Reklama

Siły zbrojne

Minister Siemoniak w 4. Pułku Chemicznym w Brodnicy

Minister Siemoniak podkreślił szczególne znaczenie 4. Pułku Chemicznego w kontekście wydarzeń w Syrii - fot. MON.
Minister Siemoniak podkreślił szczególne znaczenie 4. Pułku Chemicznego w kontekście wydarzeń w Syrii - fot. MON.

W piątek 31 sierpnia br. minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak odwiedził  4. Pułk Chemiczny w Brodnicy. Podczas wizyty, minister podkreślił istotną rolę tego typu jednostek, zwłaszcza w kontekście sytuacji w Syrii."Sprawa broni masowego rażenia jest żywa na świecie w świetle tego, co się dzieje w Syrii. Musimy mieć zdolności i umiejętności przeciwdziałania takim zagrożeniom" – podkreślił w rozmowie z dziennikarzami minister Tomasz Siemoniak.

Podczas wizyty minister zapoznał się ze sprzętem będącym na wyposażeniu jednostki, w tym  z instalacją rozlewczą typu IRS-2C, mobilnym zestawem do pobierania próbek MZPP-1 oraz przyrządami rozpoznania i ratownictwa chemicznego. Tomasz Siemoniak spotkał się także z żołnierzami i pracownikami jednostki, podkreślił ich zaangażowanie i złożył im wyrazy szacunku.

„Pułk jest jednostką do, której zawsze chciałem przyjechać. Znam ją dobrze z poprzednio zajmowanego stanowiska w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji gdzie zajmowałem się klęskami żywiołowymi. Podróżując po kraju słyszałem jest Brodnica, jedzie Brodnica, była Brodnica. Rozmawiając z ludźmi, którym pomogliście nabrałem do Was bardzo dużego szacunku. Dziękuję za zaangażowanie” - powiedział, rozpoczynając swoje wystąpienie szef MON-u.

Dowódca pułku pułkownik Andrzej Żmuda przedstawił natomiast ze swojej strony aktualną strukturę organizacyjną, zadania oraz przeznaczenie brodnickiego pułku. Zwrócił również uwagę na bogate doświadczenie kadry i żołnierzy wyniesione z kolejnych dyżurów bojowych i certyfikacji w ramach Sił Odpowiedzi NATO (SON). 

W trakcie spotkania dyskutowano również  kwestię proponowanych zmian zapisów w ustawie pragmatycznej, w tym wzrostu uposażeń i wskaźnika bazowego oraz dwunastoletniego okresu służby szeregowych zawodowych i możliwości ich rozwoju.

Na koniec wizyty pułkownik Andrzej Żmuda wręczył ministrowi Siemoniakowi symbole pułku, a następnie szef resortu dokonał wpisu w Księdze Pamiątkowej jednostki.

Razem z ministrem odwiedzili jednostkę, Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Mieczysław Cieniuch, dowódca Wojsk Lądowych generał broni Zbigniew Głowienka, szef Obrony Przed Bronią Masowego Rażenia generał brygady Ryszard Frydrych, szef Szefostwa Obrony Przed Bronią Masowego Rażenia Wojsk Lądowych pułkownik Sławomir Kleszcz.

(MMT)

 
Reklama

Komentarze

    Reklama