Reklama

Siły zbrojne

Nacjonaliści zaprezentowali wizję sił zbrojnych „niepodległej Szkocji”

Szkoccy nacjonaliści już planują jak będą zbudowane szkockie siły zbrojne – fot. 4pphotoblog.blogspot.com
Szkoccy nacjonaliści już planują jak będą zbudowane szkockie siły zbrojne – fot. 4pphotoblog.blogspot.com

Szkocka Partia Narodowa SNP (Scottish National Party) przedstawiła wizję sił powietrznych Szkocji po jej ewentualnym odłączeniu się od Wielkiej Brytanii.

 

Według tzw. Białego Dokumentu (White Paper) opublikowanego przez nacjonalistyczną partię SNP lotnictwo szkockie ma być zdolne do współuczestniczenia w konwencjonalnych działaniach NATO i być wyposażone w 16 tzw. samolotów obrony powietrznej (air defence aircraft), sześć taktycznych samolotów transportowych C-130J Hercules, dywizjon śmigłowców oraz morskie samoloty patrolowe. W sumie lotnictwo ma tworzyć 2000 żołnierzy i 300 rezerwistów.

Zgodnie z Białym Dokumentem w przypadku odzyskania niepodległości początkowo podstawą szkockiego lotnictwa mają być statki powietrzne uzyskane w wyniku wynegocjowanego podziału brytyjskiej armii. Ich pierwszym, najważniejszym zadaniem będzie ochrona szkockiej przestrzeni powietrznej w ramach NATO. Nacjonaliści chcieliby by początkowo co najmniej 12 samolotów Eurofighter Typhoon stacjonowało w bazie lotniczej w Lossiemouth.

Całe siły zbrojne maja liczyć 15000 żołnierzy wspartych przez 5000 rezerwistów. Nacjonaliści szkoccy założyli, że wydatki na obronę i bezpieczeństwo będą pochłaniały rocznie do 2,5 miliona funtów w porównaniu do przekazywanych obecnie do puli Wielkiej Brytanii 3,3 miliarda funtów.

Innym kluczowym założeniem partii SNP jest usunięcie z bazy Faslane atomowych okrętów podwodnych z rakietami balistycznymi Trident, które według nich są „obrazą dla podstawowych zasad przyzwoitości”. Ich miejsce mają zająć szkockie konwencjonalne okręty oraz sztab sił zbrojnych.

Reklama

Komentarze (3)

 1. AS

  Jak inni się zbierają w grupy, żeby móc mieć cokolwiek do powiedzenia na tle Rosji, USA, Chin, Indii to Szkodzi dzielą się na najdrobniejsze.

 2. ZXc

  Od kiedy ludzie starający sie o niepodległość swojego kraju to nacjonaliści?

  1. Zbrozło

   Ot kiedy lewacy sa u władzy...niestety...

 3. Ja-nek

  Proponuję, żeby Polska w ramach natowskiej pomocy wyposażyła siły powietrzne Szkocji w partię ciepłych rajtuz, co by im w zimę tyłki nie marzły, a w wietrzne dni nie sieli popłochu na sojuszniczych manewrowy.

Reklama