Reklama
  • Wiadomości

Myśliwce piątej generacji w Bułgarii

Dwa amerykańskie myśliwce F-35 Lightning II przybyły do Bułgarii z bazy Royal Air Force w Lakenheath w Anglii. 

F-35 i F-15 (fot. Air Force photo by Tech. Sgt. Roidan Carlson)
F-35 i F-15 (fot. Air Force photo by Tech. Sgt. Roidan Carlson)

Informację podał amerykański Departament Obrony. ,,Rozlokowanie myśliwców jasno wskazuje na wkład USA w zapewnianie bezpieczeństwa w Europie"- powiedział generał Curtis M. Scaparrotti, dowódca U.S. European Command i najwyższy dowódca NATO w Europie. ,,Jest to dowód na fakt, iż Stany Zjednoczone traktują poważnie integralność terytorialną państw europejskich. USA będą bronić swoich interesów za pomocą najbardziej zaawansowanych narzędzi, jakie posiadamy"- dodał wojskowy.

Przybycie myśliwców było planowane z wyprzedzeniem i w bliskiej współpracy z bułgarskim rządem. Piloci stacjonujących w Bułgarii maszyn będą mogli ćwiczyć wspólnie z ich europejskimi kolegami i lepiej poznawać warunki walki w tej części świata.

Towarzyszy im około 20-osobowy personel wsparcia. Przybycie statków powietrznych jest częścią programu mającego na celu zwiększenie zdolności tego regionu do przyjęcia przyszłych jednostek w ramach różnych operacji. Omawiane maszyny F-35 stacjonują na stałe w USA, zostały niedawno przemieszczone do Wielkiej Brytanii w celu prowadzenia ćwiczeń z sojusznikami NATO. Jest to pierwsze tego typu szkolenie na Starym Kontynencie.

Czytaj więcej: F-35 wychodzi na prostą. Przełom, czy kompromis? [ANALIZA]

Zobacz również

WIDEO: Rakietowe strzelania w Ustce. Patriot, HOMAR, HIMARS
Reklama
Reklama