Reklama

Siły zbrojne

MSBS - następca popularnego "Kałasza"

Prezentowane prototypy karabinków MSBS - fot. Dariusz Wiaderski
Prezentowane prototypy karabinków MSBS - fot. Dariusz Wiaderski

14 sierpnia br. w Radomiu zaprezentowano polskim mediom sześć prototypów karabinka MSBS-5,56 oraz  stawiące elementy tego programu noże-bagnety i podwieszany granatnik kalibru 40 milimetrów.Fabryka Brona „Łucznik”-Radom opracowuje wspólnie z konstruktorami z Wojskowej Akademii Technicznej broń, która ma szansę zastąpić w Wojsku Polskim karabinki automatyczne systemu Kałasznikowa.

Poszczególne egzemplarze broni różnią się między sobą użytymi materiałami, z których je wykonano. Konstruktorzy starali się bowiem zmniejszyć masę karabinka. Stąd jego komorę zamkową wykonano z aluminium, a komorę spustową z magnezu. Dzięki temu udało se obniżyć początkową masę karabinka MSBS-5,56 z około czterech kilogramów do 3,6 kilograma. Z podwieszonym granatnikiem wzrasta ona do około pięciu kilogramów. Nie rozstrzygnięto jeszcze jakie materiały zostaną wybrane do produkcji elementów broni seryjnej, gdyż opinie wojskowych, czy ma to być metal czy tworzywo sztuczne, są podzielone.

MSBS-5,56 zasilany jest z takiego samego magazynka jak na przykład karabinki amerykańskie M-4 i M-16. W karabinku zdublowano manipulatory, co ułatwia posługiwanie się nim przez osoby leworęczne. Jego łatwo wymienne lufy o kilku długościach pozwalają dostosować broń do warunków prowadzenia walki.

Z pierwszych wersji prototypowych karabinka MSBS-5,56 oddano około 13 tysięcy strzałów. Zanim zostanie on poddany próbom państwowym, trafi do jednostek wojskowych, tak by potencjalni przyszli użytkownicy mogli wskazać co ich zdaniem warto zmienić w jego konstrukcji.

(DW)
Reklama

Komentarze (2)

  1. Paweł z Poznania

    Wspaniała Polska myśl techniczna.....! Szacunek dla konstruktora............tak trzymać...!!!!!!!

  2. ex pracownik

    A co będzie produkowene w starym zakładzie łucznika

Reklama