Reklama

Siły zbrojne

Młodzież szkolna na poligonie Wojsk Obrony Terytorialnej

Fot. CSWOT Toruń
Fot. CSWOT Toruń

Jak poinformowało Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej, w dniu 8 kwietnia br. uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Golubiu-Dobrzyniu uczestniczyli w szkoleniu poligonowym zorganizowanym przez CSWOT w Toruniu. Zajęcia zrealizowane zostały w ramach programu Oddziałów Przygotowania Wojskowego, w którym uczestniczy szkoła.

Oddziały Przygotowania Wojskowego to nowa formuła klas, których tworzenie w szkołach ponadpodstawowych umożliwiła nowelizacja ustawy „Prawo oświatowe”. Kadeci w trakcie swojej 4-letniej edukacji wezmą udział w blisko 230 godzinach szkolenia wojskowego (53 teoretycznych i 177 praktycznych). Golubsko-Dobrzyńska szkoła jest jednym z 130 Oddziałów Przygotowania Wojskowego funkcjonujących w Polsce. Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej, patronat nad szkoleniem praktycznym uczniów objęło Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego w Toruniu.

To ważne, aby wspomóc proces kształcenia uczniów z Zespołu Szkół nr 1 w Golubiu Dobrzyniu. W ramach realizowanych zajęć, instruktorzy zapoznają kadetów z podstawami żołnierskiego rzemiosła.

płk Krzysztof Leszczyński, Komendant Centrum Szkolenia WOT

W ramach zajęć blisko 30 kadetów uczestniczyło w szkoleniu z zakresu budowy i zasad użytkowania karabinka GROT, topografii, maskowania oraz przygotowywania indywidualnych stanowisk ogniowych. Zorganizowane przez CSWOT zajęcia były pierwszym szkoleniem praktycznym realizowanym w ramach programu OPW.

W ramach dzisiejszych zajęć mieliśmy po raz pierwszy możliwość nauczenia się praktycznych elementów rzemiosła wojskowego. Instruktorzy w sposób bardzo ciekawy przekazywali nam wiedzę, a także dostosowali się do naszego młodego wieku, przygotowując dla nas odpowiednie ćwiczenia praktyczne. Osobiście nie mogę doczekać się kolejnych zajęć.

Nikola Zaborna, kadet ZS nr 1 z Golubia-Dobrzynia.

Jesteśmy bardzo zadowoleni, że możemy realizować zajęcia praktyczne we współpracy z Centrum. Widzę, że przygotowanie instruktorów jest na bardzo wysokim poziomie, a prowadzenie zajęć na terenie poligonu pozwala nam na zrealizowanie elementów szkolenia, których nigdy nie bylibyśmy w stanie przygotować na terenie szkoły. Mamy nadzieję, że dzięki nawiązanej współpracy z Centrum Szkolenia WOT, będziemy mogli częściej brać udział w tak profesjonalnie przygotowanym szkoleniu.

kpt. rez. Sławomir Żochowski, koordynator klas mundurowych ZS nr 1 z Golubia-Dobrzynia.

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego, ps. „Trzaska” w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem skompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.

image
Fot. CSWOT Toruń
image
Fot. CSWOT Toruń
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama