Reklama

Siły zbrojne

Myśliwce Hornet trafią na Litwę. Kanada wzmocni misję NATO

Kanadyjski myśliwiec CF-18 Hornet nad Rumunią. Maszyny tego typu zostaną najprawdopodobniej przebazowane na Litwę, gdzie wezmą udział w misji Baltic Air Policing. Fot. LS Alex Roy/DND-MDN Canada via RCAF.
Kanadyjski myśliwiec CF-18 Hornet nad Rumunią. Maszyny tego typu zostaną najprawdopodobniej przebazowane na Litwę, gdzie wezmą udział w misji Baltic Air Policing. Fot. LS Alex Roy/DND-MDN Canada via RCAF.

Siły powietrzne Kanady zdecydowały o wydzieleniu samolotów myśliwskich CF-18 Hornet do ochrony przestrzeni powietrznej państw bałtyckich w ramach misji Baltic Air Policing, w okresie od września do grudnia bieżącego roku.

Według komunikatu sił powietrznych Kanady, myśliwce CF-18 Hornet trafią do bazy w Szawlach na Litwie z Rumunii, gdzie zostały one rozmieszczone w ramach działań NATO podejmowanych w związku z kryzysem ukraińskim. Odbędzie się to po zakończeniu realizowanej misji szkoleniowej w sierpniu bieżącego roku.

W reakcji na wydarzenia na Ukrainie Kanada zdecydowała o wysłaniu sześciu myśliwców CF-18 Hornet do Europy Środkowo – Wschodniej. Początkowo informowano, że zostaną one rozmieszczone w Polsce, jednak ostatecznie trafiły do Rumunii. Siły zbrojne Kanady podjęły także szereg innych działań w związku kryzysem ukraińskim, włącznie z wydzieleniem jednostek lekkiej piechoty do ćwiczeń w Polsce wraz z polskimi i amerykańskimi siłami powietrznodesantowymi.

Wszystko wskazuje na to, że w okresie od września do grudnia 2014 roku w ochronie przestrzeni powietrznej państw bałtyckich pod egidą NATO wezmą udział portugalskie i holenderskie F-16, kanadyjskie Hornety i myśliwce Eurofighter należące do Luftwaffe. Według dostępnych informacji maszyny należące do Holandii mogą zostać rozlokowane w Polsce, w bazie w Malborku. Dziennik Die Welt donosił z kolei, że niemieckie Eurofightery nie będą przenosić uzbrojenia. W ciągu ostatnich czterech miesięcy bieżącego roku odbędzie się 36. rotacja misji Baltic Air Policing. 

Reklama

Komentarze (2)

 1. Raf03

  Czy naprawdę potrzebne nam Pendolino. Za te pieniądze moglibyśmy dokupić trochę F-16. Przecież mamy w Bydgoszczy fabrykę taboru Pese!!!

 2. MIREK357

  nIEMIECKIE EUROFLIGHTERY TO CHYBA BĘDĄ STRASZYĆ RUSKICH SWOIM WYGLĄDEM ?.

  1. Random

   Wracaj na onet

Reklama