Reklama

Siły zbrojne

Mołdawia odbiera transportery z Niemiec

Autor. Ministerstwo Obrony Mołdawii

Mołdawia odebrała kolejne trzy kołowe transportery opancerzone Piranha IIIH otrzymywane od Niemiec za środki z pomocy przeznaczonej dla tego kraju przez Unię Europejską. Pierwsze trzy egzemplarze przekazano jej w połowie stycznia.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Łącznie Mołdawia otrzyma 19 transporterów opancerzonych Piranha IIIH dzięki pomocy finansowej od Unii Europejskiej o wartości 40 mln dolarów, czyli sumy zbliżonej do rocznego budżetu ministerstwa obrony Mołdawii wynoszącego około 50 mln USD. Przekazywane pojazdy wcześniej były używane przez duńskie wojska lądowe, a teraz pozwolą na wycofanie części przestarzałych już transporterów opancerzonych rodziny BTR-60/70. Oprócz nich Mołdawia ma otrzymać broń strzelecką i systemy łączności.

Czytaj też

Piranha IIIH to kołowy transporter opancerzony wdrożony do służby w 1996 roku, odznaczający się najwyższym w tamtym momencie poziomem ochrony załogi wśród pojazdów opancerzonych rodziny Piranha. Załoga składa się z 2-3 osób, a desant wynosi do 8-9 żołnierzy. Jednostkę napędową może stanowić aż 5 silników w tym m.in. niemiecki MTU 6V182 TE22 o mocy 400 KM czy amerykański Detroit Diesel 6V53TA o mocy 350 KM.

Reklama

Pojazd ten może zostać dostosowany do wielu zadań, począwszy od roli typowego kołowego transportera opancerzonego, poprzez wóz dowodzenia kończąc nawet na rakietowym niszczycielu czołgów. Uzbrojenie bazowe stanowi jednak wielkokalibrowy karabin maszynowy kal. 12,7 mm.

Czytaj też

Transportery opancerzone Piranha IIIH.
Transportery opancerzone Piranha IIIH.
Autor. Ministerstwo Obrony Mołdawii
Reklama

Komentarze (3)

  1. Wlad

    PKB Mołdawii wynosi 13,5 mld $, 2% to ok. 270 mln $, to dlaczego na obronę wydają zaledwie 0,4 % PKB? Przecież cały okres niepodległości są zagrożeni od Naddniestrza? Moim zdaniem to państwo upadłe, które powinno się znaleźć w granicach Rumunii. Tak słaba armia to kompletna nieodpowiedzialność kolejnych rządów.

  2. Fantasta

    Jak już rozdajemy sprzęt, to może przekazać im kilkanąscie T72 i PT91, trochę gromów,2-3 stare radary, 4-5 Białych i Goździków. Powinno to skutecznie ochłodzić głowy w Tyraspolu

  3. Ma_XX

    ich armię także należy znacząco wzmocnić bo ruskie gnomy tylko czekają na mały przewrocik w tym kraju

Reklama