Siły zbrojne

MON: Nowy system dowodzenia weryfikowany na ćwiczeniach

Sztab Generalny WP – fot. M.Dura
Sztab Generalny WP – fot. M.Dura

Rozpoczęło się ćwiczenie dowódczo-sztabowe ZIMA’17. Ma ono na celu między innymi weryfikację wstępnych założeń nowego systemu dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP, który został wypracowany w ramach Strategicznego Przeglądu Obronnego.

Jest to pierwsze od wielu lat ćwiczenie z udziałem najwyższego kierownictwa MON oraz przedstawicieli Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz innych ministerstw, a zarazem z udziałem Szefa Sztabu Generalnego WP jako Naczelnego Dowódcy SZ RP. Jednym z celów szkolenia, które rozpoczęło się 20 lutego br. jest weryfikacja wstępnych założeń nowego systemu dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP, który został wypracowany w ramach Strategicznego Przeglądu Obronnego. 

Jak informuje MON, ćwiczenie zostało oficjalnie otwarte przez Antoniego Macierewicza. Wzięli w nim udział również podsekretarz stanu w MON Tomasz Szatkowski - Pełnomocnik Ministra ON ds. Strategicznego Przeglądu Obronnego, kierownicza kadra Sił Zbrojnych RP oraz zaproszeni goście.

Jak podkreślił Minister Obrony Narodowej, ćwiczenie jest prowadzone w szczególnym okresie prac nad nową strukturą Sił Zbrojnych RP. Po raz pierwszy scenariusz ćwiczenia jest realistyczny – ćwiczący nie znają planów przeciwnika, które odzwierciedlają faktyczne zmiany, zachodzące w środowisku bezpieczeństwa międzynarodowego, zidentyfikowane w ramach SPO. Na podkreślenie zasługuje również fakt, że poprzednia reforma systemu dowodzenia nie była poprzedzona takimi ćwiczeniami. W ZIMA'17 uczestniczy w sumie ponad 1.700 oficerów i żołnierzy na wszystkich szczeblach dowodzenia.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.