Reklama

Siły zbrojne

MON: Umowa na śmigłowce ZOP w tym roku, na Kruka – w przyszłym. OPL i marynarka priorytetem

FOT. ST. CHOR. MAR. A. DWULATEK/COM CAM DORSZ
FOT. ST. CHOR. MAR. A. DWULATEK/COM CAM DORSZ

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o stanie realizacji programów modernizacji Sił Zbrojnych. W komunikacie podkreśla się, że umowy na śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych mają być podpisane w tym roku, a maszyny uderzeniowe Kruk – w przyszłym roku.

W komunikacie wydanym kilka dni po unieważnieniu zaproszenia do składania ofert ostatecznych w postępowaniu na śmigłowce dla Wojsk Specjalnych resort obrony podsumował swoje działania dotyczące modernizacji. Powtórzył niedawną deklarację ministra Błaszczaka, że MON nie rezygnuje z żadnego programu modernizacyjnego. Nie rezygnujemy z żadnego z programów modernizacyjnych, niemniej jednak w oparciu o określone wcześniej priorytety, mając na uwadze możliwości budżetowe, w pierwszej kolejności stawiamy na rozwój obrony przeciwlotniczej oraz Marynarki Wojennej. – podał resort.

Nawiązał też do przyjęcia przez Radę Ministrów uchwały ws. „Szczegółowych kierunków przebudowy i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych na lata 2017-2026”, będącą bazą dla planowania modernizacji na okres do 2026 roku.

W niedawnym wywiadzie dla TVP minister Błaszczak stwierdził, że po podpisaniu umowy na pierwszą fazę systemu Wisła będą prowadzone negocjacje dotyczące kolejnych programów, w pierwszej kolejności – okrętów podwodnych (w programie Orka). Minister przy okazji publikacji komunikatu stwierdził na Twitterze, że śmigłowce uderzeniowe oraz dla Marynarki Wojennej oraz program Orka będą "w pierwszej kolejności".

MON dodał, że zakupy śmigłowców to bardzo ważna inwestycja, która musi być poprzedzona głębokimi analizami. Z kolei wycofanie zaproszeń "w postępowaniu na część śmigłowców dla wojsk specjalnych" nie oznacza rezygnacji z całego programu śmigłowcowego. O możliwości anulowania tego postępowania Defence24.pl informował 16 maja.

Zakup śmigłowców dla Sił Zbrojnych to ważna inwestycja w bezpieczeństwo Rzeczypospolitej, dlatego musi być poparty niezwykle staranną analizą. Trzeba jasno określić, które śmigłowce są nam potrzebne w pierwszej kolejności, a które zakupy mogą jeszcze poczekać. Wojska specjalne dysponują najnowszymi (zaledwie kilkuletnimi) śmigłowcami w Siłach Zbrojnych RP. Wycofanie zaproszeń w postępowaniu na część śmigłowców dla wojsk specjalnych nie oznacza, że rezygnujemy z całego programu śmigłowcowego.

Ministerstwo Obrony Narodowej

Resort zadeklarował – zgodnie z wcześniejszymi informacjami przekazywanymi przez wiceministra Skurkiewicza, że priorytetem jest „pozyskanie nowych śmigłowców ZOP w wersji pokładowej, zastępujących planowane do wycofania śmigłowce SH-2G.”. MON przypomniał, że trwa postępowanie na śmigłowce ZOP (ze zdolnością wykonywania misji ratowniczych), a Inspektorat Uzbrojenia przygotowuje właśnie zaproszenia do składania ofert ostatecznych.

Wstępne oferty złożyły konsorcjum Airbus Helicopters i Heli Invest (H225M Caracal) oraz PZL Świdnik (AW 101). Wiadomo też, bo już wcześniej informował o tym resort obrony, że trwa aktualizacja dokumentacji związanej z przetargiem na śmigłowce wielozadaniowe. Przypuszcza się, że może ona iść w kierunku pozyskania lżejszych śmigłowców zdolnych do operowania z okrętów klasy fregata/korweta, ale na razie nie zostało to oficjalnie potwierdzone.

W komunikacie odnosząc się do zakupu śmigłowców dla Marynarki Wojennej MON poinformował: „Nasze wymagania zostały bardzo precyzyjnie zdefiniowane w oparciu o potrzeby Sił Zbrojnych RP i wybierzemy ofertę, która je spełni. Zakłada się, że zawarcie umowy nastąpi jeszcze w tym roku.”.

Ministerstwo Obrony Narodowej odniosło się też do programu śmigłowca szturmowego Kruk. Zapowiedziało wszczęcie postępowania za kilka miesięcy, natomiast umowa powinna zostać podpisana w przyszłym roku.

Kończymy też prace analityczno-koncepcyjne i za kilka miesięcy ogłosimy postepowanie na pozyskanie nowych śmigłowców uderzeniowych. Gotowość dostawy śmigłowców dla Sił Zbrojnych RP wyraziło wiele firm z Europy i USA. Wszystkie zaproponowane konstrukcje stanowią najwyższą jakość i pozyskanie ich znacznie rozszerzy zdolności lotnictwa śmigłowcowego. Za kilka miesięcy zostanie wszczęte postępowanie przetargowe, a umowę planujemy podpisać w przyszłym roku. Docelowo zakupione zostaną  32 śmigłowce uderzeniowe.

Ministerstwo Obrony Narodowej

Na początku roku resort poinformował Defence24.pl, że program śmigłowca szturmowego Kruk znajduje się na etapie oceny podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa (PIBP), który trwa co najmniej od połowy 2016 roku. Obecne postępowanie zakłada zakup 32 śmigłowców, aczkolwiek Strategiczny Przegląd Obronny rekomendował zwiększenie ich liczby.

Jako rozwiązanie pomostowe przewiduje się modernizację śmigłowców Mi-24, w tym poprzez uzbrojenie ich w przeciwpancerne pociski kierowane nowego typu. MON planuje również remonty i modernizacje innych typów wiropłatów używanych przez Siły Zbrojne RP.

Reklama

Komentarze (45)

 1. Lord

  W MON zachodzą bardzo powoli zmiany. Zmiany przyspieszają im bliżej będą wybory samorządowe i do Sejmu. W 2017 roku nie wydano 2 % PKB na wojsko (kontrola NIK), a Minister otrzymał za to nagrodę pod koniec roku, co sugeruje że otrzymał ją między innymi za oszczędności dla budżetu. Przy czym zakupiono z tych pieniędzy samoloty VIP za ok. 3 mld a miało to kosztować 1,7 mld oraz wydano na inne rzeczy nie dla wojska. Budżet MON stał się rezerwą finansową dla rządu. Teraz mają być przeprowadzone przetargi na orkę i kruka itp. Do podpisanie dojdzie może w tym tempie po nowych wyborach do Sejmu za dwa lata. Wygląda na to, ze nie będzie modernizacji technicznej wojsk przez następne lata. Oprócz Wisły nie będzie orki, homara i kruka itp. bo nie ma na to środków finansowych mimo bardzo dobrej koniunktury na świecie i dużego PKB w Polsce oraz uszczelnienia VAT ok. 30 mld. Pytanie można zadać o to gdzie są wydawane te pieniądze? Dlaczego nie wydajemy na obronność, naukę, służbę zdrowia, opiekę nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi, szkolnictwo i tworzenie nowych miejsc pracy w nowej gospodarce? Obawiam się, że nie jest tak świetnie jak jest to nam przedstawiane, ale bal trwa na Tytuniku a my zaraz będziemy ..........

  1. mati

   to jest właśnie dezinformacja, wypisywana przez tuskowych trolii. otóż na samoloty dla VIP był oddzielny program (uchwała rady ministrów) i oddzielny budżet - 1.7 mld zł. to, że go przekroczono i dorzucono kasy z budżetu MON to inna sprawa.

 2. Willgraf

  W przetargu na smiglowce dla MW. nie bylo oferty Black Hawk, zatem jeśli wybór ma byc zgodny z prawem to tylko Caracale lub drozyzna z Leonardo...Black Hawk nie byl zgloszony do tej oferty

  1. Marek

   A jak widzisz Caracala operującego OHP, skoro już z mniejszymi od niego SH-60B i MH-60R jest \"lekkie\" nie halo?

 3. PolExit

  Gdyby poprzednia ekipa kupowała sprzęt zamiast zwracać pieniądze do budżetu nie było by obecnych problemów, ze trzeba kupować uzbrojenia za 8 lat zaniedban

  1. db+

   Co prawda to prawda. Obecna ekipa nie oddaje pieniędzy do budżetu. Ona zupełnie jawnie realizuje z budżetu MON wydatki na rzecz innych ministerstw i służb. A poziom realizacji zadań priorytetowych PMT w ubiegłym roku wyniósł 55% założonego planu. A przy okazji: spróbuj sobie wyobrazić, jaki wrzask podniósłby się, gdyby w 2014 roku kupiono z budżetu MON śmigłowce dla policji, finansowano budowę dróg, pomników... A informacje na temat tego co kupiono dla wojska w ciągu 8 lat rządów poprzedników można bardzo łatwo znaleźć w sieci. Podobnie jak listę programów modernizacyjnych, które przez obecne władzę są tylko i wyłącznie kontynuowane. W większości nieudolnie.

  2. tyle

   Pytanie do Ciebie , Boczka i osób które ciągle argumentują w ten sam sposób. Jak było za PO tak dobrze w MON i w WP to dlaczego mamy taki nieciekawy stan naszych sił zbrojnych. Metafizyka czy zjawiska nadprzyrodzone? A wiem , to Macierewicz wszystko zniszczył. Cały chwalebny dorobek Klicha, Komorowskiego i Siemoniaka.

  3. PolExit

   Pieniądze z budżetu MON szły na drogi, uchodźców, organizacje pozarządowe i parady - i larum żadnego nie było. No niby co kupiono skoro śmigłowców, OPL, BWP, artylerii nie kupiono?

 4. Martinez

  Żenady ciąg dalszy widzę, obietnice obietnice dialogi zapytania papierki kasa się przelewa a sprzętu jak nie było tak nia ma

 5. Robert_HH

  Hmmm. To teraz \"morski\" Black Hawk albo AW 159.

 6. podatnik

  postawmy na Zeppeliny!

 7. jasio

  No dobra to sobie pomarzyliśmy Teraz pokarzcie pieniądze Może ktoś nie zauważył ale cała forsa na modernizację armii poszła na największą flotę w Europie samolotów dla WIP plus zabawkę Macierewicza WOT Ta będzie generować koszty w nieskończoność

  1. Jan

   Z Twojej \"całej forsy\" trochę poszło jeszcze na Reginę i Raki, i radary, i miny, i Leo 2PL, i Daglezje, i Poprady, i Wisłę, i...

  2. Gts

   Wlasciwie to poszly zaliczki...

  3. jasio

   Trochę poszło ,ale niedużo . Leo 2PL dwie sztuki . No i zapomniałeś że gacie też kupili bo z tym był duży kłopot

 8. Boczek

  \"Przypuszcza się, że może ona iść w kierunku pozyskania lżejszych śmigłowców zdolnych do operowania z okrętów klasy fregata/korweta,...\" ### Aha, to co robiły H225M na pokładzie oferowanych Miecznikow?

  1. dropik

   przecież chodzi o te stare OcHłaPy ,a tam wejdzie tylko stary Kamman i aw-159 bo sh60 nie wiejdzie. Za 5 lat i tak OHP powinny pojść więc sens ładowanie się w simgłowce które nie współpracują z tymi jednostkami jest bez sensu . tym bardziej że sam lynx to tez schodzący model.

  2. Zajac

   MON jest dokladnie tego samego zdania boczek. Odmalujemy lekkie Mi-2 i do konca kadencji jakos dociagniemu. Potem niechby i potop ...

  3. Boczek

   Po pierwsze napisane jest - \"okrętów klasy fregata/korweta\". Po drugie, tam nic innego nie wejdzie, bo hangary są dedykowane konkretnemu heli. Albo na odwrót.

 9. adams

  Zaraz,zaraz,priorytetem miało być podpisanie kontraktu na drugą część Wisły a później Homar a teraz się okazuje że na pierwszym miejscu jest Orka a później Kruk.....Już w tych kretynizmach które ogłasza MON pogubiłem.Wpierw zapowiadają a później wszystko uwalają i tak do końca kadencji a później będzie tylko hasełko dla ciemnego ludu - Nie Zdążyliśmy

  1. Gts

   Co tydzien jest inne pytanie od dziennikarzy i co tydzien jest inna opdowiedz. Tyle wystarczy by zwykli ludzie pytan nie zadawali tylko glosowali.

  2. Zajac

   Wisla razem z Narwia splynely Nogatem do Konigsberga ...

  3. adams

   I ludzie pójdą i zagłosują na tych samych,socjalem ich kupili a modernizacja wojska to będzie zupełna klapa.Nie miałbym nic przeciwko temu żeby dalej rządzili gdyby tylko w końcu wzięli się za modernizację wojska albo niech powiedzą że kasy niema bo wszystko idzie na 500+,wyprawka+ i Bóg jeden wie co jeszcze.A tak to tylko kupują głosy wyborców a wojsko mają gdzieś

 10. Judasz iskariota

  No i Homar z Narwią oraz nowe granatniki przeciwpancerne odłożone na lata 2030-2040. Tak się rozbraja nasza armię. Wszystkie wymienione programy w powyższym artykule zostaną zakupione w USA i przepłacone. Dobrze że orek amerykance nie mają takich jakie chcemy bo też bralibyśmy na kolanach. A potem będzie dziwienie...ustawa 447...

  1. Zajac

   Miec orki to maja, Ale podbitym narodom sie oferuje przestarzaly zlom III-go gatunku. Koniecznie z ukrytym wylacznikiem wifi ...

 11. ZZZ

  \"Nie rezygnujemy z żadnego z programów modernizacyjnych, niemniej jednak w oparciu o określone wcześniej priorytety, mając na uwadze możliwości budżetowe, w pierwszej kolejności stawiamy na rozwój obrony przeciwlotniczej oraz Marynarki Wojennej\" - to co się dzieje z tymi miliardami złotych, które wpływają do polskiego budżetu? Rozkradzione?

  1. Feluś

   Ostatnio poszły na zaliczki, eskadrę do przewozu NO w P i podwyżki dla żołnierzy mające zwiększyć przywiązanie do cywilnego zwierzchnictwa.

  2. dropik

   suweren je konsumuje ;)

  3. Zajac

   Juz dawno wydane ! Pisalem o tym juz w lutym !!

 12. w2

  Podstawą powinny być kontynuowanie Wisły, Narew, Homar, nowe ppk SR i NLOS oraz granatniki dla piechoty. No i trochę śmigłowców

  1. Ministar A

   Wisla wyschla, Naerw to sciek. Nie ma co zalowac.

 13. ito

  Sporo czasu zajęło ustalenie, co Amerykanie mają do sprzedania i przepisanie wymagań tak, żeby pasowały. A ja to ślepawy jestem- nie widzę ani słowa o śmigłowcach SAR, które już latają na pożyczonym czasie.

  1. Nieździwiony

   Śmigłowce SAR mamy po modernizacji- Anakondy. Byc może będzie ich więcej. Był tu artykuł na ten temat na defence24

 14. MK

  Tłumaczę: \"Śmigłowce dla Marynarki Wojennej i uderzeniowe oraz Orka w pierwszej kolejności.\" To znaczy tylko tyle że nic nie będzie zamówione zanim nie zamówimy wspomnianych śmigłowców i OP. Minister nic nie mówi o tym że kiedy zamówi omawiane pozycje. \"Dostarczymy wojsku nowoczesny sprzęt\". Minister wskazuje iż wojsko otrzyma nowoczesny sprzęt. Jaki - nie precyzuje. Może chodzić o drukarki albo zszywacze. Ale słowa dotrzyma. \"Nie rezygnujemy ze śmigłowców dla Wojsk Specjalnych.\" Minister podkreśla że wojska specjalne nadal będą używać śmigłowców. Nic nie mówi o nowych śmigłowcach. \"Umowę planujemy podpisać w przyszłym roku. \" To znaczy tyle że takie są plany. Każdy z nas ma różne plany, a życie je weryfikuje. \"Docelowo zakupione zostaną 32 śmigłowce uderzeniowe.\" Docelowo - a na początek może być mniej. Np 12. Albo 8. Ale docelowo 32. Czytajcie proszę ze zrozumieniem

  1. Okręcik

   Niestety masz rację co do tego co Pis \"planuje\" jak i do zrozumienia wypowiedzi przez pis@@. Cena jednostkowa za te ZOP będzie dużo \"niższa\" niż za 50 caracali, a jaki offset będzie, hoho

 15. horizon

  Baza w Redzikowie potrzebuje osłony od morza więc MON może dostał jakieś korzystne kredyty...

  1. Lazy Lazer

   Jesli to tam zabazuje jakas sojusznicza baza Okinawa II to i kredyty sie znajda i Patryjoty ustawia. Te nasze co zaplacilismy.

 16. Polityk

  Przepraszam, ale realnie nie będzie do wyborów żadnych zakupów dla wojska. Skala obietnic socjalnych jest tak wielka, że pieniędzy z pewnością nie wystarczy. Zresztą po wyborach pewnie też nie. Nadal będziemy mieli na stanie tyle a tyle sztuk czołgów, tyle a tyle śmigłowców, okrętów. Co z tego że kompletnie przestarzałych i zepsutych? W sprawozdaniach rocznych wyglądać będą imponująco. Zresztą na żadną wojnę się nie zanosi. Nie ma się czym przejmować.

  1. Zajac

   Male sprostowanie - to przeszlosc - tych 40+ mld zl 2018 juz dawno nie ma. MON zaczyna na kredyt zuzywac budzet 2019 ...

 17. Brawo

  Ja ogłaszam program PUSTY ŚMIECH z MON. Jest tani, do wdrożenia \"od zaraz\" a nie po 2022r, jest niskokosztowy, nie wymaga fazy analityczno-koncepcyjnej ani dialogów technicznych!! Ktoś się dołączy?

  1. Zajac

   Biore udzial w tym programie od 1988. Jest widoczna poprawa.

 18. PKP kargo

  Zobaczymy co będzie przed wyborami do Sejmu na defiladzie wojska Polskiego... Za dużo srok za ogon chcecie złapać... Po co zop jak to nawet nie wystartuje bez opl... Kruk to program dla bogatych za 16 apaczow zapłacimy ile 8mld zł z uzbrojeniem, częściami, personelem, bez słynnego offsetu oczywiscie(jeżeli nas jak Azjatow policza) ... Bez sens... Co to jest 16 maszyn...8mld to lepiej przeznaczyć na Narew i wisle i Homara po 2,5mld...a jak z tych dennych Łodzi op się zrezygnuje to po 5mld na 3 najważniejsze programy... Homar wszystko rozdupcy z 200km a Wisła i Narew broni, Leo się okopia a f-16 jassmer i bombami rozwala wszystko co się do NAJJAŚNIEJSZEJ RP ZBLIŻY... A potem kupcie dla delta fors helikoptery i zop i csar i op i borsuki itp... Ale wpierw skończcie dach i wstawcie drzwi i okna i płot postawcie, media dociagnijcie... Trawnik, meble, malowanie sypialni na koniec... Ja jestem laikiem, ale wiem, że potencjalne zastrzelenie rakiety z atom em daje nam Wisła, Narew i Homar... Jeżeli ma się dobre rakiety... A zop csar Kruk, op, i nawet f16 nam tego nie gwarantuje... Lepiej żeby wróg zajął jakiś powiat niż jakby nam atom miał spaść na głowę... Bo wtedy Polski już nie będzie... Obywatele tworzą naród a nie granice... Stracimy to odbijemy, ale gdy wyparujemy...

  1. nikt ważny

   W obiegowych słowach ale widzę że dobrze pan rozumie istotę obronności. Polecam wszystkim również właściwe zdefiniowanie używanych pojęć. Mnóstwo jest dyskusji o nosicielach uzbrojenia i transporcie (mimo że ten podstawowy woła o pomstę i wymaga natychmiastowej interwencji) za to mało kto rozumie że uzbrojeniem jest amunicja - pociski, rakiety wraz z systemami dozoru, rozpoznania i wskazywania celów a nie czołgi, śmigłowce, okręty, artyleria. Nie będzie żadnego bezpieczeństwa i obronności bez uzbrojenia i sprawnych, wyćwiczonych, zdeterminowanych, najedzonych i mobilnych żołnierzy. Będziemy mieli za to wielki park nosicieli i transporterów bez amunicji, paliwa i załóg do ich obsługi. Pozdrawiam

  2. PKP kargo

   Ja osobiście to bym schrony przeciwatomowe starał wdrożyć dla kobiet i dzieci... Bo obrona tego typu też być powinna, gdy za Rosjan robi się wroga...

  3. nikt ważny

   Jeśli planować całą strategię bezpieczeństwa RP to zgadzam się. To zadanie jednak bardziej w kierunku OC a nie SZ RP. OC jednak praktycznie nie istnieje a zadania na nią nałożone przepisami są jedynie teorią zaś w praktyce prócz dużej ilości biurek niektóre zadania wykonuje straż pożarna. Reszta \"leży\".

 19. olo

  Kupujemy śmigłowce co roku od 5 lat. Jak na razie żadnego nie kupiliśmy. MON kłamie.

  1. Gts

   A pieniadze przepadaja i o to chodzi. To cos przypomina pewne amerykabskiw programy pozyskiwania broni ktore koncza sie anulowaniem projektu po wydatkowaniu kilku miliardow dolarow. U nas lepiej bo wydatkowanych pieniedzy nikt publicznie nie widzi...

  2. Zajac

   Kupujemy WSZYSTKO od 30 lat. Jak narazie zakupiono, wyprodukowano jakies smieszne, niezwiazane ze soba czesci uzbrojenia i tak to sobie gnije ... Np. te slawne F-16 ! Ile z nich jest sprawnych ? Ile jest uzbrojonych ? A amunicja, rakiety i bomby to chyba z tektury ... Okrety potonely. Czolgi zostaly w rowach. Pilnuje ich WOT zeby chlopy nie rozkradly. Fantastyczne osiagniecie na 30 lat Podleglosci, czyz Nie ...

 20. Szuwarek

  Kiedyś Świdnik przedstawił projekt Sokoła w wersji morskiej. Składany wirnik, podwozie od Lynxa. Wystarczyłoby dodać wyposażenie pop, a może i rakiety, ukraińskie silniki i problem pokładowej maszyny byłby rozwiązany.

  1. Gras

   Błąd największy ze sprzedano Świdnik szkoda firma ma potencjał brakowało wyłącznie silnikow.

  2. dropik

   serio ? a ja mysalem że to wyposażenie jest najważniejsze a nie jakiś wirnik i podowzie. A sam sokół jest za mały na zop czy sar.

 21. Infernoav

  W pierwszej kolejności obrona powietrzna (no ok to rozsądne) i marynarka wojenna... Czyli okrętami zwalczania min będziemy bronili kierunku z bramy smoleńskiej na Warszawę?!?! Nie potrzeba nam do tego artylerii w tym rakietowej, ppk, BWP, Rosomaków z ppk, dronow, czołgów. Potrzebujemy w tym celu właśnie okrętów zwalczania min... Masakra, za już takie myślenie należałoby usunąć cały MON!!! Marynarka wojenna ma znikome znaczenie w obronie RP, główny ciężar poniosą wojska lądowe i to one powinny być zmodernizowane w pierwszej kolejności. Dopiero po zakończeniu ich modernizacji należy zainteresować się lotnictwem i marynarka wojenna.

  1. Eugene14

   Infernaav ze wszystkim sie zgadzam oprocz tego ze lotnictwo potem OPL to tez lotnictwo powinnismy na dzis miec minimum 400 f 16 V i dwie eskadry f 35 + wisle narew i homara. To jest wtedy OPL.

  2. qwe

   I tu się mylisz. Marynarka wojenna jest niesłusznie niedocenian. Okręt podwodny wyposażony w pociski manewrujacymi jest w stanie działac bardziej odstraszają o nic f16. Jeden pocisk manewrujacymi przymierzony np w elektrownie atomowa znacząco podraża koszty ataku na Polskę.

  3. Jan

   Być może jest jak piszesz, ale ostatnio na naszą plażę morze wyrzuciło jakąś \"zgubę\" z rosyjskiego o.p., a to znaczy, że już teraz hasają sobie bezkarnie na naszych wodach i nie ma ich czym przegonić.

 22. Myk

  Co tydzień MON ma nowe priorytety, od samego mieszania herbata nie stanie się słodsza.

  1. Gts

   Oni maja taki szablon odpowiedzi. Dzienniakrz pyta o okrety to sa one prorytetem inny tydzien pozniej zapyta o smiglowce to sa one priorytetem. Wazne zeby tak sterowqc dziennikarzami zeby nie pytali o rozne programy w jednym tygodniu.

 23. Polak

  Już się w tym pogubiłem. Na początku dla Monu priorytetem był Homar- miała być decyzja do połowy roku. Następnie priorytetem były śmigłowce pokładowe a Orka po 2022r.Niedawno było o tym, że w tym roku zamówią Rosomak BMS i drony. Teraz w czerwcu Orka jest najważniejsza i śmigłowce ZOP i wrócił temat Kruka. Czyli decyzja dotycząca programu Homar zostanie przesunięta w czasie czy też w tym roku podpisana?

  1. Lo

   Naucz się czytać i odróżniać: przetarg, wybór dostawcy od podpisu na umowie a dalej droga do realizacji i zapłaty. Jakby Orki kupili w tym roku (umowa) to będą one najwcześniej po 2022 a pewnie ostatnia z trzech ok 2025-2026. A że podpiszą na koniec roku lub w przyszłym to dołuż sobie min. 1 rok.

  2. dropik

   może z homarem nie wyszło to zmienili priorytety . jak z tymi nie wyjdzie to znowu je zmienią.

  3. xiom

   naucz się odróżniać rzeczywiste komunikaty MON od komentarzy różnej maści komentatorów. To pomoże! :)

 24. Brekobreko

  Jak nie stać na Orkę i Kruka, to niech pomyślą o jakichś \"Śledziach\" i \"Wróblach\". Może to jest sposób :-)

 25. dropik

  jeszcze kilka tygodni temu niejaki pan Skurkiewicz mowił na SKON, że cały program śmiglowcowy (z modernizacją mi-24) to ma być 4,7 mld zł. Teraz się okazuje to będzie ze 20 mld . Same ah-64 licząc po 100mln $ (z logityką i uzbrojeniem) to jakies 14mld zł. Oni sobie robią z nas sami wiecie co. To jest rzucanie się od ściany do ściany.

Reklama