Reklama

Siły zbrojne

Mosty na podwoziach Leopardów 2 dla Szwajcarii

Fot. KMW.
Fot. KMW.

Koncern KMW otrzymał kontrakt na dostawę dwunastu mostów samobieżnych typu Leguan, opartych na podwoziach czołgów Leopard 2 siłom zbrojnym Szwajcarii.

System Leguan umożliwia przygotowanie dwóch oddzielnych przepraw o długości 14 metrów bądź jednego 26-metrowego mostu. Maksymalna masa pojazdów, jakie będą mogły korzystać z przepraw wynosi około 70 ton (klasa MLC 80).

Służby prasowe KMW podkreślają, że system Leguan będzie mógł być wykorzystywany nie tylko do prowadzenia działań militarnych, ale także np. w trakcie akcji ratunkowych po katastrofach naturalnych. Zawarty kontrakt obejmuje dostawę dwunastu mostów wraz z wyposażeniem dodatkowym, w tym także przeznaczonym do szkoleń.

Szwajcaria po zrealizowaniu zamówienia stanie się szesnastym użytkownikiem mostów systemu Leguan. Są one używane również między innymi w Stanach Zjednoczonych, na podwoziach czołgów M1A2 Abrams, w Malezji – w oparciu o pojazdy PT-91M Twardy czy w Holandii – na podwoziu samochodów ciężarowych MAN 8x8. Zestawy Leguan bazujące na czołgach Leopard 2 zostały wcześniej zakupione m.in. przez Szwecję i Finlandię.

Reklama

Komentarze (3)

  1. gość

    Dobre taka mała Szwajcaria zamówiła 12 mostów a my posiadamy tylko 2 Daglezje. Ciekaw jestem dlaczego ?

  2. gość

    Daglezja również powinna wykorzystywać tego typu podwozia.

  3. blabla

    My nie używamy legwanów, mamy własne mosty...

Reklama