Reklama

Siły zbrojne

MSPO 2020: wyrzutnia Patriot US Army

Fot. Juliusz Sabak/Defence24.pl.
Fot. Juliusz Sabak/Defence24.pl.

W Kielcach armia amerykańska prezentuje wyrzutnię zestawu Patriot typu M901. To starsze rozwiązanie w stosunku do tego, jakie będzie stosowane w programie Wisła, jednak poddane modernizacji.

>>> MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO MSPO 2020 - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL <<<

Na targach MSPO armia amerykańska prezentuje – po raz pierwszy – wyrzutnię pocisków Patriot typu M901. System jest w kamuflażu leśnym i jest przeznaczony do przenoszenia do czterech pocisków Patriot PAC-2 GEM-T, ale i pocisków PAC-3. Najprawdopodobniej więc został poddany modernizacji.

M901 to pierwszy z trzech obecnie wykorzystywanych wariantów wyrzutni Patriota. Drugi z nich, M902 został przeznaczony dla pocisków PAC-3/CRI i może przenosić do szesnastu pocisków. Z kolei trzeci wariant wyrzutni – M903 dostosowany jest do odpalania pocisków PAC-3 MSE (do dwunastu), PAC-3/CRI i PAC-2 GEM/T. Co więcej, ma on możliwość przenoszenia co najmniej dwóch typów pocisków jednocześnie (prezentowano konfigurację z dwoma PAC-2 i sześcioma PAC-3 MSE).

To właśnie wyrzutnie M903 wejdą w skład konfiguracji polskich zestawów pierwszej fazy Wisły (wraz z ponad 200 pociskami PAC-3 MSE), jak i innych nowo budowanych systemów Patriot, w tym tych zamawianych przez Rumunię i Szwecję. W wypadku Polski wyrzutnie M903 będą dodatkowo dostosowane do współpracy z systemem IBCS.

Nowe zdolności, z możliwością uzupełnienia pakietu pocisków, otrzymują jednak również istniejące wyrzutnie, w tym te używane przez US Army. Po modernizacji są one dostosowywane do przenoszenia pocisków nowych typów, do wykorzystania kilku typów pocisków jednocześnie, jak i – na razie w wypadku wyrzutni amerykańskich – do współpracy z systemem IBCS. 

image
Fot. Juliusz Sabak/Defence24.pl.

 

Również wyrzutnia prezentowana w Kielcach przeszła przynajmniej częściową modernizację, bo dostosowano ją także do przenoszenia pocisków rodziny PAC-3, co wymaga instalacji tzw. modułu sterowania typu ELES (Enhanced Launcher Electronic System). Sprzęt ten jest stopniowo wdrażany na wszystkich wyrzutniach Patriot US Army, częściowo jeszcze przed integracją z IBCS.

>>> MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO MSPO 2020 - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL <<<

Reklama

Komentarze

    Reklama