Reklama

Siły zbrojne

Mroczek: Rosomak ze Spike „w najbliższych miesiącach”

Fot. st. chor. mar. A.Dwulatek/COM CAM DORSZ
Fot. st. chor. mar. A.Dwulatek/COM CAM DORSZ

Sekretarz stanu w MON Czesław Mroczek poinformował, że „w najbliższych miesiącach” ma zostać zakończony proces integracji KTO Rosomak z wieżą bezzałogową i wyrzutniami ppk Spike.

Podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Obrony Narodowej minister Mroczek stwierdził, że proces integracji Rosomaka z wieżą bezzałogową oraz ppk Spike ma zostać zakończony w najbliższych miesiącach. Transportery wyposażone w nowe moduły wieżowe wraz z wyrzutniami przeciwpancernych pocisków kierowanych mają być dostarczane do 15 Brygady Zmechanizowanej, od 2017 roku.

z punktu widzenia Kołowego Transportera Opancerzonego mamy program integracji ppk i zakończenia procesu integracji wieży bezzałogowej, to jest proces który nie został jeszcze zakończony, ale w najbliższych miesiącach wierzę, że uda się zakończyć

sekretarz stanu w MON Czesław Mroczek

Dostawy transporterów Rosomak do brygady stacjonującej w Giżycku odbędą się w ramach rozszerzenia programu kołowego transportera opancerzonego. Pierwotnie planowano, że jednostka zostanie przezbrojona dopiero w momencie wprowadzenia na uzbrojenie Wojska Polskiego BWP Borsuk. Przyśpieszenie modernizacji 15 Brygady ma związek z planem na rzecz bezpieczeństwa kraju, przyjętym w świetle kryzysu na Ukrainie.

Bezzałogowy moduł wieżowy, przeznaczony na wyposażenie Rosomaków i uzbrojony między innymi w ppk Spike opracowywany jest przez konsorcjum HSW i WB Electronics, na podstawie porozumienia z Inspektoratem Uzbrojenia zawartego w 2013 roku. Demonstrator nowego modułu wieżowego, prezentowany na targach MSPO 2014 był uzbrojony w armatę 30 mm Bushmaster II, taką samą jak w KTO z załogową wieżą. Wojsko Polskie zamierza również zintegrować przeciwpancerne pociski kierowane Spike-LR z transporterami Rosomak uzbrojonymi w istniejące moduły Hitfist-30.

Na początku stycznia br. rzecznik MON płk Jacek Sońta przekazał Defence24.pl informację w kontekście modernizacji Rosomaków z wieżami załogowymi: „Termin rozpoczęcia dostaw KTO wyposażonych w PPK Spike jest uzależniony głównie od pozytywnych prób związanych z zapewnieniem pływalności.”. Zaznaczył również, iż resort prowadził analizy dotyczące sposobu i zakresu modernizacji istniejących transporterów, także w kontekście ich wyposażenia w ppk Spike.

Integracja KTO z pociskami przeciwpancernymi, zarówno w odniesieniu do nowych wozów (z wieżami bezzałogowymi) jak i istniejących pojazdów z systemami Hitfist-30 jest moim zdaniem pożądana z punktu widzenia zapewnienia odpowiedniego stopnia obrony przeciwpancernej polskich jednostek zmotoryzowanych. Dlatego też resort obrony powinien podjąć zdecydowane działania w celu jak najszybszego wprowadzenia na uzbrojenie pododdziałów (w tym już wyposażonych w Rosomaki) transporterów zdolnych do wykorzystywania ppk Spike.

Reklama

Komentarze (41)

 1. JSM

  Mamy prawie połowę 2018 r. i w sprawie integracji Spików i ZSSW nic nawet nie drgnęło. BMS-a też nie widać.

 2. AS

  Polak to najmądrzejszy człowiek na ziemi rzygać mi się jak czytam niektóre komętarze...Zajmijcie się się czymś co nie wkurza innych ..Znacie się lepiej od wojskowych chyba wasze doświadczenia czerpiecie z Battelfilda czy innej gry.. Pozostańcie przy swoich grach a swoją wiedze zachowajcie dla siebie bo nie da się tego czytać...

 3. DINO

  Panie Mroczek.Nowa wieża powinna strzelać amunicją teleskopową cal.40. Pan spojrzy na przemysł brytyjski i francuzki.Za 10 lat Polska znowu będzie kupować technologie zachodnią za olbrzymią cene.Mamy około 10 lat na wyprodukowanie własnych pocisków teleskopowych 40 mm.

 4. haz

  Ciekawe komu dadzą tę wieżą produkować

 5. monomah

  "Kasa misiu, kasa". Tyle

 6. nikt

  Sry , przeczytałem całość komentów pod materiałem i niestety stwierdzam, że 90% forumowiczów NIE ma zielonego pojęcia o przedmiocie sporu. Będąc z założenia w opozycji od głupoty i niekompetencji ... życzę dalszych kompletnie nikomu, do niczego potrzebnych i profesjonalnie ZEROWYCH dywagacji ... :-)

  1. Kalabunga

   dziwny ten twoj jezyk polski, chciales zepsuc troche powietrza trollu putlerowski?

 7. attikus

  ..pływalność '' miałem nadzieję że zapomnieli ale znowu czepili się jak pijany płotu.Może pan Sońta zdradzi nam z nazwiska kto tak bardzo nalega na tą tzw.pływalność kto i bwp?

 8. Vigg

  Zakładając że Mroczek nie wpada w jakąś euforię, bo chyba 8 lat mamy Rosomaka, który góra po 3 latach powinien być dozbrojony, to informacja jest optymistyczna..,,zakładając''. N a marginesie już od 5 lat można było prowadzić próby polowe z Andersem- no ale wyszło jak zawsze. Wracając do wieży Rosomaka, ponoć coś tam projektowano? Czy juz nowa wieża zeszła z deski kreślarza? pzdr.

 9. norm

  He..he.. ale choinkę zrobili z tego z tego Rosomaka na zdjęciu...;)

 10. mms

  Dobrze, że w ogóle wreszcie to robią. Ale oczywiście zapomnieli o najważniejszym. W obecnych czasach przeżywalność pojazdu na polu walki nie jest duża. A już na pewno nie będzie duża naszych Rosomaków, o poświęconym w imię pływalności pancerzu, podsuniętych teraz tuż pod granicę agresora. Dlatego jako nośnik Spike'ów taniej byłoby wykorzystać jakiś pojazd w rodzaju Żubra, czy choćby lekko opancerzonej wersji HMMV. Uzasadnienie zintegrowania Spike'ów z wieżą małokalibrowej armaty Rosomaka byłoby tylko wtedy, gdyby można było tę armatę używać jednocześnie z rakietami do zwalczania czołgów. Ale do tego potrzebna jest z kolei amunicja programowalna do armaty. Wtedy armata automatyczna ostrzeliwuje czołg, a jej programowane, rozcalające się pociski uszkadzają urządzenia obserwacyjno-celownicze czołgu i powodują detonację paneli osłony aktywnej, a wkrótce potem wystrzelone rakiety unieszkodliwiają go ostatecznie. Ale o amunicji cisza, a i armata Rosomaka nie jest chyba w aktualnej wersji przystosowana do strzelania amunicją programowalną. Taką armatą jest 35-mm armata KDA, zastosowana w Loarze, którą produkować możemy w Polsce, ale nikt nie pomyślał na czas, by spróbować zintegrować ją z wieżą Rosomaka. Pewnie ktoś zaraz napisze, że trzeba było dać zarobić "swoim", ale ja osobiście uważam, że niekompetencja i arogancja naszych urzędników ministerialnych i mentalność wojskowych wyniesiona jeszcze z poprzedniej epoki są równie istotnym powodem marnotrawienia pieniędzy MON-u.

  1. niktważny

   no (racja)

 11. gru

  Święty Graal polskich wąsatych - pływalność. Ja się pytam po co ?

  1. lechu

   I Herkules...

  2. as

   Gral ?? chyba bardziej fetysz

 12. MaJo

  A czy ktoś sprawdził przebijalność SPIKE LR za pancerzem reaktywnym?

  1. marg

   Spoko - Spike poradzi sobie z każdą modyfikacją rodziny T-72 z kontakt -5. Oczywiście mówimy o przedniej półsferze przede wszystkim.

 13. cosmo-pl

  Widać potrzebę jak na dłoni jeszcze mniejszego wozu 6x6 w typie TPz Fuchs np. Z Turami, Żubrami czy HMMV to się nie kompromitujcie, bo one są na poziomie BWP1 i nadają się najwyżej do tego aby podjechać do sztabu, albo stacjonować w mieście z dala od działań. Ewentualnie wsparcie jakiejś lekkiej artylerii, chociaż ja uważam, że ze względu na dynamikę dzisiejszego pola walki i jego nieprzewidywalność i tak taki Kryl, to powinien za obstawę mieć jednak nie Tury, Dziki czy inne wynalazki, tylko co najmniej pojazd klasy Fuchs.

 14. magazynier

  Jeden Ural z przyczepką. W przyczepce 1 spike, wyrzutnia i km 7,62. Na you tube filmik z wersją rosyjską. Damy radę. Krzaki nasze.

  1. ad

   I tak powinno być. Dwuosobowa załoga na pojeździe 4x4, lekkim i zwrotnym i przyczepka z 4-5 spikami.

 15. ppor.

  rosomaki do Giżycka , kraby do Giżycka , homary do Giżycka ....Iskandery pewnie tez do Giżycka to może by im jeszcze jakąś osłonę plot do Giżycka dać...

  1. pyt

   jaką?

  2. nikt ważny

   A Przemyśl i Wrocław bez obrony. A czołgi za Odrą i bez serwisu. A efy już rozpoczęta kanibalizacja. Szybko poszło.

 16. Jakub

  Choć by łączność radiowa pomiędzy rosomakami a leopardami której w obecnej sytuacji nie ma...

 17. Zxxc

  1. Późno, późnoooo. Czesi i Rosjanie nas wyprzedzają przynajmniej o 5 lat. 2. Wyposażenie ZSSW-30 przegrywa z rosyjską Epoką prawie pod każdym względem. Epoka 500 nabojów do armaty, do karabinu 2000 nabojów i 4 ppk o zasięgu... 10 km!!!! ZSSW-30 ma 200 nabojów do armaty, 400 nabojów do karabinu, dwa ppk Spike o zasięgu tylko 4 km. Więc może i dobrze z tym wymogiem pływalności KTO, bo nie raz trzeba będzie po prostu spływać przed rosyjskimi demonami. 3. Rozmiary "budy". Rosjanie mają dwa razy mniejszą wieżę, przy ponad dwukrotnie większym zasobie amunicji!!! Bezzałogowa ZSSW-30 jest większa od obecnie używanej na Rosomaku załogówce! 4. Wygląd ZSSW-30. Osh Qrv! drugiego takiego brzydactwa daleko szukać. Wujowe parametry,ale żeby chociaż medialna była... fajne porównanie do Epoki: http://przegladmilitarny.blogspot.com/2014/12/porownanie-moduow-bojowych.html jednym słowem, lepiej dla polskiej obronności kupić licencję wieży na zachodzie.

  1. bigos

   Epoka dodatkowo, o czym zapomniałeś napisać, doopczy drzewa i kwiatki podlewa, takie cacko.

  2. x

   zgadzam się w 100%...niestety

  3. =t=

   Zapomniałeś dodać, że elektronika, zwłaszcza kamera termalna, tego ruskiego cudeczka, jest "made in France". Nie zauważyłeś też, że na terenie RP tzw. otwarta przestrzeń liczy sobie średnio 2km, i dlatego nasze wojsko nigdy nie chciało PPK o większym zasięgu niż 2,5km (bo tyle ma nasza wersja Spike). O takich "detalach" jak fakt, że czeskie pandury mają tą samą armatę, tylko w izraelskiej wieży która - co udowodniły testy - przestaje działać przy -20C, to już nie wspomnę...

 18. zxxc

  wymóg pływalności powinien zostać tylko w przypadku Ślązaka i Orki

  1. Scooby

   dobre

  2. is

   ale czy to naprawdę konieczne?

  3. ski

   I oczywiscie okretow podwodnych

 19. MARIO

  Panie mroczek wy w tym MONIE nawet przetarg na papier toaletowy rozciągniecie na lata . Ta cała modernizacja to jedna wielka wyborcza ściema .

 20. szur

  MON -Ministerstwo obietnic nie spełnionych .Kiedy słyszę że MON coś obiecuje zrobić w kilka miesięcy to mam własny sprawdzony przelicznik ,miesiące zmieniają się w lata ,lata w dekady a dekady w niespełnione obietnice .

 21. baca

  w najblizszych miesiącach ... ale którego roku ... - to kpina z profesjonalizmu naszych decydentów ... sprawa która powinna być równolegle prowadzona ze wdrażaniem nowego KTO do służby jest zapowiadana jako sukces po 8 latach ... - mam pytanie kto ponosi odpowiedzialność za taką opieszałość i niekompetencję ... - jeśli to nie sabotaż na zdolnościach obronnych ... to co !!!

  1. wahoo

   niestety u nas nikt nie ponosi odpowiedzialności za nic, w ministerstwie czują już wybory i żadnej decyzji nie podejmą, przez 8 lat grali i grają na przetrwanie aby kasę brać za nic nierobienie

 22. n

  As - a co wojnę mamy? eee- nie przepływać 500m Wisłę. albo jedno tysiąca polskiech jezior. pojawia się pozytywna informacja - rezultat? internetowe mędrki zaczynają hejt.

  1. As

   Może wojny nie mamy ale warto wyciągnąć wnioski z historii. W 1939 roku oblatano prototyp PZL.50 i też były wielkie plany wzmocnienia armii (o zamówionych Hurricane nie wspominając) a jak to się skończyło każdy pamięta. Sam jestem projektantem i jak się ode mnie wymaga efektów to te efekty są osiągane. Sprzęt jest projektowany, buduje się prototyp, idzie na badania i to wszystko trwa miesiące a nie lata. Więc takie "pozytywne informacje" mogą robić wrażenie na bananowej młodzieży a nie na realistach...

  2. nn

   lepiej daj komuś do przeczytania to co zamierzasz publikować. Ze zrozumieniem kłopot

 23. obywatel

  Wszystko będzie, ale zaraz (czyli?) ... na razie coś cicho się zrobiło co do "Wisły" i wiatraków. Za długo to wszystko trwa...

  1. nikt ważny

   Zamiast prezentacji produktów, prezentacja zapowiedzi. W ramach 2 letnich zajęć z "teorii zarządzania informacją" na jednej z wiodących uczelni w kraju dowiedziałbyś jak to się robi. Każdą informację się stopniowo wygasza a przed jej wygaśnięciem wprowadza się kilka nowych eskalując. Można tak w nieskończoność gdyż 95-98% opinii o informacji jest w wąskim horyzoncie. Pozostałe 2-5% marginalizuje się przez wykreowanie obrazu wroga informacji lub asymiluje przez asymilację do grona inicjatorów informacji czego między innymi temu służy kierunek na wspomnianej uczelni. Pozostały odsetek jest tak niski że z pomocą narzędzi i służb podległym inicjatorom można zepchnąć nie medialny niebyt przypinając dowolną łatkę społeczną czy polityczną, od malkontenta po anarchistę. Grupa ta również podatna jest na sugestie tyle że bardziej wysublimowane, lecz w odpowiednio długim czasie wykorzystując naturalne dla grupy lęki i podejrzliwość w miejsce zakazu zgromadzania buduje się dla nich obraz świata zdominowanego przez wszędzie obecne oczy i uszy służb. To tak tytułem wstępu do inżynierii społecznej i teorii zarządzania informacją.

  2. rabarbarus

   Żadnych rozstrzygnięć nie będzie przed wyborami. Cokolwiek by nie wybrali, opozycja powie, że to do d...py i się zrobi afera, a Bronek dostanie mało punktów. Po wyborach, kiedy już nie ma nic do stracenia. Oby tylko nie trzeba było czekać ze wszystkim do parlamentarnych...

 24. J.

  Słyszałem, że wymóg pływalności objął również przetarg na śmigłowiec wielozadaniowy ...

  1. baca

   a integracja Spika do śmigłowcami będzie ciągnęła sie przez 20 lat ... mają to ogłosić tuż przed wyborami ... tylko bez dodawania daty ..

  2. Chorozy

   To nie slyszales calego newsa. Wymog plywalnosci dotyczy nie tylko smiglowcow, dotyczy take helmow dla spadochroniarzy. Nadal ich nie ma bo te co ma a byc nie plywaja. Rosomak w wersji "afganskiej" nie plywa wiec pewnie te z dodatkowym pancerzem, czy kamerkami nie beda scalane ze spike. Proponuje spike zintegrowac z promami co do Szwecji plywaja, wtedy plywalnosc 100%. Ciekawe kto odpowiada za wieloletnie opoznienia zwiazane z wdrazaniem Rosomaka, a wiec integracja ppk czy np. Wieze bezzalogowe, mail by chyba 3 osiowy. Ciekawe czy nadal w Herkulesie sie miesci.

 25. MadMax

  A nie lepiej SPIKE zamontować na KTO na czymś w rodzaju głowicy Poprada? Od razu 4 pociski a nie dwa. I problem z masą i pływalnością odpada, bo głowica nie wieża. Przecież TOW na Strykerach ma dedykowaną wyrzutnię. Tylko u nas chce się wszystko naraz napakować na wóz - i wieżę i wyrzutnie ppk, a potem ryk że nie pływa.

  1. tak właśnie

   rosomak płyta tylko jeśli nie ma dodatkowego wyposażenia, opancerzenia i desantu, 4 SPIKE lub TOW zajmują więcej miejsca niż 4 gromy

  2. anakonda

   po pierwsze posiadanie zintegrowanej wiezy nie oznacza posiadanie w kazdej wiezy spikow ( koszt jest za wielki) ale mozliwosc odpalenia spikow z kazej z wiez rosomaka czy li jak jeden lub dwa beda wyposazone na np oddzial w spiki to wystarczy .

Reklama