Reklama

Siły zbrojne

Nadchodzą podwyżki w Pułku Reprezentacyjnym WP

Przeformowanie Batalionu Reprezentacyjnego WP w Pułk Reprezentacyjny WP. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl
Przeformowanie Batalionu Reprezentacyjnego WP w Pułk Reprezentacyjny WP. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

Niedużo, ale jednak. Żołnierze Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego mogą liczyć na podwyżki do 150 zł z wyrównaniem od 1 kwietnia 2018 r., czyli od momentu powołania jednostki. Zwiększone w podobnym stopniu dodatki do uposażeń ma dostać także niewielka grupa prawników w mundurach. MON skierowało właśnie do uzgodnień projekt odpowiedniego rozporządzenia.

Chodzi o zmianę rozporządzenia w sprawie dodatków do uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych. Konkretne zmiany dotyczą dodatków służbowych, to znaczy powiązanych z zajmowaniem określonego stanowiska lub służbą w konkretnej jednostce wojskowej.

Z nowelizacji skorzystają przede wszystkim żołnierze Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. To jednostka, która 1 kwietnia 2018 r. powstała z połączenia Batalionu Reprezentacyjnego WP i Orkiestry Wojskowej w Warszawie. Do tej pory jej żołnierzom przysługiwał dodatek służbowy w maksymalnej wysokości 300 zł (wszystkie kwoty brutto). Teraz mają otrzymywać dodatkowo do 450 zł.

Do tej pory przeciętna wysokość dodatku w batalionie wynosiła 260 zł miesięcznie. Teraz liczba żołnierzy uprawnionych do otrzymywania dodatku ma wzrosnąć o prawie 120.

MON planuje, że przepisy w tym zakresie będą miały zastosowanie od 1 kwietnia 2018 r., czyli od momentu przeformowania batalionu w pułk reprezentacyjny. Oznacza to, że żołnierze dostaną wyrównanie za okres, kiedy nie wypłacano im zwiększonego dodatku.

Na podwyżki może liczyć też niewielka grupa prawników w mundurach, którzy służą na stanowiskach referentów prawnych. Tutaj również chodzi o kwotę do 150 zł miesięcznie. Według danych z uzasadnienia projektu chodzi o grupę około 10 osób. W Ich przypadku mowa jest o wyrównaniu od początku 2018 r.

Ponadto w projekcie znalazła się jedna porządkująca zmiana dotycząca Wojsk Specjalnych. Do tej pory na liście osób uprawnionych do otrzymywania dodatków służbowych byli żołnierze Inspektoratu Wojsk Specjalnych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Centrum Operacji Specjalnych w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Instytucje te zostały rozwiązane na początku 2018 r. Teraz zostaną wykreślone z rozporządzenia o dodatkach.

Według wyliczeń MON projekt będzie dotyczył ok. 500 żołnierzy. Koszty zmian oszacowano na około 1,3 mln zł rocznie.

Reklama

Komentarze (9)

 1. Wyjaśnialski

  Politycy bardzo lubią oglądać jak wojsko dziarsko maszeruje, a orkiestra łup, łup. Z wojskiem wychodzą też świetne zdjęcia do broszurek wyborczych. Więc dlatego mamy pułk reprezentacyjny uzbrojony w korkowce.

 2. 22

  Może od razu utwórzmy DYWIZJĘ REPREZENTACYJNĄ WP. Przynajmniej w dziedzinie reprezentacji armii będziemy najlepsi na tej planecie, a może nawet też w tej galaktyce. : )

 3. robertpk

  czyli około 5% żołnierzy zawodowych w naszej armii służy w jednostce przeznaczonej do pokazów i paradnych przemarszów....

 4. dropik

  500 żołnierzy do celów reprezentacyjnych to jest to ! Wszak wojska operacyjne takie liczne :P

 5. Lewak

  Pułk reprezentacyjny jest kwintesencją ogólnowojskowej głupoty i marnotrawstwa publicznych pieniędzy. Składa się z kilku kompanii honorowych , a na potrzeby wizyt zagranicznych polityków w Polsce wystarczyłaby tylko jedna. 120 osobowa (!!!) orkiestra , złożona z \"wirtuozów\" trąb i bębnów , jest kolejnym przykładem nonsensów w tej jednostce , tym bardziej ,że wystarczyłaby orkiestra 30 osobowa. Utrzymywanie w Warszawie tak bezsensownej jednostki speców od musztry paradnej i wirtuozów instrumentów dętych i perkusyjnych , przy brakach kadrowych w jednostkach bojowych , jest gigantycznym skandalem!!!

 6. Żołnierz bez butów

  Bum tarara bum! Po co nam czołgi i okręty, skoro mamy największą w Europie orkiestrę wojskową?? Użyjemy jej jak trąb jeryhońskich do zniszczenia wroga!

 7. świętej pamięci autor

  Taka decyzja powinna zostać ogłoszona na MSPO ! - złoty Defender jaj nic !

 8. tryt

  Gdyby tak pójść dalej to z tego pułku co to był kompanią reprezentacyjną utwórzmy dywizję reprezentacyjną i sprawa czwartej dywizji będzie załatwiona. Żartuję oczywiście :-)

 9. Szymon

  Ja to bym proponował Dywizję Reprezentacyjną w składzie: pułk kawalerii, pułk orkiestry, pułk przebierańców i pułk artylerii wiwatowej.

Reklama