Siły zbrojne

MON: Umowa na śmigłowce ZOP w tym roku, na Kruka – w przyszłym. OPL i marynarka priorytetem

FOT. ST. CHOR. MAR. A. DWULATEK/COM CAM DORSZ
FOT. ST. CHOR. MAR. A. DWULATEK/COM CAM DORSZ

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o stanie realizacji programów modernizacji Sił Zbrojnych. W komunikacie podkreśla się, że umowy na śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych mają być podpisane w tym roku, a maszyny uderzeniowe Kruk – w przyszłym roku.

W komunikacie wydanym kilka dni po unieważnieniu zaproszenia do składania ofert ostatecznych w postępowaniu na śmigłowce dla Wojsk Specjalnych resort obrony podsumował swoje działania dotyczące modernizacji. Powtórzył niedawną deklarację ministra Błaszczaka, że MON nie rezygnuje z żadnego programu modernizacyjnego. Nie rezygnujemy z żadnego z programów modernizacyjnych, niemniej jednak w oparciu o określone wcześniej priorytety, mając na uwadze możliwości budżetowe, w pierwszej kolejności stawiamy na rozwój obrony przeciwlotniczej oraz Marynarki Wojennej. – podał resort.

Nawiązał też do przyjęcia przez Radę Ministrów uchwały ws. „Szczegółowych kierunków przebudowy i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych na lata 2017-2026”, będącą bazą dla planowania modernizacji na okres do 2026 roku.

W niedawnym wywiadzie dla TVP minister Błaszczak stwierdził, że po podpisaniu umowy na pierwszą fazę systemu Wisła będą prowadzone negocjacje dotyczące kolejnych programów, w pierwszej kolejności – okrętów podwodnych (w programie Orka). Minister przy okazji publikacji komunikatu stwierdził na Twitterze, że śmigłowce uderzeniowe oraz dla Marynarki Wojennej oraz program Orka będą "w pierwszej kolejności".

MON dodał, że zakupy śmigłowców to bardzo ważna inwestycja, która musi być poprzedzona głębokimi analizami. Z kolei wycofanie zaproszeń "w postępowaniu na część śmigłowców dla wojsk specjalnych" nie oznacza rezygnacji z całego programu śmigłowcowego. O możliwości anulowania tego postępowania Defence24.pl informował 16 maja.

Zakup śmigłowców dla Sił Zbrojnych to ważna inwestycja w bezpieczeństwo Rzeczypospolitej, dlatego musi być poparty niezwykle staranną analizą. Trzeba jasno określić, które śmigłowce są nam potrzebne w pierwszej kolejności, a które zakupy mogą jeszcze poczekać. Wojska specjalne dysponują najnowszymi (zaledwie kilkuletnimi) śmigłowcami w Siłach Zbrojnych RP. Wycofanie zaproszeń w postępowaniu na część śmigłowców dla wojsk specjalnych nie oznacza, że rezygnujemy z całego programu śmigłowcowego.

Ministerstwo Obrony Narodowej

Resort zadeklarował – zgodnie z wcześniejszymi informacjami przekazywanymi przez wiceministra Skurkiewicza, że priorytetem jest „pozyskanie nowych śmigłowców ZOP w wersji pokładowej, zastępujących planowane do wycofania śmigłowce SH-2G.”. MON przypomniał, że trwa postępowanie na śmigłowce ZOP (ze zdolnością wykonywania misji ratowniczych), a Inspektorat Uzbrojenia przygotowuje właśnie zaproszenia do składania ofert ostatecznych.

Wstępne oferty złożyły konsorcjum Airbus Helicopters i Heli Invest (H225M Caracal) oraz PZL Świdnik (AW 101). Wiadomo też, bo już wcześniej informował o tym resort obrony, że trwa aktualizacja dokumentacji związanej z przetargiem na śmigłowce wielozadaniowe. Przypuszcza się, że może ona iść w kierunku pozyskania lżejszych śmigłowców zdolnych do operowania z okrętów klasy fregata/korweta, ale na razie nie zostało to oficjalnie potwierdzone.

W komunikacie odnosząc się do zakupu śmigłowców dla Marynarki Wojennej MON poinformował: „Nasze wymagania zostały bardzo precyzyjnie zdefiniowane w oparciu o potrzeby Sił Zbrojnych RP i wybierzemy ofertę, która je spełni. Zakłada się, że zawarcie umowy nastąpi jeszcze w tym roku.”.

Ministerstwo Obrony Narodowej odniosło się też do programu śmigłowca szturmowego Kruk. Zapowiedziało wszczęcie postępowania za kilka miesięcy, natomiast umowa powinna zostać podpisana w przyszłym roku.

Kończymy też prace analityczno-koncepcyjne i za kilka miesięcy ogłosimy postepowanie na pozyskanie nowych śmigłowców uderzeniowych. Gotowość dostawy śmigłowców dla Sił Zbrojnych RP wyraziło wiele firm z Europy i USA. Wszystkie zaproponowane konstrukcje stanowią najwyższą jakość i pozyskanie ich znacznie rozszerzy zdolności lotnictwa śmigłowcowego. Za kilka miesięcy zostanie wszczęte postępowanie przetargowe, a umowę planujemy podpisać w przyszłym roku. Docelowo zakupione zostaną  32 śmigłowce uderzeniowe.

Ministerstwo Obrony Narodowej

Na początku roku resort poinformował Defence24.pl, że program śmigłowca szturmowego Kruk znajduje się na etapie oceny podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa (PIBP), który trwa co najmniej od połowy 2016 roku. Obecne postępowanie zakłada zakup 32 śmigłowców, aczkolwiek Strategiczny Przegląd Obronny rekomendował zwiększenie ich liczby.

Jako rozwiązanie pomostowe przewiduje się modernizację śmigłowców Mi-24, w tym poprzez uzbrojenie ich w przeciwpancerne pociski kierowane nowego typu. MON planuje również remonty i modernizacje innych typów wiropłatów używanych przez Siły Zbrojne RP.

Komentarze