Reklama

Siły zbrojne

Nadchodzi ćwiczenie "Gepard-14"

Fot. 17 WBZ
Fot. 17 WBZ

Już za kilka dni na poligonie w Orzyszu rozpocznie się ćwiczenie taktyczne z wojskami pod kryptonimem „Gepard-14”, w którym główną rolę odegrają pododdziały 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.  

Gepard-14 to przedsięwzięcie, które planowaliśmy od trzech lat. Właśnie nadszedł moment, w którym sprawdzimy stan naszych przygotowań oraz poddamy ocenie ćwiczące pododdziały” – powiedział podpułkownik Marek Kociemba, Szef Szkolenia 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej (17WBZ). Ćwiczenie odbędzie się na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Orzyszu, a jego najważniejsza część będzie trwała od 6 do 14 czerwca. Jednak zanim to nastąpi, rozpocznie się przemieszczenie sił i środków do rejonu przyszłych ćwiczeń. Oprócz głównych ćwiczących: 7 batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich, 7 dywizjonu Artylerii Konnej Wielkopolskiej oraz kompanii saperów Sił Odpowiedzi NATO, w ćwiczeniu wezmą także udział grupy operacyjne wszystkich pododdziałów brygady, a także dowództwo i sztab, jako kierownictwo ćwiczenia.

Przed żołnierzami poważne wyzwanie – do pokonania mają dystans prawie 700 kilometrów. W rejon poligonu przemieszczą się na dwa sposoby: transportem operacyjnym oraz standardowo, czyli po drogach publicznych. Pierwsze transporty kolejowe ruszą już w czwartek, 29 maja i stopniowo będą docierały do Orzysza.

Całe przedsięwzięcie wymaga wieloetapowej koordynacji, między wszystkimi elementami biorącymi udział w transporcie. Dlatego też konieczne było przeprowadzenie cyklu szkoleń z procedur załadunku, rozładunku i zachowania się podczas przemieszczenia, w którym wzięły udział wszystkie osoby funkcyjne, kluczowy personel oraz stany osobowe bezpośrednio zaangażowane w transport

podkreślił podpułkownik Rafał Miernik, dowódca 7bSKW.

 Aby wszystko przebiegło zgodnie z planem, w Wielkopolskiej Brygadzie będzie działał specjalnie powołany i przeszkolony zespół, którego zadaniem będzie monitoring przebiegu wszystkich transportów, do czasu przybycia w rejon ćwiczeń wszystkich elementów. Przemieszczenie na dużą skalę realizowane było również podczas ćwiczenia „Wyzwanie-12”.

Ćwiczenie "Gepard-14” rozpocznie się 2 i potrwa do 14 czerwca. W jego trakcie będą prowadzone połączone działania komponentów: lądowego I powietrznego, wspierane artylerią, a także zabezpieczeniem medycznym i logistycznym, realizowanym wspólnie przez żołnierzy 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, 10 Brygady Logistycznej oraz 17 Grupy Zabezpieczenia Medycznego. 

 por. Martyna Fedro-Samojedny

Reklama

Komentarze (1)

 1. ddddd

  Same manewry i ćwiczenia....to w końcu coś będzie ?? Bo to już na dużą skalę wszystko robią.

  1. j

   A co ma być? Wojsko cały czas ćwiczy to normalne i wskazane.

  2. Pasibrzuchy do boju

   No, będzie. W razie czego będą do gości ze wschodu kamieniami rzucać i groźnie potrząsać dzidami.

Reklama