Siły zbrojne

MiG-31 z pociskami Kindżał projekcją siły na Morzu Śródziemnym [KOMENTARZ]

Rosyjski MiG-31K startuje z bazy Chmejmim. Pod kadłubem atrapa pocisku Ch-47M2 Kindżał. For. mil.ru
Rosyjski MiG-31K startuje z bazy Chmejmim. Pod kadłubem atrapa pocisku Ch-47M2 Kindżał. For. mil.ru

Przebazowane do Syrii rosyjskie samoloty MiG-31K uzbrojone w pociski hipersoniczne Kindżał ćwiczą ataki na cele morskie wspólnie z okrętami Floty Czarnomorskiej i bombowcami Tu-22M3. Jest to pokaz siły i działanie propagandowe na wielu poziomach. Jednym z nich jest możliwość użycia pocisków Kindżał, uzbrojonych m. in. w głowice nuklearna, do rażenia szczególnie istotnych celów morskich.

W piątek 25 czerwca, ministerstwo obrony Rosji poinformowało o oddelegowaniu do bazy Chmejmin w Syrii dwóch maszyn MiG-31K, oraz dwóch bombowców naddźwiękowych Tu-22M3, Bombowca Su-34 i samolotu morskiego Ił-38. Jest to prawdopodobnie pierwszy przypadek, gdy Migi-31 w tej wersji operują z bazy poza Federacją Rosyjską, choć już wcześniej w Syrii wykorzystywane były samoloty MiG-31BM. MiG-31K jest unikatowy zarówno pod względem wyposażenia jak i realizowanych zadań, gdyż w tej wersji może on przenosić pocisk hipersoniczny Ch-47M2 Kindżał. Rakiety o deklarowanym przez Rosję zasięgu do 2 tys. km i prędkości mającej sięgać Mach 10 traktowane są jako uzbrojenie o znaczeniu strategicznym, ale ich syryjska eskapada wskazuje również na plan zastosowania taktycznego.

Morskie manewry nad Morzem Śródziemnym

Zgodnie z opublikowanym 28 czerwca przez agencję TASS oficjalnym komunikatem prasowym pięć okrętów stałej grupy zadaniowej Rosyjskiej Marynarki Wojennej na Morzu Śródziemnym w minionych dniach ćwiczyło odpieranie ataków powietrznych. W ćwiczeniu rolę agresora pełniły samoloty Tu-22M3, Su-34, Ił-38 oraz wspomniane wcześniej MIGi-31K. Oznacza to oczywiście, że wspomniane maszyny trenowały wykrywanie i zwalczanie celów morskich.

Ił-38 to maszyna patrolowa, zdolna do zwalczania okrętów podwodnych i wykrywania różnych celów morskich i jej zadaniem było m. in. wykrycie i identyfikacja grupy operacyjnej okrętów. Tu-22M3 i Su-34 to naddźwiękowy bombowiec uzbrojony w szeroką gamę pocisków kierowanych, w tym pociski przeciwokrętowe. Pozornie najmniej w tych ćwiczeniach ma do zrobienia MiG-31.

Morski Kindżał w Syrii

MiG-31 powstał jako ciężki myśliwiec przechwytujący i jedyne uzbrojenie do zwalczania celów innych niż powietrzne jakim dysponuje to rakieta Ch-47M2 Kindżał. Większość ekspertów koncentruje się na możliwości osiągnięcia przez tą rakietę prędkości hipersonicznej i przenoszeniu w ten sposób głowicy jądrowej, jednak sami Rosjanie już w 2018 roku podkreślali możliwość użycia tego typu uzbrojenia przeciw celom morskich. Do tego typu zadań Kindżał oprócz systemu naprowadzania INS/GLONASS posiada również układ optyczny, co wraz z głowicą konwencjonalną o masie 500 kg ma umożliwiać poważne uszkodzenie lub nawet zatopienie dużych jednostek takich jak niszczyciele a nawet lotniskowce. Wysoka prędkość pocisku hipersonicznego z pewnością zwiększa szansę skutecznego sforsowania obrony przeciwlotniczej zgrupowania tego typu jednostki.

 Oczywiście możliwe jest też wykorzystanie głowicy jądrowej. Tego typu strategia obowiązywała w rosyjskich siłach zbrojnych podczas zimnej wojny, gdy zakładano niszczenie silnych zgrupowań morskich przeciwnika, takich jak lotniskowcowe grupy bojowe U.S. Navy, pociskami z głowicami jądrowymi. W takim wypadku nie jest potrzebne bezpośrednie trafienie, ale wystarczy detonacja w niewielkiej odległości od celu. Jest to rozwiązanie ostateczne, możliwe do zastosowania w konflikcie pełnoskalowym.

Rosja wielokrotnie podkreślała, że jednym z zadań pocisków Kindżał na uzbrojeniu samolotów MiG-31 ma być stworzenie strefy buforowej do 2500 km wokół rosyjskich celów strategicznych w której nie pojawią się formacje np. amerykańskich okrętów uzbrojonych w pociski manewrujące. Ma to zabezpieczać przed ryzykiem zmasowanych ataków z użyciem pocisków manewrujących w wykonaniu jednostek rakietowych. Z drugiej strony pozwala to na szybkie i skuteczne zaatakowanie sił morskich zarówno na Atlantyku jak i Pacyfiku. Jednym z powodów wyboru samolotu MiG-31do przenoszenia Kindżałów była ich prędkość, zasięg i pułap, dzięki czemu nie tylko są w stanie dostarczyć pociski na rubież ogniową nie tylko szybko, ale też odpalić je z dużego pułapu zapewniającego maksymalny zasięg i prędkość pocisków.

W tym kontekście ćwiczenia zwalczania okrętów przez maszyny startujące z rosyjskiej bazy w Syrii są związane z pojawieniem się na Morzu Śródziemnym brytyjskiego lotniskowca HMS Queen Elizabeth z maszynami F-35B na pokładzie. W ćwiczeniach mających symulować atak na brytyjski lotniskowiec oprócz MiGów-31K z pociskami Kindżał biorą udział również samoloty Tu-22M3, Su-34, Su-35S oraz latające stanowisko dowodzenia A-50U. Moskwa nie ukrywa, że rozszerza swoją strefę wpływów nie tylko na Morzu Czarnym ale również na Morzu Śródziemnym a Chmejmim jest tu głównym przyczółkiem.

Reklama
Reklama

Komentarze