Siły zbrojne

MSPO: Nanopancerze dla Rosomaka

Nowe rodzaje opancerzenia na modelu sylwetki kadłuba KTO Rosomak - fot. J. Sabak
Nowe rodzaje opancerzenia na modelu sylwetki kadłuba KTO Rosomak - fot. J. Sabak

Wojskowe Zakłady Mechaniczne S.A. z Siemianowic Śląskich zaprezentowały podczas kieleckich targów nowego typu opancerzenie dla wozów bojowych KTO Rosomak. Zastosowano w nich technologię nanomateriałów metalowych i ceramicznych.

Na stanowisku WZMS można było zobaczyć zaopatrzony w nowy pancerz pojazd, ale też poglądowy przekrój zarysu kadłuba pojazdu KTO Rosomak, który umożliwiał porównanie dwóch rodzajów opancerzenia: nanoceramicznego i wykonanego ze stali nanometrycznej. Są to wysoko wytrzymałe materiały, powstające z proszku o średnicy setnych części milimetra. Dzięki temu pancerz charakteryzuje się bardzo dobrą wytrzymałością mechaniczną i termiczną, przy masie znacznie niższej od dotąd stosowanego opancerzenie.

Widoczny na zdjęciu w kolorze niebieskim pancerz ze stali nanometrycznej jest o 35% lżejszy od standardowego. Wielokrotnie grubszy od niego zielony element opancerzenia, wykonany z nanoceramiki, jest lżejszy o kolejne 12%. Waży więc o 47% mniej od standardowego opancerzenia. Przy tym, dzięki wykonaniu ze spiekanego nanoproszku o bardzo drobnej i regularnej strukturze, posiada on znacznie lepsze właściwości mechaniczne i termiczne niż dotąd stosowane materiały. Pancerz z tych materiałów zapewnia pojazdom KTO Romosamk wyższą ochronę, zarówno przed pociskami kinetycznymi jak i kumulacyjnymi.

 

 

Komentarze (2)

 1. Zielony ogórek

  Doświadczenia z afganistanu sa takie ,że jak rosomak najeżdża na mine lewa strona to ginie kierowca bo siedzi bezposrednio nad kołem które najeżdza mine.To złe rozwiązanie.

 2. Jarek

  Pozyskali to od zagranicznego partnera? Czy jest to Polska myśl techniczna?Jeśli tak to super-właściwy kierunek rozwoju.Siemianowice wyrastają na poważnego gracza na rodzimym rynku zbrojeniowym.

  1. mario

   To raczej produkt niemieckiej IBD specjalizującej się w takich nowinkach/