Reklama

Siły zbrojne

MiG pracuje nad myśliwcem 5. generacji

Fot. Dmitriy Pichugin/Wikipedia
Fot. Dmitriy Pichugin/Wikipedia

Biuro konstrukcyjne MiG rozważa opracowanie myśliwca 5. generacji. Będzie on bazował na płatowcu MiG-35, który posłuży również do integracji i testów technologii mających trafić do nowej konstrukcji. 

Jak przekonuje dyrektor generalny biura konstrukcyjnego MiG, Siergiej Korotkow, nowy myśliwiec nie ma stanowić konkurencji dla samolotu piątej generacji PAK-FA,  produkcji Suchoja. Maszyny tego typu rozpoczęły już państwowe badania, mające doprowadzić do przyjęcia ich na uzbrojenie.

To dwa zupełnie inne samoloty, które będą przeznaczone do różnych zadań. (…) Wiem, że to jedna z koncepcji, jeden z kierunków rozwoju biura konstrukcyjnego (MiG – przyp.red) (…) Liczę, że już niebawem będziemy mogli zająć się tą kwestią poważniej.

Mówi Korotkow.

Zaznacza jednocześnie, że niezbędnym warunkiem opracowania maszyny 5. generacji jest uzyskanie na nią zamówienia. Temat opracowania przez biuro MiG maszyny lżejszej niż PAK-FA powracał wielokrotnie, jednak obecnie nawet przyszłość myśliwca generacji 4+, czyli MiG-35, jest niejasna. Zarówno z przyczyn technicznych jak i ekonomicznych siły powietrzne Rosji opóźniły zakup maszyn typu MiG-35S, decydując się na zmodernizowane samoloty Mig-29SMT.

Dyrektor Korotkow oczekuje, że kontrakt na zakup samolotów MiG-35S przez rosyjskie siły zbrojne nastąpi przed końcem bieżącego roku. Obecnie koncern MiG realizuje zamówienia na samoloty MiG-29SMT i przygotowuje się do realizacji egipskiego zamówienia na myśliwce MiG-35.

Reklama

Komentarze (5)

 1. Sarmata

  nie wiem, czy ma sens umieszczanie sowieckich wrzutek propagandowych w innym dziale niż "plotki ze świata wielkiego brata", ale skoro defence24.pl ostatnio specjalizuje się w przenoszeniu coraz to nowych zamiarów sowieckiej gospodarki i wojskowości niech będzie. Wielokrotnie umieszczałem swoje uwagi na temat tego, jak to od "Krymu" sowiecki przemysł dokonał skok "jakościowo ilościowy w każdej możliwej dziedzinie", czy to budowaniu baz na Słońcu, czy wycieczek na inne planety, ale moderator portalu za każdym razem to usuwał - no i niech tak będzie - cenzura widocznie nie do końca umarła.

  1. Tomek

   Nie dziwię się moderatorowi. Pewnie wyszedł z założenia, że nikt nie ma ochoty czytać twoich urojeń. Pozdrowienia dla moderatora.

 2. Scooby

  Życzymy 30 lat owocnej pracy .. tak 10 za Northrop Grumman X-47 Pegasus .

  1. dgf

   Oni tak nie pracują. Oni kradną 5 nowych gotowych technologii z zachodu i kompilują. To ułamek kosztów.

 3. Elf

  byłoby dużym zaskoczeniem, gdyby Rosja była w stanie skutecznie zbudować dwa typy myśliwców 5 generacji... jeszcze bardziej by to było zaskoczenie, gdyby był w tym sens - czyli gdyby obie te konstrukcje się skutecznie uzupełniały... zapewne skończy się prototypie.. dla nas jednak to dobra informacja, gdyż oznacza, że rosjanie rozpraszają swoje siły i dublują swoje działania zamiast np skupić się na budowie bombowca kontynentalnego czy też szturmowca jak ktoś chce w technologii stealth i układzie aerodynamicznym podobnym do YF-23 co dałoby rosjanom szanse na zbudowanie czegoś, co jest w stanie przełamać obronę plot wszystkich krajów ościennych... albo gdyby skupili się na budowie dobrego bombowca strategicznego...

 4. Sec

  Ale kto to sfinansuje? Chiny, indie odpadają. No to kto?

 5. Drummond

  Był jeszcze MIG1.44 ktory to stał sie pierwowzorem chinskiego J-20. Pewno nowy MIG pojdzie w tym kierunku

Reklama