzięki nowoczesnemu systemowi transmisji danych. Anteny są wbudowane w mundur i elementy ochronne, a zasilanie może być bezprzewodowo doładowane np. podczas jazdy transporterem.

Bezpieczeństwo zapewnią nowe umundurowanie i opancerzenie firmy Maskpol powstające na podstawie laserowego skanera sylwetek ludzkich. Specjalnie zaprojektowany hełm (HBKO-1) i zintegrowana wielowarstwowa kamizelka kulo- i odłamkoodporna przystosowane będą do integracji z zaawansowanym wyposażeniem elektronicznym systemu. W przyszłości oprócz wymienionych wcześniej elementów ma ono być uzupełniony o Moduł Monitorowania Życia, który na bieżącą będzie informował dowódcę nie tylko o stanie zdrowia i ranach, ale np. o poziomie zmęczenia, czy stresu żołnierza.

Całość umundurowania i wyposażenia będzie pokryta nowym wzorem kamuflażu. W przyszłości ma on zostać zastąpiony aktywnym maskowaniem, które dostosowywać się będzie do barw otoczenia. Wymienione tu elementy to tylko część rozwiązań składających się na ten rewolucyjny system, który spokojnie może konkurować z programami światowych potęg, takimi jak francuski FÉLIN (Fantassin à Équipement et Liaisons Intégrés – zintegrowane wyposażenia piechura i komunikacji ) czy niemiecki IdZ (Infanterist der Zukunft, czyli żołnierz przyszłości), którego najnowszy wariant nosi nazwę Gladius.

Należące do konsorcjum firmy zdecydowanie broniły swoich praw do komponentów składających się na system Tytan. Przez wiele miesięcy trwały poszukiwania kompromisu z Ministerstwem Obrony Narodowej, które żądało przeniesienia praw autorskich. Ostatecznie 26 czerwca zostanie przypieczętowane rozwiązanie kompromisowe. Według nieoficjalnych informacji umowa ramowa przeniesie prawa na MON, ale będzie promowała 13 firm-twórców systemu Tytan w zamówieniach na jego komponenty. 

Komentarze (29)

 1. Piotr Kraczkowski

  Zasadniczą i decydującą sprawą jest umożliwianie żołnierzowi celne strzelanie wystawieniem karabinu zza osłony w każdym kierunku. Optyczny celownik na karabinie musi być połączalny przewodowo z jakimś urządzeniem przed okiem żołnierza tak by spoza ukrycia wystawał tylko karabin. Potrafi to zdaje się ten "francuski Tytan". Okular pod kątem nie rozwiązuje sprawy w dół i w górę - żołnierz musi móc celnie strzelać trzymając karabin wygodnie nad głową, co jest najszęstszą sytuacją. ____Bez tej właściwości Tytan jest bez większej wartości, bo siła ognia jest na polu walki olbrzymia. Dodatkowo bwp strzelają amunicją wybuchającą nad żołnierzami trafiając ich w okopach, w budynkach, czy innych formach ukrycia. ____Dlatego potrzebna jest dodatkowo do kamizelki kuloodpornej peleryna kuloodporna, którą żołnierz może chronić siebie i swą broń przed "deszczem odłamków" przebijających zwykłe kamizelki. Atak, przed którym może ochronić tylko taka kuloodporna "peleryna", "płachta", "kocyk" długości żołnierza plus osłona broni, będzie podstawowym zagrożeniem na polu walki. ____Innym zagrożeniem będą zakócenia radiowe i impuls elektromagnetyczny niszczący urządzenia elektroniczne.

  1. Elf

   Mam sportową kamerkę Panasonica HX-A100 (od niedawna w sprzedaży HX-A500 jeszcze lepszą) - którą zamontowałem kiedyś ją naszynie montażowej mojego karabinka ASG i z pomocą wi-fi transmitowałem do smartphona obraz z celownika (umocowanie tej kamery po umieszczeniu w imadle karabinu pozwoliło na zgranie linii celowania mimo braku linii na ekranie)... Ponadto udało się nagrać "akcję" w postaci krótkiej walki i strzelania.. Taki mój i siostrzeńców oraz moich synów "mini land warrior" zrobiliśmy :)

  2. dsfgbjnhjm

   KAŻDY system żołnierza przyszłości ma na wyposażeniu celownik termowizyjny z wyświetlaczem nahełmowym, łącznie z polskim Tytanem. Celownik i wyświetlacz dobrze widać na zdjęciach w artykule.

 2. Erwin

  Panowie na porządne buty nie stać naszego MON-u. Żołnierz musi śmigać w imitacji skóry, lepionej czymś co powoduje grzybicę i inne schorzenia marki Wojas, kto chodził to wie, z za biurka tego się nie widzi i nie czuje smrodu po zdjęciu buta. Pamiętajmy że jak jedno koło jest zepsute to cały traktor jest do d...y.

  1. Elf

   Ja mam Haix P6 i sobie bardzo chwalę.. chociaż polecano mi Haixy w wersji czystej skóry i twarde albo francuzy ale wybrałem policyjną ale bardzo dobrą edycję Haixa...

 3. bezksywy

  Miną lata zanim opracuje się taktykę do tego zestawu. Następnie miną lata by ją zmienić, gdyż na pewno pojawią się niedociągnięcia w trakcie użytkowania na bojowo. A znając szybkość procesów decyzyjnych obecnych decydentów, to ......

  1. miki89

   ...no tak lepiej nic nie robić albo kupić za granicą :)

 4. fikimiki

  Czy współczesny żołnierz wie co to jest saperka i do czego służy, prawdopodobnie uważa, ze jest to kobieta żołnierz służąca w saperach.

 5. Swiatowid

  Tytan nadejdzie tak szybko jak leci Gawron nad baltyk. Nastepne 15 lat, predkosc zastraszajaca.

 6. Podbipięta

  Tytan obejmuje całościowo system łączności,noktowizji,oporządzenia i uzbrojenia.Do 2022 roku ma trafić na wyposażenie ok. 14 bat. /to ok. połowy naszych bat. piechoty/ A dziś świętuje bo otwierają u nas w Radomiu nową Fabrykę Broni.

 7. A_S

  Dobrze, że idziemy naprzód, ale minie jakiś czas zanim z makiety i nowości zamienią się w wyposażenie jednostek, a strony w ewentualnych konfliktach coraz bardziej oddalają się od siebie. Teraz jak nieprzyjaciel jest w odległości 100km to trzeba się raczej pomału zwijać, a gdzie tam toczyć bój w zasięgu wzroku.

  1. sdv

   Taaa. W Afganistanie, Iraku, czh teraz na Ukrainie wszyscy sie zwojaja, gdy nieprzyjaciel jest w odleglosci 100 km :) Dorosnij :)

 8. POkłosie

  Proponuję szybką konfigurację wyposażenia w ramach projektu "Augiasz 2014", bo tych na górze to tylko kijem wygonić można. Ah, no tak, przecież to oni wszystko nadzorują skutecznie i fachowo, łącznie z budżetem 2% PKB. ;) Panują nad służbami całkowicie i perfekcyjnie. Służą krajowi i wdrażają krajowe rozwiązania ku dobrobytowi Polaków. ;-) 20 lat temu myślałem, że z kałachem nasi skończyli i liczyłem na zabawę czymś nowym i polskim, a tu nadal... ;-) Lampasy frykasy, lasy. Francja ma już 15 tysięcy swoich kompletów...

  1. dsv

   Gdyby nie ci na gorze to teraz pisalbys panteony o prezesie Kaczynskim, bo nie byloby TYTANA, zawodowej armii, uzbrojenia i PKB :D

 9. Lewy

  Ten styl propagandy obrzydza mnie. MON pluje wyzej jak stoji. Przez ostatnie dlugie miesiace czytalis my non stop ze w jeszcze w tym roku wejdzie TYTAN do Polskiej armi. Propaganda na 100% a teraz tak jak by nic chwali sie MON za posrednictwem min. Defence24 ze zostalo juz wszystko podpisane ale pierwsze wzory wejada za 4 lata. Hahaha co za mydlenie oczow.

  1. góral

   Nikt przecież nie twierdził że Tytan wejdzie do wyposażenia WP w tym roku. Coś sobie wymyśliłeś, albo źle zrozumiałeś.

  2. dfb

   Osobiscie sledze rozwuj prac nad TYTANem od samego poczatku, ale nigdy i nigdzie nie czytalem o tym, zeby TYTAN mial byc gotowy w tym roku. Moze powinienes mniej czytac PiSowskich bredni, jak myslisz?

 10. Dronowice

  Skąd na to kasa ? nie marnować paru miliardów na Afganistan, kilkuset co najmniej na gawrona, 40 ponad milionów na nielegalne ściganie kodów genetycznych z kilkudziesięciu tysięcy pracowników wojska, nie trwonić kasy na limuzyny na prezydencję, na LRADy,na emeryturki bajońskie oficerek z ruskim uwiądem ...

 11. szeregowy

  Niech najpierw wyposarza kazdego zolnierza w kurtke gortexowa a nie z gownolitu

  1. BS

   A po co każdemu Gore-tex?

 12. jur f

  A GDZIE W TYM "Tytanie" nowoczesna kamizelka, cały system anty-balistyczny. Gdzie tej "naszej" propozycji do takiego systemu niemieckiego, czy francuskiego. Porównajcie sobie jak dużą część ciała osłona obejmuje. Przecież jak to wynika chyba z większości analiz polski żołnierz, jak zwykle stanie do walki z przeważającymi siłami wroga. A przecież te osłony są w większości odłamkoodporne. A tylko w małej części kuloodporne. I tu nasuwa się pytanie czy nie należałoby pomyśleć o zakupie licencji na system anty-balistyczny np. "DragonSkin" ???. W końcu użytkują go najwyższej klasy tajniacy i vip-y, a to chyba najlepsza rekomendacja. Piszę o tym bo przypomniał mi się filmik, jak to amerykański wojak w Iraku dostaje kulkę. Żołnierz pada przewrócony siłą obalającą pocisku. A po kilku sekundach wstaje i chowa się za "Hamerem". To przecież kwintesencja działania osłony balistycznej, jesteśmy kuloodporni !. Na ile tytan jest odporny ?. Jak długo przetrwa na polu walki ?.

  1. Loniev

   Durnyś. Dragonskiny to margines. Btw. Jesli to taka rewelacja, to czemu wojacy mogąc się doposażyć kupują wszystko prócz w/w dragonskinów ?

  2. Scooby

   .. niech już zaczną robić cokolwiek. Później uzupełniać i poprawiać. W tytanie najistotniejszą rola jest przekazywanie informacji a bez sieciocentrycznego BWP,a to niewiele on zmieni.

  3. BS

   Bzdury gadasz. Dragonskin okazał się marketingową ściemą - poczytaj sobie najpierw, a nie bazujesz na wiedzy z Discovery.

 13. Żołnierz

  Wszystko fajnie, tylko panowie Ci panowie zapominają, że dla żołnierza piechota najważniejsza jest mobilność. Sytuacja przedstawiona na filmie promującym Tytana też nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości. Beryl z celownikiem termowizyjnym, granatnikiem i reszta "udogodnień" nie nadaje sie do czyszczenia pomieszczeń. Waży porównywalnie do KMa.

  1. podbipięta

   Jeden z 6ciu w drużynie ma mieć Rubina ,2óch podwieszanoe granatniki/plus jednorazowe rgppanc/.jeden rkm wz 2015 plus amunicyjny ,noi dowódca drużyny To 3y drużyny Dochodzi drużyna wsparcia tu rozważane są różne koncepcje Możdieże LM 60 .kbw, km Tytan to program lądówki a nie DWS Norwegowie robią go wsystemie uproszczonym ale nasz jest o wiele bardziej zaawansowany Nie marudzmy.Aż dziw.ale to chyba wychodzii bo mało w tym państwówki

  2. condor

   Ty chyba nie czytasz ze zrozumieniem. Sprawdź co ma być docelowym wyposażeniem żołnierza.

  3. Scooby

   ..z dużo naoglądałeś się filmów o SWAT. Wojsko pomieszczenia czyści ; granatem, AT4,....

 14. kojo

  Zacznijmy od tego, że żeby obsłużyć taki sprzęt trzeba mieć jakiś iloraz inteligencji, a nie jej iloczyn. Znam 7 żołnierzy z czego tylko 2 umie poprawnie złożyć zdanie i napisać je po polsku. I nie zrozumcie mnie źle, mam wielki szacunek do nich, jak i wszystkich, którzy nadstawiaja karku. Jednak to są proste, zwykle chłopy, którzy znają się na swojej robocie i nie jest im potrzebna żadna elektronika, która i tak znając przetargi w naszym kraju, pewnie będzie wątpliwej jakości.

  1. Grundi

   Domyślam się,że to będzie dla oddziałów specjalnych. Tam już nie trafiają tacy, o których wspominasz.

  2. Podbipięta

   To elektronika będzie skomplikowana,obsługa zaś prosta,intuicyjna.Zołnierze sobie poradzą,bez obaw.

  3. Scooby

   jak sobie z smartfonem radzi to się naddaje. nie przesadzaj.

 15. Paweł Piotr Z

  Nowy kamuflaż subito!!! Wejdzie w życie za dwa lata? To po co teraz wydano ciężkie pieniądze na tysiące mundurów ze starym wzorem? Robią z WP przebierańców. Pokażcie mi choć jedno zdjęcie z ostatnich 5 lat gdzie drużyna ma takie same umundurowanie.

  1. Kenny

   To akurat dzieje się dlatego, że nasze wojsko na misjach ma pewną autonomię w doborze sprzętu, tak więc poza oporządzeniem typu hełmy, buty, kamizelki itd. noszą też własne mundury, tyle, że z doczepioną flagą. Według mnie słuszne podejście - Szuszwole nie patrzą, czy przeciwnik ładnie wygląda, a komfort operatora potrafi przesądzić, niekiedy, o jego życiu, zwłaszcza, że sprzęt, jaki się im standardowo przydziela, pozostawia wiele do życzenia. Jest jedno 'ale': jeśli żołnierz zginął w innym sprzęcie niż przydziałowy, jego rodzinie teoretycznie nie przysługuje odszkodowanie. Jest to jednak omijane, bo denat w razie czego może liczyć na kumpli, którzy go przebiorą.

  2. Loniev

   Sorty mundurowe mają takie same. Wyposażenie - nie. I drużyna nie może mieć takiego samego wyposażenia czopku. Przyczyna jest bardziej niż prozaiczna. Drużyna to składowa rożnych specjalizacji. Tylko kompletna pała i ignorant uważa że d-ca drużyny powinien używać takiego samego wyposażenia co KM-ista czy obsługa rgppanc-a. Puknij się w czaszkę.

 16. 0x7fc00000

  Opis ladnie brzmi, ciekawe jak bedzie dalej. DARPA z nakladami wiekszymi od budzetu calego MON od wielu lat pracuje nad budowa takich systemow, a nasi szpece zrobili to w mniej niz w dekade, de facto nie posiadajac w kraju zadnego prawdziwego przemyslu produkujacego polprzewodniki. Cos MON kupi, mam nadzieje, ze to cos nie bedzie zagrozeniem dla zolnierzy. Od razu zaznacze, ze trzymam kciuki za projekt, bo powstaje u nas, ale po tym jak jedna z powyzszych firm dala rade zgubic swojego drona to spodziewam sie juz wszystkiego.

  1. Podbipieta

   OJ jak DARPA projektuje kamuflaz to za 300 mln USD a potem wszystko w błoto TO nie jest dobry przyklad.Na BiR skarpet wydają 10 mln,a potem zlecaja produkcje w Chinach

  2. Loniev

   Brachu. zagubienie drona to nic niezwykłego.

 17. jur f

  A GDZIE W TYM "Tytanie" nowoczesna kamizelka, cały system anty-balistyczny. Gdzie tej "naszej" propozycji do takiego systemu niemieckiego, czy francuskiego. Porównajcie sobie jak dużą część ciała osłona obejmuje. Przecież jak to wynika chyba z większości analiz polski żołnierz, jak zwykle stanie do walki z przeważającymi siłami wroga. A przecież te osłony są w większości odłamkoodporne. A tylko w małej części kuloodporne. I tu nasuwa się pytanie czy nie należałoby pomyśleć o zakupie licencji na system anty-balistyczny np. "DragonSkin" ???. W końcu użytkują go najwyższej klasy tajniacy i vip-y, a to chyba najlepsza rekomendacja. Piszę o tym bo przypomniał mi się filmik, jak to amerykański wojak w Iraku dostaje kulkę. Żołnierz pada przewrócony siłą obalającą pocisku. A po kilku sekundach wstaje i chowa się za "Hamerem". To przecież kwintesencja działania osłony balistycznej, jesteśmy kuloodporni !. Na ile tytan jest odporny ?. Jak długo przetrwa na polu walki ?.

 18. lalal

  trzeba miec pieniadze aby masowo wypozazyc polska piechote w ta nowoczesna technologie - a takze na wymiany, naprawe etc. same stroje to nie wszystko - wazna jest tez logistyka I zalozenia taktyczne, wazne sa tez inne formy wsparcia jak lotnictwo, zbieranie informacji( np drony, informacja wywiadowcza), sprzet ciezki, lekki - ladowy, obrona cybernetyczna, wojska morskie. Na to wszystko trzeba miec pieniadze - ale w obecnym systemie gospodarczym Polski gdzie nie tylko ludzi zniecheca sie do robienia pieniedzy, niszczyl lub uprzykrza sie zycie firmom, dotuje sie marnotraswto( lacznie z mlodymi emerytami, panstwowymi firmami, sluzba zdrowia, przewozami kolejowymi, budowa drog, szkolnictwo, wywoz smieci, dostawy pradu - socjalizm w pelni chwaly. Milo jest miec kawalek dobrej technologii ale zeby nie zostalo to wystawione w muzem a dawalo realne wzmocnienie w armii - musi to byc masowo dostepne. KNP - zmiana ustroju najpierw a pozniej mozemy zaczac wzmacniac sily obronne Polski

 19. passenger

  Będziemy mieli swoich "zielonych ludzików". Czyżby szykowało się jakieś referendum na Ukrainie, Białorusi, czy Litwie? ;)

 20. Jack Luminous

  Cieszy fakt, ze autorski system opracowany w Polsce trafi w koncu na wyposazenie naszych jednostek.A to, ze jak na nasze kulejace warunki Tytan powstal OD PODSTAW w iscie ekspresowym tempie naprawde pozwala uwierzyc, ze w Polsce jednak mozna cos zrobic.Dodatkowo, jesli udaloby sie dokonczyc prace nad kamuflazem aktywnym (podobno jestesmy w czolowce) to Tytanem naprawde moglibysmy skasowac konkurencje. @Żołnierz - podstawowym wyposazeniem strzeleckim Tytana bedzie MSBS i nowy pistolet aut. kal. 9 mm a nie Beryl.Radze dokladniej czytac artykuly, ktore sie komentuje a nie tylko ogladac filmiki (ten tutaj jest zreszta juz dosc stary). A reszcie maruderow powiem tak - chyba lepiej byc w czolowce, opracowywac i rozwijac wlasne pomysly, nawet jesli w poczatkowej fazie zawieraja jakies mankamenty?Akurat jesli chodzi o radiostacje, przyrzady opotoelektroniczne itp. to nie mamy sie czego wstydzic i co mnie obchodzi, ze Francuzi narzekaja na swoje produkty?To ich problem, ktory na pewno byl brany pod uwage przy pracach nad Tytanem.Dochodzi jeszcze kwestia wykorzystania w przyszlosci grafenu ale tu juz bardzo poniosla mnie fantazja.:)))

 21. Napisz

  To będzie dostępne dla wojsk lądowych czy tylko dla oddziałów specialnych?

 22. morelexx

  troche glupia ta nazwa...tytan ale na cale szczescie ja tego nosic nie bede :P

 23. AsGpAsjA

  A dostanie kulkę i leży ;)

 24. Mirosław Znamirowski

  We wszystkim materiałach promocyjnych systemów "żołnierza przyszłości" zawsze eksponuje się możliwość prowadzenia ognia zza osłony bez wystawiania się na strzał. Tylko czy takie strzelanie może być celne? Przecież gdyby naprawdę można było celnie strzelać z karabinu nie składając się odpowiednio do strzału, to taki element konstrukcyjny jak kolba byłby całkowicie zbędny.

  1. Podbipięta

   MG 42 miały celownik peryskopowy do strzelania z okopu.A ten bajer /zza węgła/to tylko do obserwacji.

 25. Jan S.

  Pytanie czy lepiej dla żołnierza mieć kilogram radiostacji i wyświetlacz, czy 2-3 magazynki więcej? W Izraelu uważali że taki system jest dobry, ale do szczebla d-cy drużyny bo zwykłym żołnierzom takie bajery są niepotrzebne. Może zwykłym żołnierzom w drużynie dać tylko lekki radiotelefon?

  1. wienie

   a kto tutaj pisze że te miliony mają iść dla zwykłego żołnierza? przecież to system tylko dla jednostek specjalnych i to ludzi z głową na karku a nie dla zwykłych szaraczków po zawodówce