Reklama

Siły zbrojne

MiG-31 z pociskami Kindżał projekcją siły na Morzu Śródziemnym [KOMENTARZ]

Rosyjski MiG-31K startuje z bazy Chmejmim. Pod kadłubem atrapa pocisku Ch-47M2 Kindżał. For. mil.ru
Rosyjski MiG-31K startuje z bazy Chmejmim. Pod kadłubem atrapa pocisku Ch-47M2 Kindżał. For. mil.ru

Przebazowane do Syrii rosyjskie samoloty MiG-31K uzbrojone w pociski hipersoniczne Kindżał ćwiczą ataki na cele morskie wspólnie z okrętami Floty Czarnomorskiej i bombowcami Tu-22M3. Jest to pokaz siły i działanie propagandowe na wielu poziomach. Jednym z nich jest możliwość użycia pocisków Kindżał, uzbrojonych m. in. w głowice nuklearna, do rażenia szczególnie istotnych celów morskich.

W piątek 25 czerwca, ministerstwo obrony Rosji poinformowało o oddelegowaniu do bazy Chmejmin w Syrii dwóch maszyn MiG-31K, oraz dwóch bombowców naddźwiękowych Tu-22M3, Bombowca Su-34 i samolotu morskiego Ił-38. Jest to prawdopodobnie pierwszy przypadek, gdy Migi-31 w tej wersji operują z bazy poza Federacją Rosyjską, choć już wcześniej w Syrii wykorzystywane były samoloty MiG-31BM. MiG-31K jest unikatowy zarówno pod względem wyposażenia jak i realizowanych zadań, gdyż w tej wersji może on przenosić pocisk hipersoniczny Ch-47M2 Kindżał. Rakiety o deklarowanym przez Rosję zasięgu do 2 tys. km i prędkości mającej sięgać Mach 10 traktowane są jako uzbrojenie o znaczeniu strategicznym, ale ich syryjska eskapada wskazuje również na plan zastosowania taktycznego.

Morskie manewry nad Morzem Śródziemnym

Zgodnie z opublikowanym 28 czerwca przez agencję TASS oficjalnym komunikatem prasowym pięć okrętów stałej grupy zadaniowej Rosyjskiej Marynarki Wojennej na Morzu Śródziemnym w minionych dniach ćwiczyło odpieranie ataków powietrznych. W ćwiczeniu rolę agresora pełniły samoloty Tu-22M3, Su-34, Ił-38 oraz wspomniane wcześniej MIGi-31K. Oznacza to oczywiście, że wspomniane maszyny trenowały wykrywanie i zwalczanie celów morskich.

Ił-38 to maszyna patrolowa, zdolna do zwalczania okrętów podwodnych i wykrywania różnych celów morskich i jej zadaniem było m. in. wykrycie i identyfikacja grupy operacyjnej okrętów. Tu-22M3 i Su-34 to naddźwiękowy bombowiec uzbrojony w szeroką gamę pocisków kierowanych, w tym pociski przeciwokrętowe. Pozornie najmniej w tych ćwiczeniach ma do zrobienia MiG-31.

Morski Kindżał w Syrii

MiG-31 powstał jako ciężki myśliwiec przechwytujący i jedyne uzbrojenie do zwalczania celów innych niż powietrzne jakim dysponuje to rakieta Ch-47M2 Kindżał. Większość ekspertów koncentruje się na możliwości osiągnięcia przez tą rakietę prędkości hipersonicznej i przenoszeniu w ten sposób głowicy jądrowej, jednak sami Rosjanie już w 2018 roku podkreślali możliwość użycia tego typu uzbrojenia przeciw celom morskich. Do tego typu zadań Kindżał oprócz systemu naprowadzania INS/GLONASS posiada również układ optyczny, co wraz z głowicą konwencjonalną o masie 500 kg ma umożliwiać poważne uszkodzenie lub nawet zatopienie dużych jednostek takich jak niszczyciele a nawet lotniskowce. Wysoka prędkość pocisku hipersonicznego z pewnością zwiększa szansę skutecznego sforsowania obrony przeciwlotniczej zgrupowania tego typu jednostki.

 Oczywiście możliwe jest też wykorzystanie głowicy jądrowej. Tego typu strategia obowiązywała w rosyjskich siłach zbrojnych podczas zimnej wojny, gdy zakładano niszczenie silnych zgrupowań morskich przeciwnika, takich jak lotniskowcowe grupy bojowe U.S. Navy, pociskami z głowicami jądrowymi. W takim wypadku nie jest potrzebne bezpośrednie trafienie, ale wystarczy detonacja w niewielkiej odległości od celu. Jest to rozwiązanie ostateczne, możliwe do zastosowania w konflikcie pełnoskalowym.

Rosja wielokrotnie podkreślała, że jednym z zadań pocisków Kindżał na uzbrojeniu samolotów MiG-31 ma być stworzenie strefy buforowej do 2500 km wokół rosyjskich celów strategicznych w której nie pojawią się formacje np. amerykańskich okrętów uzbrojonych w pociski manewrujące. Ma to zabezpieczać przed ryzykiem zmasowanych ataków z użyciem pocisków manewrujących w wykonaniu jednostek rakietowych. Z drugiej strony pozwala to na szybkie i skuteczne zaatakowanie sił morskich zarówno na Atlantyku jak i Pacyfiku. Jednym z powodów wyboru samolotu MiG-31do przenoszenia Kindżałów była ich prędkość, zasięg i pułap, dzięki czemu nie tylko są w stanie dostarczyć pociski na rubież ogniową nie tylko szybko, ale też odpalić je z dużego pułapu zapewniającego maksymalny zasięg i prędkość pocisków.

W tym kontekście ćwiczenia zwalczania okrętów przez maszyny startujące z rosyjskiej bazy w Syrii są związane z pojawieniem się na Morzu Śródziemnym brytyjskiego lotniskowca HMS Queen Elizabeth z maszynami F-35B na pokładzie. W ćwiczeniach mających symulować atak na brytyjski lotniskowiec oprócz MiGów-31K z pociskami Kindżał biorą udział również samoloty Tu-22M3, Su-34, Su-35S oraz latające stanowisko dowodzenia A-50U. Moskwa nie ukrywa, że rozszerza swoją strefę wpływów nie tylko na Morzu Czarnym ale również na Morzu Śródziemnym a Chmejmim jest tu głównym przyczółkiem.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze (35)

 1. Pilot

  Talk mig-31 to łatwy cel! Przy swojej szybkości nie ma możliwości manewrowanie. Trochę jak pociąg towarowy.

 2. zajec

  jesli wprowadzaja cla to znaczy ze znow wiadra z ocynku poszly do gory i jakosc zycia jeszcze bardziej spadla niz kilka lat temu a lazienki to luksus tylko dla wybranych , jak tak dalej pojdzie to nawet lisci do podcierania 4 liter braknie wot rossija

  1. AnnoPut

   30% rosyjskich szpitali nie ma ciepłej wody, a w co dziesiątym w ogóle nie ma bieżącej wody.

  2. fadroma

   Wiadra wam drozeją w usa-kaput? A to pech ale co tam. Macie przecież krzaki wiader nie potrzeba a i trawe do podcierki też. Ale czemy zajec w usa-kaput to chyba szakal?

  3. AnnoPut

   "Niemal dwie trzecie spośród 144,5 mln obywateli Rosji żyje bez tak podstawowych zdobyczy współczesnego świata, jak dostęp do kanalizacji, energii elektrycznej czy sieci gazowej bądź grzewczej. Według Rosstatu, przede wszystkim dotyczy to prowincji." To cytat z artykuł na w wp, który ukazał się w 2019r. pod tytułem "Rosjanie nie potrzebują toalet i bieżącej wody. Do życia wystarczą im czołgi i rakiety"

 3. amerykański stek bzdur

  Skowyt US-tytutek bezcenny :D

  1. Meanwhile in RUSSIA!

   A drugie buty masz ? :)

  2. mat bez ruchu

   Szachu, znowu ten syndrom butów? Podobno w Kijowie można już je kupić.

  3. Aleo

   Nie ma, bo 60% Rosjan nie stać na drugą parę.

 4. Wania

  Brakuje tu informacji, że w ćwiczeniach brała również udział eskadra niewidzialnych su-57. Są już produkowane seryjnie od trzech lat.

 5. Dalej patrzący

  Gdy MiiG-31K jest w Syrii - to nie ma go w przeciwnym miejscu Rosji. Patrząc chłodno - krótka kołderka zasobów nie jest z gumy - ilość MiGów-31K [z Kindżałami] ograniczona. A ich zwiększenie - tylko kosztem "zwykłych" MiGów-31 strategicznej obrony FR. Odbieram to jako teatrzyk objazdowy dla naiwnych - udawanie na pokaz silniejszego, niż Kreml jest w rzeczywistości. W istocie - prawem wahadła - gdy inni gracze zbiorą kontrśrodki - a jednocześnie trzeba będzie przerzucić owe MiGi-31K z Kindżałami na drugi koniec Rosji - to Kreml sam sobie strzeli w stopę - osłabiając swoją pozycję w Syrii, nad Morzem Śródziemnym, czy na Bliskim Wschodzie. W prawdziwej kalkulacji siły nie chodzi o emocjonalne "pokazówki" - tylko o realne zasoby. Zresztą - podobnie robi USA z brygadą ABCT [zresztą wyrywaną "na kredyt" z USA] jako teatrzykiem objazdowym na całej Wschodniej Flance - udając znacznie większą obecność sił USA - niż ona faktycznie jest. Wnioski dla decydentów graczy Flanki są oczywiste - i względem budowania suwerennej siły - i budowania sojuszu regionalnego i regionalnej interoperacyjności. Z synergią wzrostu pozycji takiego kolektywnego gracza w Europie i na świecie.

  1. Gnom

   Może tylko sprawdzenie w warunkach rzeczywistych jakości głowic do naprowadzania pocisku, bo pewnie nie będzie on jednej wersji, wg D...a, prawie nie naprowadzanej. Niektórzy mogą się zdziwić, jak pojawi się wersja zastępująca H-58 w zadaniach przełamani OP. Wbrew temu co tu pisze wielu ruscy inżynierowie to ludzie zdolni i myślący. To nie oni są problemem w Rosji, zresztą u nas jest w tym zakresie jest podobnie.

 6. andys

  Myśle, ze obserwujemy istotna zmiane w polityce rosyjskiej: 1. Rosjanie nie boja sie już sankcji gospodarczych i politycznych (choć staraja sie ich unikać), zakładajac, że moga sie oprzeć na własnych siłach i współpracy z krajami pozasankcyjnymi , uwazaja także, że obywatele popierają (a przynajmniej rozumieją) tę politykę. Działają w zakresie polityki historycznej. 2. Opozycja w kraju, która istniała głównie za zagraniczne pieniądze i bardzo wspierała zachodnia politykę w stosunku do Rosji, wyraźnie traci na popularności. 3. Rosjanie uwazaja , że ich siły osiagneły poziom dostatecznosci (tzn. zdolnosci do efektywnej obrony) zarówno w kwestii sprzętu jak i ludzi (wyszkolenia)) . Licza , że te systemy , o których mówił kilka lat temu Putin, efektywnie odstraszają potencjalnych przeciwników na kilka lat. Czy to prawda, czy blef , nie wie nikt poza wąska grupa Rosjan. Świat jednak był pod wrazeniem. Teraz nastepuje powolna weryfikacja tych informacji, Kindzał pojawił się realnie, chociaz na razie nikt w działaniu go nie widział. Są jeszcze inne cuda, czy "cuda" -np. P-600, SU-57, Armata, jakieś systemy WE itd. Wydaje mi się , że przyszedł w Rosji czas na rozbudowę sił morskich. Maja poważne plany, nawet brakuje im stoczni, dlatego uruchamiają jakies starocie, np. stocznia w Kerczu 4. Sukces w Syrii pokazał, że mogą być bardziej aktywnym graczem w konfliktach zagranicznych i po prosty mogą być obecni w miejscach, gdzie ich dotychczas nie było. Stad ćwiczenia na Morzu Śródziemnym, pewnie jakoś tam wrócą do Afganistanu, może Iraku (chociaż interesów tam specjalnie nie mają , prócz ochrony byłych republik ZSRR).

  1. i tyle w temacie ...

   Brawo za rozsądne słowa..

  2. Wewo

   I dlatego wprowadzają cła wywozowe na prawie wszystko, ostatnio na metale. Bo jak powiedział ichni wicepremier Andriej Biełousow, cła mają sfinansować wydatki obronne. Jednym słowem brakuje im kasy, a to co mają wolą przeznaczyć na zbrojenia, niż na np. rozbudowę infrastruktury cywilnej czy cokolwiek pożytecznego dla ludzi. Ruch ten oznacz też, że z finansami Rosji jest gorzej niż wszystkim się wydaje.

  3. złośliwy

   Czyli łazienek w Rosji nie będzie:).Myślę że jakoś to przeboleją .

 7. Żenada

  Projekcja siły? Na M. Śródziemnym? Oni nawet nie potrafili HMS Defendera pogonić przy "ich" Krymie...

  1. tak bezpieczniej?

   Wy się nawet nie zbliżanie do "waszego" Krymu.

  2. A ty?

   Spokojnie, Wowa, 1991 to nie koniec zwijania "imperium";)))

  3. andys

   Jednak efekt był powazny. Okret odplynął.

 8. Boobba...

  Su - 30 i Su- 35 oraz, jak wiadomo, mamusia Su - 27, to najpiękniejsze samoloty na świecie. Pod względem manewrowości również nie mają sobie równych.

  1. asd

   Tak, świetna maszyna na pokazy. Gorzej na wojnę.

 9. dim

  Kilka lat temu Rosjanie zwrócili się do greckiego rządu o wydzierżawienie im części jednego z portów na pomocniczą bazę marynarki wojennej. Na co grecki rząd (ten który "przebudowywał" akurat w Rosji swe stare S-300 i niedokładnie wiadomo na co je przebudował) odpowiedział, że nie widzi problemów, nie do rozwiązania, także i bez specjalnej bazy. Rosyjscy marynarze - jeśli tylko Rosja zechce - mogą swobodnie, w celu socjalnym schodzić na ląd, w ramach danej wyspy, okręty bez skrępowania zapraszane są zaopatrywać się w wodę i świeże warzywa-owoce, a jeśli potrzebny jest podręczny magazyn, greckie firmy chętnie wynajmą rosyjskiej flocie swe komercyjne magazyny, zaś lokalne firmy security i policja zapewnią ich ochronę. Nie podano, jaka była rosyjska reakcja.

  1. AnalitykPL

   Jeżeli to prawda, to Polska nie powinna uczestniczyć przy spacje Greckich długów.

  2. Kiks

   Chyba nie zrozumiałeś co napisał dim :D

  3. Jeżeli to prawda to Polska zaoferować to samo tylko z rabatem ale nie dużym.

 10. Sprawiedliwy

  To te złomy jeszcze latają? Myślałem, że już wszystkie są na dnie Móż Śriudziemnego i Czarnego. Tylko nie trzeba straszyć Polaków ruskami, bo to nie wojsko tylko zielone ludziki, które zaopatrują się w sklepach "Myślistwo i Rybalstwo". ;)

  1. Pryncypał

   Oczywiście że latają i jeszcze potrafią ostro dać w tyłek polskim F-16, które zostały wyciągnięte z amerykańskiego składowiska lotniczego na pustyni Nevada.

  2. GB

   Stare wersje F-16 (pakistańskie) są nie do pokonania dla jednej z lepszej modernizacji Su-27, czyli Su-30MKI. Co pokazały wydarzenia nad Kaszmirem. Ormianie na Su-30 bali się w ogóle latać nad Karabachem, tak bali się starych wersji tureckich F-16. A Polska ignorancie ma lepsze wersje F-16 od tureckich.

  3. Ja

   Ciekawie tez wyszly cwiczenia w chinach,gdzie tym super manewrowym su wklepał ..gripen:)

 11. towarzysze calkiem odjechali tylko to im zostalo science fiction

  Wlasnie dzwonilem z najnowsżego rosyjskiego smartfona a futbool ogladam na najnowszym tv marki rubin obraz w 4k idealny

  1. anonim

   Zgodnie z logiką Daviena, rosyjska elektronika jest na bardzo wysokim poziomie, bo YotaPhone może przewyższać wydajnością Apple Watch. :)

  2. ppp

   Akurat sterowniki i kontrolery nie wymagają procesorów o bardzo wysokiej skali integracji . Poziom na poziomie początku XXI w jest aż nadto wystarczająca i Rosja takie procesory produkuje . Zresztą i taka skala integracji jest zbyt duża dla wielu zastosowań ze względu na odporność na promieniowanie w wielu zastosowaniach - i akurat Rosja jest samodzielna pod względem takiej produkcji . Do zastosowań rządowych produkują też komputery osobiste oparte o rodzime projekty układy i są w stanie je dokładnie sprawdzić - pomimo fizycznego wytwarzania ich na Tajwanie . My jesteśmy goli pod tym względem i narażeni jesteśmy na totalną inwigilacje obcych służb wywiadowczych .

 12. Namiestnik Nowosilcow

  Cieszą sukcesy dawnych aliantów...

 13. amerykański stek bzdur

  Widać popłoch wśród zacofańców z różowego nato, nic dziwnego - przed Kindżałem (i innymi rosyjskimi hipersonikami) lecącym 10 mach i wykonującym manewry - nie mają żadnej obron, zostaje pisanie amerykańskiego steku bzdur :)

  1. Wania

   Brawo wielka Rosja. A jak się człowiek przyjrzy, to Rosja nie tylko w hipersonikach jest daleko przed zacofańcami z NATO. Ma super nielatajacy su-57, ma t-14, którego miało być do końca 2020 roku 2500 a nie ma żadnego, ma najwięcej morderstw, samobójstw, HIV i narkomanów. O alkoholikach nie ma co pisać, bo tam to nie jest choroba - tam to jest styl życia. W długości życia też Rosja przoduje na tle NATO- ma najkrótszą.

  2. stefan

   Nie zapominajmy o rosyjskich telewizorach, komputerach, komórkach czy samochodach ... zawsze były są i będą największe i najszybsze.

  3. Antek.

   Jak na razie to te Iskadery w nic nie trafiły (poza szpitalem dziecięcym w Syrii), bez problemu były też zestrzeliwane w GK. A jedyny sukces MiG-31 to zestrzelenie innego MiG-31. Ale czego spodziewać się po zabytku nie będącym w stanie rozróżnić samolotu od celu ćwiczebnego.

 14. Redrum

  Projekcję siły to Rosjanie robią, ale na okupowanych ziemiach Ukrainy, Gruzji czy Mołdawii. Tam pijani bandyci może i wywołują jakiś strach, choć częściej raczej obrzydzenie i pogardę

 15. Niuniu

  Z baz w Syrii Rosja może oddziaływać na cele w cały basenie morza Śródziemnego - jak słusznie pisze autor. Nie tyko morskie ale i bazy lądowe. Np. we Włoszech (główne bazy lotnicze USA w Europie). Ponadto czego autor nie opowiedział z baz w Syrii również można atakować cele na morzu Czerwonym, morzu Arabskim, Zatoce Perskiej. Jakie szkody może spowodować zatopienie jednego kontenerowca w kanale Sueskim nawet forumowiczom def24 nie trzeba tłumaczyć. A a zasięgu samolotów startujących z Syrii są również wszystkie bliskowschodnie pola naftowe i rafinerie. Oczywiście przesadą jest twierdzenie autora o "kontroli" tych obszarów przez w sumie skromne siły Rosyjskie mogące stacjonować w Syrii ale zagrożenie jest poważne. I chyba to chcieli pokazać rosjanie. Autor natomiast nie wspomina jak rosyjskie samoloty znalazły się w Syrii. Przecież musiały tam dotrzeć lecąc nad Irakiem lub Turcją. Czyli dwoma krajami które kontrolują amerykanie. I mimo to rosyjskie lotnictwo wojskowe dostało zgodę na przeloty nad nimi? Jak to możliwe?

  1. GB

   Już ci pisałem. USA i Rosja nie są wstanie wojny więc sobie Rosja może latać gdzie chce, zwłaszcza że te samoloty w pierwszej kolejności zwalczały w Syrii Państwo Islamskie, które USA uważały za wroga, a nie Asada. Gdyby USA uważały Asada za wroga numer 1 to juz by nie żył. Zaś jedna rosyjska baza lotnicza jest łatwa do wyeliminowania. Co więcej w takim wypadku wycofanie samolotów do Rosji będzie niemożliwe.

  2. 45

   rosyjskie samoloty mogą swobodnie latać przez Iran i Irak, agresję na rosyjską bazę w Syrii. zmusi Rosjan do zniszczenia wszystkich baz Amerykanów na Bliskim Wschodzie. mieszkańcy będą zadowoleni

  3. Żeby jeszcze było śmieszniej, to jak lecieli nad tymi krajami to się grzecznie meldowali i transpondery były włączone, takie kozaki;)))

 16. GB

  Do tej pory żaden Kindzał na testach i ćwiczeniach nie trafił w jednostkę morską.

  1. No oczywiscie ty to wiesz lepiej niz Putin i caly ruski rzad czy dowodctwo, bo przeciez brales udzial w testach i opracowywaniu Kindzalow:>.

  2. Kraj absurdow

   Lekarz prowadzacy mu powiedzial, jak nie chcial brac lekow

  3. Ta, a oni "wiedzą, ale nie powiedzą"... Nie było takich strzelań, więc o co ci chodzi?

 17. GB

  Tak zupełnie przypadkiem do brytyjskiego portu w Gibraltarze wszedł amerykański SSBN USS Alaska. Co ciekawe media zostały o tym poinformowane. Z reguły amerykańskie SSBN rzadko wchodzą do obcych portów, jeszcze rzadziej o tym media są informowane. Pewnie teraz pójdzie na wody greckie. Ot takie wsparcie moralne.

  1. amerykański stek bzdur

   a kogo obchodzi ta pływająca jankeska złomiasta trumna, bo na pewno nie Rosję :D

  2. Kacperek

   No na pewno nie Rosję. W końcu wszystkie rakiety są wycelowane w Rosję. Jedna może w bazę w Syrii, żeby się Rosjanie nie podniecało w razie czego.

  3. GB

   Pewnie nie gdyż mają olbrzymie problemy z własnymi okrętami, co było widać jak Kursk zatonął od własnej torpedy. A inny Łoszarik spalił własną załogę. Inna Nerpa miała "doskonały system gaśniczy", który zabił kilkudziesięciu rosyjskich marynarzy. O takich drobiazgach jak zatonięciu kolejnego atomowego okrętu podwodnego i śmierć kolejnych 10 marynarzy (wydarzenie po zatonięciu Kurska). Tak więc patrolowi tego amerykańskiego SSBNa nic nie zagraża na M. Śródziemnym bo przestarzała rosyjska marynarka nic mu nie zrobi.

 18. Platon XXI

  ruskie media nie podaja ile samolotów wróciło z cwiczeń. Czyżby nie miały się czym pochwalić ?

  1. Wróciły oba ! Będą ordery :)

 19. trs

  W razie czego nie zdążą nawet wystartować. Mig 31 nie miał szans nawet ze znacznie starszym od niego F-14, o "walce" z F-22 wogóle nie ma co mówić.

  1. klawiatura

   O twojej polszczyźnie w ogóle nie ma co dyskutować.

  2. Na Amerykańskie złomy wystarczy lutować bandytów z USA kaput!

  3. Hanys

   W razie czego MiG-31 wystartują bezproblemowo i zatopią anglosaskich korsarzy bronią hipersoniczną, że ci nawet nie będę wiedzieć co ich trafiło :)

 20. TT

  Amerykanie chcą umieścić bazę na Ukrainie, w krajach bałtyckich jest już baza, Rosja w odpowiedzi umieści MiG 31 ze sztyletem nuklearnym na Kubie, Wenezueli, Nikaragui i Syrii. a potem naziemne kompleksy pocisków rakietowych kalibru zasięgu do 5500 km. Rosja ostrzegała, że będzie zmuszona reagować na zbliżanie się NATO do granicy rosyjskiej

  1. GB

   A niech umieszcza. I tak jeden SSBN typu Ohio ma większą siłę ognia. I zawsze może odwiedzić Rumunię.

  2. Wania

   Kiepskie macie translatory. Umieszczenie broni jądrowej na Kubie już raz się Rosji nie udało. W odpowiedzi USA może umieścić broń jądrową w Polsce lub na Ukrainie. I ile będzie pocisk manewrujący do Moskwy?

  3. Raf

   Nam broń jądrowa USA w Polsce jest niepotrzebna. Jak USA chce konfliktu z Rosją to niech sami sobie go prowadzą bez udziału Polski.

 21. U2

  Te samoloty mają już po 45 lat - pora do muzeum . Botoksu nie da się wstrzyknąć jak Putinowi pod oczy

  1. inż.

   Su 34 eksponatem muzealnym? No no

  2. GB

   Żebyś wiedział że te pierwsze wyprodukowane już są wycofane ze służby.

  3. Marek

   a amerykańskie samoloty bombowe ile mają lat ? Ich rodowód sięga lat 60 tych . Większość amerykańskich maszyn bojowych jest równie stara jak te Rosyjskie!!!

 22. e?

  I pewnie jeszcze leci z prędkoscią 3.2Ma z tym podwieszonym wielkim iskanderem.... Prawda Voodoo ?:)

 23. Hanys

  lotniskowce do na Grenady i Haiti, a nie na Rosję czy Chiny. Dla tych dwóch mocarstw amerykańska grupa lotniskowcowa do pływający cel :)

  1. Davien

   Hanysku, a niby czym chcecie zagozić LGU??B na pewno nie tymi antykami co nazywacie flota i lotnictwem.

  2. GB

   Jasne... Chińczycy budują obecnie kilka lotniskowców, a Rosja inwestuje duże środki by odtworzyć Kuzniecowa. I nie, nie do wojenek ze słabymi państwami. Duże środki inwestuje się na poważnego przeciwnika.

  3. oPOortunista

   Tym tłumaczysz słabość i mocno przestarzały stan rosyjskiej floty ?Na lotniskowce ich nie stać i finansowo, i technologicznie. Dlatego idą w działania asymetryczne, jak w przypadku Kindżała. Hipersoniczność to nie jest jednak rozwiązanie , które na długą metę zapewni Rosjanom przewagę czy nawet możliwość równoważenia potencjału USnavy. Zbyt duża jest przepaść między flotą USA,a flotą Rosyjską. Na polu marynarki czy lotnictwa, Rosjanie są karłem nie tylko wobec USA,ale i coraz bardziej Chin.

 24. Alcatur

  Raczej nie ma szans żeby 500 kg głowica zatopiła lotniskowiec. Zwyczajnie jest za mała do tego. Nie ma za dużo materiałów do analizy, ale raczej pojedyncze trafienie nie powinno nawet wyłączyć jednostki z akcji.

  1. Raczej to nie powinienes sie wypowiadac, bo jak narazie bzdety wypisujesz...

  2. Fanklub Daviena i GB

   Bierzesz pod uwagę doświadczenia z bomb i pocisków artyleryjskich? Były poddźwiękowe i wypełnione trotylem! Jak Kindżał ma Mach 10 to jego energia kinetyczna jest... 100x większa i zatopi lotniskowiec nawet jakby był wypełniony betonem a nie mieszanką silniejszą od trotylu! :D

  3. M

   Najpierw musi weń trafić...

 25. Wawiak

  1:01 co tam leży z lewej pod szybą?

  1. droma der

   Jesiotr się suszy.

Reklama