Reklama

Siły zbrojne

Możliwe zmiany w rotacjach kontyngentów wojskowych

Czołg PT-91 (zdjęcie ilustracyjne). Fot. st. szer. Dawid Sofiński, szer. Adrian Staszewski
Czołg PT-91 (zdjęcie ilustracyjne). Fot. st. szer. Dawid Sofiński, szer. Adrian Staszewski

Z uwagi na dynamiczną sytuację epidemiologiczną w kraju i na świecie, możliwe są zmiany w kalendarzu rotacji Polskich Kontyngentów Wojskowych - poinformowało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Zaznaczyło, że nie wpłynie to na gotowość i stan realizacji zadań mandatowych.

Z uwagi na dynamiczną sytuację epidemiologiczną zarówno w kraju, jak i na świecie, możliwe są zmiany w kalendarzu rotacji PKW - poinformowało DORSZ, pytane o ewentualne zmiany w kalendarzu rotacji.

Zapewniono też, że sytuacja jest kontrolowana na bieżąco, a w przypadku wystąpienia jakichkolwiek zmian, nie wpłynie to na gotowość i stan realizacji zadań mandatowych.

Z kolei Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych zapewniło, że zgodnie z planem odbywają się szkolenia przygotowujące żołnierzy do wyjazdu na misję.

"Istotnym, jeśli nie najważniejszym elementem szkolenia, jest szkolenie ogniowe, które przeplata się z zajęciami z taktyki, nie ma zatem możliwości realizacji szkolenia zdalnie" - zaznaczyło DGRSZ.

Polscy żołnierze służą obecnie w misjach w Iraku, Afganistanie, Libanie, Kosowie, Rumunii, Bośni i Hercegowinie, na Łotwie, w Republice Środkowoafrykańskiej oraz na Sycylii. W państwach członkowskich NATO realizowane działania mają związek ze zwiększeniem zdolności obronnych w rejonie wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego. Na Łotwie w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności (Enhanced Forward Presence, EFP) służbę pełni kompania czołgów Twardy wraz z elementami logistycznymi, a w Rumunii obecna jest w sposób ciągły kompania zmotoryzowana na KTO Rosomak w ramach tzw. dostosowanej wysuniętej obecności.

PAP/Defence24.pl

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.