Reklama

Siły zbrojne

MON tworzy nowy system naboru do wojska

Fot. St. szer. Wojciech Król/CO MON/Domena publiczna
Fot. St. szer. Wojciech Król/CO MON/Domena publiczna

W piątek we Wrocławiu odbyła się promocja absolwentów Akademii Wojsk Lądowych, którzy ukończyli m.in. studia stacjonarne na wydziale lekarsko – wojskowym. Absolwentami zostało 215 studentów, którzy już za kilka dni rozpoczną służbę w jednostkach wojskowych. Prymus  ppor Maja Forjasz pierwsza otrzymała stopień podporucznika.

Potrzebujemy najlepszych oficerów, ale też najlepszych żołnierzy. Nie możemy stracić ani jednego kandydata na żołnierza z powodów proceduralnych. Podjąłem decyzję o zmianie systemu powoływania do zawodowej służby wojskowej. Chcemy, aby procedury były uproszczone, a ścieżka decyzyjna krótsza

Mariusz Błaszczak - Minister Obrony

Szef MON podziękował nowym oficerom za ich deklarację służenia wiernie Ojczyźnie. Jak podkreślał złożenie przysięgi wojskowej to szczególne zobowiązanie w życiu Polaka, w życiu każdego żołnierza. – Dzień promocji to ważna data. Macie ten zaszczyt, że otrzymaliście promocję w roku szczególnym, w roku stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. To niewątpliwie wyróżnienie, ale to także zobowiązanie. Jesteście ludźmi, którzy od dziś będą ponosili odpowiedzialność za swoich podwładnych, którzy będą stanowić dla nich wzór – mówił minister.

Mariusz Błaszczak zwrócił uwagę na nowe rozwiązania przygotowane przez resort obrony, a dotyczące naboru do Wojska Polskiego. Zgodnie z założeniami powstanie jedna baza z informacjami o wolnych stanowiskach w Wojsku Polskim. Nowością będzie to, że znajdą się w nich stanowiska aktualnie wolne oraz te, które będą zwolnione w najbliższych 6 miesiącach. Drugim bardzo ważnym  rozwiązaniem jest wprowadzenie jednego postępowania kwalifikacyjnego na różne stanowiska.

Potrzebujemy więcej żołnierzy, potrzebujemy więcej oficerów. W związku z tym przygotowaliśmy właśnie nowe rozporządzenia dotyczące powołania do zawodowej służby wojskowej. Celem tych działań jest doprowadzenie do tego, żeby Wojsko Polskie było liczniejsze, żeby było wyposażone w nowoczesny sprzęt i  aby było silniej osadzone w strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego, Musimy pamiętać, że te wszystkie elementy są gwarancją bezpieczeństwa Polski i Polaków – mówił Mariusz Błaszczak.

Minister skierował także słowa podziękowania do wykładowców i dowódców, którzy pomagali nowym oficerom zdobywać wiedzę i nabywać nowe umiejętności. Rodzinom szef MON podziękował za nieocenione wsparcie w codziennej służbie, bez którego żołnierze nie uzyskaliby na pewno tak dobrych wyników.

Uroczystość we Wrocławiu zakończyła prezentacja działania pododdziału piechoty zmotoryzowanej we współdziałaniu z żołnierzami obrony terytorialnej oraz tradycyjna defilada nowopromowanych oficerów.

Akademia Wojsk Lądowych jest jedną z uczelni wojskowych kształcących oficerów na potrzeby Wojska Polskiego. Uczelnia kształci głownie studentów wojskowych. Studia gwarantują słuchaczom zdobycie wiedzy specjalistycznej i umiejętności niezbędnych do objęcia pierwszych stanowisk służbowych przewidzianych dla podporuczników w określonym korpusie osobowym.

Reklama

Komentarze (13)

 1. j25

  To podchorążych już nie ma?

 2. jarek

  zmieniają, zmieniają i tak z tego nic dobrego nie wyjdzie. Niedługo żeby być oficerem trzeba będzie mieć doktorat. Gdzieś ta istota żołnierza przez 29 lat została zatarta.

 3. RR12

  Oby tylko w znowelizowanych warunkach naboru nie było furtki do przyjmowania do WP Ukraińców itp...

 4. Seb

  Tak tak ale najpierw plecaki

 5. Gieniutek

  Pierdu, pierdu, popierdu. Po co nam najlepsi oficerowie i żołnierze skoro nowoczesnego sprzętu jak na lekarstwo?

 6. junger

  A śmigłowców, które obiecywał Macierewicz jak nie było tak nie ma. Za to działań pozorowanych pod dostatkiem.

 7. Ja

  Bzdura co to za oficer który w wojsku nie był. Po takim szkoleniu przychodzi do pracy i uczy się od podwładnych dopiero co i jak.

 8. Maciek

  Za dużo żołnierzy a za mało sprzętu ten który jest pamięta jeszcze czasy ZSRR!

 9. Kostka Rybna

  No proszę. Na ZMECH-u kierunek lekarski.. Ale czasy.

 10. Vk

  Przecież ten sztywność...?

 11. Waldek

  Uzbrojenie jeszcze raz uzbrojenie bo bez nowych technologii w wojsku polskim żołnierz polski będzie mięsem armatnim nawet WOT nic nie wskora! GDZIE ŁODZIE PODWODNE GDZIE HELIKOPTERY I TAK DALEJ MOŻNA MNOŻYĆ SAMI ŻOŁNIERZE NIC NIE WSKORAJA BEZ NOWYCH TECHNOLOGII W WOJSKU POLSKIM!

 12. Wojak

  Wiecej oficerow... zal, po prostu zal. Przychodzi studencik, cywil i on dowodzi doswiadczonymi zolnierzami. Wymaga od nich wszystkiego, a sam nie potrafi zdac w-fu.. tylko szeregowy musi walczyc kazdego dnia o przetrwanie..

 13. On

  Ukończyli studium a nie studia. A przy okazji promowana paru lekarzy

Reklama