Reklama

Siły zbrojne

MON chce kupić roboty zwiadowcze dla Wojska Polskiego

Inspektorat Uzbrojenia MON ogłosił warunki techniczne dla „Mobilnego Bezzałogowego Pojazdu Rozpoznawczego” – lekkiego robota dla plutonów rozpoznania.Zapoczątkowana 3 lipca procedura ma na celu zebranie wstępnych informacji na temat potencjalnych oferentów. Ewentualny kontrakt będzie opiewał na 50 zestawów wraz z obsługą serwisową i szkoleniem, dostarczanych w latach 2015-2018.

Warunki techniczne wskazują, iż chodzi o lekki, nieuzbrojony pojazd zdalnie sterowany, przeznaczony dla plutonów rozpoznania. Pojazd powinien mieć wymiary umożliwiające jego transport w standardowych wozach rozpoznawczych (prawdopodobnie BRDM-2 i jego modyfikacje) i masę do 20kg.

Oczekiwana masa docelowego modelu powinna wynosić poniżej 15kg. Elektryczne zasilanie powinno zapewniać mu do 6 godzin nieprzerwanej pracy, w tym 2 godziny jazdy. Pojazd powinien być zdolny do pokonywania przeszkód terenowych, pochyłości, rowów i krawężników, a nawet schodów.

Modułowa konstrukcja, umożliwiająca zainstalowanie miedzy innymi dziennych i nocnych przyrządów obserwacyjnych, termowizora i manipulatora, ma ograniczyć masę oraz zwiększyć mobilność.

Mikrofon kierunkowy ma zapewniać możliwość rozpoznania ludzkiej mowy i słów z odległości 200m. System optyczny powinien dawać możliwość rozpoznania ludzkiej sylwetki z odległości przekraczającej 500m i mieć, co najmniej 6-8 krotnie powiększenie. Manipulator mogący unieść obiekty o wymiarach do 15cm i masie nieprzekraczającej 1,5 kg. Powinien mieć zasięg powyżej 1m od obrysu pojazdu. Parametry te wskazują, że nie przewiduje się raczej wariantu uzbrojonego.

Jeśli chodzi o sterowanie, to pożądane jest wykorzystanie wizjera nahełmowego i panelu sterującego, wymagającego jednej ręki. Dopuszczalne jest jednak, zwłaszcza w tej fazie, użycie dwuręcznego panelu sterowania. Zasięg bezprzewodowego systemu sterowania powinien wynosić minimum 500 m w terenie otwartym i minimum 300 w terenie terenie zabudowanym.

Pośród potencjalnych kontrahentów na pierwszym miejscu wymieniany jest Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów z Warszawy. Jest on liderem w Polsce, jeśli chodzi o zdalnie sterowane urządzenia i pojazdy specjalistyczne. Firma ma na swoim koncie wiele pojazdów zdalnych, różnej wielkości. Niektóre z nich doskonale wpisują się w zadane parametry. Na pewno nie zabraknie firm zagranicznych. Takich jak na przykład amerykańska firma Robot, która znana jest zarówno ze swych zastosowań cywilnych, jak również pojazdów do stricte  militarnych, stosowanych przez siły lądowe, marynarkę i piechotę morską USA. Sztandarowym produktem są kolejne generacje przenośnych drone iRobot 501 PackBot, czy 701 Warrior. Można też spodziewać się ofert od doświadczonych firm z Izraela i UE.
 

Reklama

Komentarze

    Reklama