Reklama

Siły zbrojne

Modernizacja niemieckich samolotów za 250 milionów dolarów

Niemieckie, morskie samoloty patrolowe P-3C zostaną zmodernizowane przez Amerykanów za 250 milionów dolarów – fot. MilborneOne/Wikipedia
Niemieckie, morskie samoloty patrolowe P-3C zostaną zmodernizowane przez Amerykanów za 250 milionów dolarów – fot. MilborneOne/Wikipedia

Rząd Niemiec wystąpił do Stanów Zjednoczonych o pomoc w modernizacji morskich samolotów patrolowych P-3C przeznaczając na to zadanie 250 milionów dolarów.

W odpowiedzi na to zapotrzebowanie agencja międzynarodowej współpracy obronnej DSCA (Defense Security Cooperation Agency) już 11 kwietnia 2014 r. przekazała do Kongresu dokumenty o możliwej sprzedaży technologii i technik dla Niemiec w ramach funduszu FMS (Foreign Military Sale). Poza modernizacją samolotów P-3C Amerykanie mają jeszcze zapewnić niezbędne wyposażenie, części zamienne, szkolenie oraz wsparcie logistyczne.

Sama modernizacja samolotów P-3C ma polegać na wymianie oprogramowania i pokładowego sprzętu komputerowego, systemu hydroakustycznego, pokładowej sieci elektrycznej i komputerowej. Dodatkowo ma być dostarczony symulator oraz naziemne urządzenia wsparcia, w tym przenośny system analizy i diagnostyki samolotu.

Głównymi wykonawcami zamówionych prac mają być: koncern Lockheed Martin (zakłady w Owego, Marietta i Manassas) oraz koncern General Dynamics (zakłady w Bloomington).

Niemiecka marynarka wykorzystuje 8 samolotów P-3C, które wcześniej służyły w holenderskich siłach morskich.

Reklama

Komentarze

    Reklama