Reklama

Siły zbrojne

MON: Patrioty US Army trafią do Polski

Fot. Senior Airman Daniel Phelps/USAF
Fot. Senior Airman Daniel Phelps/USAF

Wojska lądowe Stanów Zjednoczonych wydzielą na ćwiczenia prowadzone w Polsce jednostkę wyposażoną w elementy zestawu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot - podaje Informacyjna Agencja Radiowa.

Jak podaje Informacyjna Agencja Radiowa, o planach wysłania elementów systemu Patriot na ćwiczenia do Polski poinformował komandor Janusz Walczak z Ministerstwa Obrony Narodowej. Wspólne szkolenie z udziałem jednostek wyposażonych w zestawy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe będzie mieć miejsce pod koniec marca.

Systemy Patriot były już obecne w Polsce podczas ćwiczeń Victory Strike, organizowanych po wejściu naszego kraju w struktury Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jednostki wyposażone w zestawy tego typu brały również udział w szkoleniach na terytorium RP w latach 2010-2012.

System Patriot jest oferowany przez koncern Raytheon w ramach programu pozyskania zestawu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Wisła. W postępowaniu pod uwagę brany jest również system SAMP/T, proponowany przez konsorcjum Eurosam.

Reklama

Komentarze (28)

 1. maniek

  Smutna prawda jest taka, że jedynym krajem który obecnie mógłby nam pośpieszyć z pomocą w razie konfliktu z Rosją są Stany Zjednoczone Ameryki. Chcąc nie chcąc, musimy więc włazić im w d..., żeby jeszcze zwiększyć szansę na ich pomoc. Musimy wybrać, albo transfer technologii od francuzów i "brońcie się sami", albo damy zarobić jankesom i zyskamy ich wsparcie. Kilka krajów na tym skorzystało - jak Korea Południowa czy Izrael. Może zatem nie jest to taki zły pomysł i my też skorzystamy.

  1. Krakauer

   Masz rację bo Francuzi i Niemcy mogą swoje "zabawki" wyłączyć na "prośbę" Putina jak zrobili to Izraelczycy w Gruzji, nawet jak wyjdziemy na handlu z USA jak Zabłocki to Ameryka jest jedynym wiarygodnym sojusznikiem, z USA nalezy przyciągnąć kapitał i zakłady pracy , które pożniej amerykanie jako swoje będą zaciekle bronić.

  2. gnago

   No najpierw poszczuli Gruzję, a potem siedzieli na zadach w koszarach w Gruzji, a kacapy te koszary z dala omijali. Pomogą jak w 44 w Jałcie . Teraz tez manewrujące dali kupić w ilości niecałej na efke/ i to w gorszej wersji

 2. niktważny

  Tam chyba najlepszy był ten system co go wyeliminowano z przetargu. Dlaczego ?

  1. gnago

   bo dzisiaj żałosny . Najlepsze to niestety poza zasięgiem S400 czy s500 Tanie chińskie klony tez be Zatem z braku laku zostają europejskie bo patriot których pełne plany zajumał jankesom Zacharski to drogie i niewydajne goowno obrona strefowa tam gdzie wyrzutnia skierowana. Modernizacja musiałaby byc opłacana a możliwość użycia tak jak przy f16

 3. Raf03

  W końcu sytuacja geopolityczna Polski jest taka jaką wszyscy widzą i dlatego uważam że Rada Ministrów powinna wydzielić z rezerwy Rady Ministrów oraz budżetu pieniądze na 24 używane F-16 i na baterię Patriotów. W końcu utrzymujemy ponad 30 Su22 które nie mają radarów. Lepiej byłoby dokupić F-16 a Su 22 wymienić na używane popularne Warthogi.

  1. Roshedo

   całkiem słusznie prawisz...

 4. Militarysta

  Tylko Patriot PAC3 jest dobry bo kinetyczny .Pac1 i2 Zlom.

 5. Autor

  To jest już dawno podzielone i myślę, że sprawiedliwie i dobrze: Patrioty i Vipery - to biorą Stany Zjednoczone z JASSM Caracala i Scorpeny biora Francuzi z MdCN/NCM Włosi dostali już M-346 Od Niemców wzięliśmy Leopardy i kupę ciężarówek (zaplecza). Ciekawe co jeszcze Niemcy dostaną jako nagrodę pocieszenia? ....Modernizacje Leopardów?

  1. jędrzej

   Nie stać nas na Caracale. Kupimy AW147

 6. maniek

  Jeżeli to prawda że Obama jest szantażowany przez Putina, że jak wyśle broń na Ukrainę to Putin ruszy na Kijów to przysyłanie nam Patriotów zaczyna nabierać nowego znaczenia - to nie tylko zwykłe ćwiczenia, to nie tylko reklamowanie się przed przetargiem, ale także uzbrojenie sojusznika na wypadek agresji. Bo jeżeli Putin ruszy na Kijów od wschodu, my prawdopodobnie będziemy musieli wejść od zachodu, żeby trzymać front z dala od naszych terenów, a sama zachodnia Ukraina prawdopodobnie będzie nas o to prosić. Musimy przestawiać gospodarkę na produkcję wojskową, tak jak to robi Moskwa...

  1. Dareios

   Polska ma gospodarkę (względnie) rynkową. Tu się nie przestawia niczego rządowym dekretem

 7. tramch

  Lata mon się prosił o rotacyjnom baterie unas,to us wysłało opakowania po rakietach i szkolnom baterie-co zresztą czteroosiowe oshokosy wozące patriota się zakopay w piasku i nie mogły o własnych siłach wyjechać.Ateraz wszystko nasiłe kilkudziesiecu lobbystów usa w gabinecie premiera ,i na siłe zebysmy kolejne z 30 lat stary sprzet mieli ,jak teraz s125 newa sc,1bateria sampt jak ktoś ostatnio liczył z 360 stopniami ochrony to patriot by musiał wystawić z 6 baterii , i bronimy góra 2 cele cyrk na wiejskiej i ???.Jakos nikt tez nie wspomina o -1 bateria patriot to ponad 150 zołniezy i z settka pojazdów, bateria jest tak bardzo pojazdami rozbudowana ,że nawet s300 s400 niema tylu pojazdów ,a sampt to max z 15 ciezarówek

  1. Wojtekus

   "1 bateria patriot to ponad 150 zołniezy i z settka pojazdów," Masz moze jakies dane odnosnie tej setki pojazdow? Wiesz jakie rakiety Patriot sa nam oferowane oraz jaki transfer technologi? Bo ja w MON nie pracuje i nie wiem. Czytam tylko wypociny tak zwanych "ekspertow"

  2. gizio

   Sądząc po twojej składni językowej nie-polskiej jesteś lobbistą strony Francuskiej:) Biorąc pod uwagę że Francja za bardzo zwąchała się z Rosjanami bałbym się zakupić ten sprzęt bo w razie W mógłby się nie uruchomić.

 8. Wacieńka

  Zapewne pokazówka ale mają do tego prawo. A Patrioty jeśli je kupimy to zapewne najnowszy model.

 9. goś

  Biorąc pod uwagę ostatnie wypowiedzi ambasadora USA w Polsce można być niemalże pewnym tego, iż w przetargu na Wisłę wygra Patriot.

 10. Pamięć

  Oczywiście ! A "Jeśli Polska jest zainteresowana zwiększeniem amerykańskiej obecności, najlepszym rozwiązaniem jest zakup systemu Patriot": Pamiętam Panie ambasadorze.

  1. sni6

   wszystko zależy z jaką ewentualnie obecnością stała mogło by się to wiązać. Bo np stała baza z 2 brygadami ciężkimi to też solidny argument...

 11. sorbi

  Kolejny - cytując kabaret Ani MRU-MRU - "chwyt matetingowy" podbnie jak podesłane kilka lat temu atrapy wyrzutni i szkolenie wówczas polskich żołnierzy na uzbrojeniu, którego nie posiadaliśmy i nie posiadamy.

  1. mru mru

   Ale... działa! :))

 12. Andrzej

  Przetarg na Wisłę "nie ma z tym nic wspólnego". To przecież nie lobbing. ;)

 13. szyszka

  mniemam ze pozostana tu do zakonczenia konfliktu na ukrainie

 14. Jack

  Słowa, słowa, słowa...

 15. normalny

  Przywiozą jedną baterie a my w zamian kupimy od nich za miliardy złomowe śmigłowce.

 16. kris

  I powinny tu stacjonować dopóki nie będziemy mieli własnych :)

 17. defender

  Bardzo dobry krok ze strony USA. My będziemy trochę bezpieczniejsi, a ich pozycja w przetargu będzie wyższa. Jak teraz francuzi się obudzą, żeby też przesłać nam samp/t to już będą spóźnieni.

 18. RIKI

  Lobbing z urzyciem amerykańskiej armii w czystej postaci! Brawo ino tak dalej a będzie ten złom nasz na dodatek istniejący na papierze bez wielkich perspektyw cyfrazycyjnych i sieciocentrycznych !

 19. kpt.red

  Mnie się to w pałce nie mieści. Izrael dostaje miliardy $ od USA a my sobie możemy pooglądać "elementy" Patriota. Nie której to wojnie Żydzi byli z USA ? Ja cy to ich sojusznicy?

 20. kkk

  To rotacyjna obecność Amerykanow w Polsce raz samoloty F-16 i transportowca a innym razem opl. Nieznudzilo się portalowi celebrować to wydarzenie

 21. FK

  będą to zapewne 4 sztuki najstarszego modelu... i tak to będzie świetna promocja...

 22. rj

  gowno nie patriot

 23. hossa

  Powinni rozlokować patrioty w PL tak jak zrobili to w Turcji wtedy byłby to wymierny gest - teraz to zagrywka przed przetargiem.

 24. Paprykarz 3000

  W ćwiczeniach Victory Strike w roku 2000 udział brały systemy MLRS a nie Patriot, nie wiem czemu polskie internety powielają tę nieprawdziwą informację.

 25. ciekawy

  Znowu atrapy bez uzbrojenia ?

Reklama