Siły zbrojne

MTK może wszcząć śledztwo przeciwko brytyjskim żołnierzom

Sala posiedzeń MTK. Fot. icc-cpi.int
Sala posiedzeń MTK. Fot. icc-cpi.int

Międzynarodowy Trybunał Karny może wszcząć pierwsze śledztwo przeciwko obywatelom Wielkiej Brytanii w związku z domniemanym tuszowaniem przez brytyjską armię przypadków zabójstw cywilów w Iraku i Afganistanie.

Jak wynika z dziennikarskiego śledztwa, przeprowadzonego przez BBC Panorama i "The Sunday Times", rząd i armia tuszowały przypadki zabójstw cywilów dokonanych przez brytyjskich żołnierzy w Iraku i Afganistanie. Dokument na ten temat został wyemitowany w stacji BBC w poniedziałek wieczorem.

Biuro prokuratora MTK oświadczyło, że "w niezależny sposób" oceni materiał przedstawiony w BBC Panorama, który może być "niezwykle istotny" przy podjęciu decyzji, czy wszcząć śledztwo. Byłby to pierwszy przypadek rozpoczęcia przez mający siedzibę w Hadze trybunał dochodzenia przeciwko obywatelom W. Brytanii. Na Wyspach skazano jednego żołnierza za zbrodnie wojenne popełnione w Iraku - sprawa dotyczyła śmierci pracownika hotelu z Basry, który w 2003 r. zmarł wskutek pobicia i tortur.

Mimo że przypadków niewyjaśnionych zgonów, do których mogli przyczynić się brytyjscy żołnierze, było w czasie operacji w Iraku i w Afganistanie co najmniej kilka, wojskowa prokuratura nie postawiła nikomu więcej zarzutów, a w kilku przypadkach umorzyła dochodzenie. Jednak zdaniem autorów dziennikarskiego śledztwa, umorzenie było nieuzasadnione, a sprawę należy traktować jako systemowy proceder tuszowania zbrodni wojennych.

Ministerstwo obrony oświadczyło, że zarzuty te są nieuzasadnione, wszystkie operacje wojskowe prowadzone są zgodnie z prawem, a śledztwa dotyczące domniemanych nadużyć są prowadzone niezależnie od tego resortu.

Wszystkie zarzuty, które oparte są o dowody, muszą zostać zbadane.

Dominic Raab, minister spraw zagranicznych Zjednoczonego Królestwa

Działający od 2002 r. MTK to pierwszy stały sąd międzynarodowy zajmujący się najcięższymi przestępstwami, takimi jak ludobójstwo, zbrodnie przeciwko ludzkości czy zbrodnie wojenne, ale tylko tymi popełnionymi od 2002 r. Znaczenie trybunału osłabia jednak fakt, że jego stronami nie jest kilka kluczowych państw, jak USA, Rosja, Chiny, Izrael, Turcja.

Źródło:
PAP

Komentarze