Reklama

Siły zbrojne

MON: Trwają rozmowy ws. Rosomaków dla Słowacji

Fot. J. Sabak/Defence24.pl
Fot. J. Sabak/Defence24.pl

Rozmowy dotyczące pozyskania podwozi KTO Rosomak dla Słowacji są kontynuowane – informuje MON. Ministrowie obrony obydwu państw poruszyli ten temat podczas szczytu NATO w Warszawie.

Jak informuje rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz, resort prowadzi konsultacje w sprawie dostaw podwozi transporterów Rosomak dla Słowacji. Obecnie prowadzona jest kolejna runda dwustronnych negocjacji dotycząca określenia potencjalnych sposobów realizacji kontraktu.

Na podstawie listu intencyjnego, podpisanego przez premier Ewę Kopacz oraz jej słowackiego odpowiednika Roberta Fico w lipcu 2015 roku w pierwszym etapie miało zostać dostarczonych na Słowację 30 podwozi transporterów, w ciągu trzech lat. Wartość prac spółki Rosomak SA została określona na ponad 120 mln zł.

Słowackie siły zbrojne miały otrzymać pojazdy Scipio, będące połączeniem podwozia KTO Rosomak oraz krajowej wieży Turra 30. W podstawowym wariancie jej uzbrojenie stanowi armata 2A42 kalibru 30 mm, karabin maszynowy 7,62 mm oraz wyrzutnia ppk Konkurs/Fagot. System wieżowy został opracowany pierwotnie z myślą o modernizacji BVP-1/BVP-2, może również zostać wyposażony w armatę 30 mm Bushmaster II czy ppk Spike. W skład systemu kierowania ogniem wchodzi m.in. kamera telewizyjna i termowizyjna, dalmierz laserowy, system stabilizacji i automatycznego śledzenia celu.

Resort obrony kontynuuje ponadto rozmowy z partnerem słowackim na podstawie podpisanego 3 lipca 2015 r. przez premierów Polski i Słowacji „Listu Intencyjnego o współpracy w obszarze uzbrojenia” (Letter of Intent, LoI). Zgodnie z jego zapisami powołano Komitet Sterujący, z zadaniem przygotowania umowy międzyrządowej. Główne dyskusje dotyczą możliwości realizacji zapisów LoI w zakresie „wymiany towarów i usług” oraz mechanizmu dalszej współpracy. Komunikat MON został wydany w nawiązaniu do doniesień słowackich mediów, które informowały o rezygnacji z zakupu Rosomaków przez Słowację.

Reklama

Komentarze (10)

 1. Zack

  Zawracają głowę, biorą/maja wziąć 30 sztuk a zachowują się jakby mieli wziąć 330.

  1. Gnom

   Polska nic nie dostaje tylko KUPUJE za ciężkie pieniądze. A jakie faktycznie będą polskie F-35 przekonamy się po dostawie. Te z bl.3, a potem 3F tez mialy byc docelowe.

  2. Davien

   No to udowodnij Gnomie ze nie będzie F-35A Bl4 bo jak zwykle ....

 2. chorąży

  Słowacki dziennik "My" napisał, ze Słowacy rezygnują - wycofują się. Jak jest na prawdę? Jak się wycofują to szkoda.

  1. Artarmar

   A jak tam zakup gazu od towarzyszy przez turecki potok? Erdoganowi przeszlo że to świetny deal jak zakup s-400? Przecież wiadomo że kupił aby sprawdzić f-35 to się pospieszył. Mógł to zrobić gdy już ptaszynę będzie miał u siebie... Choć sorry ale można się śmiać z towarzyszy ale ja trzymam za nich kciuki... Mają swoją myśl która często zachód jeśli była dobra kopiował i to oni będą musieli pierwsi stawiać opór Chinom gdy rusza po czysta nieskazona ziemię i surowce... Co id na szczęście im uciekł i to dało do myślenia że Chiny nie zartuja

  2. R

   I pare inch idiotyzmow.

  3. FIFA rafa

   Bo myślał że USA żartuję. No i się przeliczył.

 3. bubu

  informacja nieaktualna - nie kupią rosomaków, bo my nie będziemy u nich remontować naszych DAN

  1. Max Mad

   Spoko, rzecznik MON na przykład jest święcie przekonany że nadal jesteśmy w programie MRTT mimo że MON wycofał się z niego pare tygodni temu więc czego się spodziewasz. Oni tam nawet nie wiedzą co sami robią.

  2. Historyku pozal się Boze, potęgę militarna Ameryki zdudowali Niemcy,Rosja i Żydzi, to są wypowiedzi amerykańskich dziennikarzy,tzw amerykańscy naukowcy są ludzie ,,kupieni" przez USA i tworza pod szyldem USA.Amerykanie ,ci urodzeni w USA mogą się poszczycić wynalezieniem piorunochrona.Niestety skończyły się czasy,,drenaży mózgów " juz Niemcy ,Rosja,Chiny i inne kraje zablokowaly wyjazdy naukowców do USA.Ostatnio chcieli kupić laboratorium badawcze z naukowcami niemieckimi aby pracowali na szczepionka pod szyldem USA ale Merkel powiedziała,,nie" .

  3. R

   Rdzewiejace wloty, miszcz.

 4. SSTp

  Czyżby skutek doświadczeń z najściem na centrum kontrwywiadu Nato nocną porą, gdzie byli Słowaccy oficerowie.

 5. Podbipięta

  Nie biorą Rosomaków.Modernizują swe BMP 2 i zamawiają dalsze Aligatory.

  1. KrzysiekS

   Najciekawsze jest to że na tym portalu wszyscy coś wiedzą a MON nie wie :-)

 6. Mietek

  Słowacji nie stać i chyba nie są im potrzebne tego typu wozy. Mówiąc szczerze. Ilość mikroskopijna.

 7. Ad_summam

  Powinniśmy im dać te podwozia z przysłowiową złotówkę. I tak by nam się to opłaciło.

  1. raffffffffffff

   Ta, niby dlaczego?

  2. Max Mad

   Bo koszt produkcji takiego podwozia to 99 gorszy tak?

 8. HS

  Taka refleksja mnie naszła, ludzie to takie głupie ssaki... potrafią siać cierpienie i śmierć w imię zysku, czy to materialnego czy mentalnego zaspokajającego czyjeś potrzeby emocjonalne.... to jest prymitywne.

 9. Topilambur

  Zrywanie listu intencyjnego dla nikogo nie jest miłe.

 10. tagore

  Chcą pewnie dostać w drugą stronę zlecenia na remonty i modernizacje. Po zakupie dział do twardych wolał bym żeby takich zleceń w słowackim przemyśle nie było.

Reklama