Reklama

Siły zbrojne

Meteor odpalony z myśliwca Rafale. Test systemu naprowadzania

Odpalenie kierowanego meteora przez samolot Rafale. Fot. DGA
Odpalenie kierowanego meteora przez samolot Rafale. Fot. DGA

Koncern MBDA poinformował o przeprowadzeniu pierwszego w historii odpalenia pocisku Meteor z myśliwca Rafale, podczas którego rakieta wykonywała lot kierowany.

Francuskie ministerstwo obrony, producent samolotu Rafale -  firma Dassault Aviaion - oraz producent uzbrojenia MBDA poinformowały, że w minionym tygodniu miało miejsce udane, pierwsze odpalenie kierowanego pocisku powietrze-powietrze Meteor. Pocisk wystrzelono z pokładu samolotu Rafale na poligonie lotniczym Cazaux, dotarł on pomyślnie do wyznaczonego celu.

Meteor to wspólne przedsięwzięcie firm zbrojeniowych z Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Program rozpoczęto w 2003 r., pierwsze dostawy pocisków zaplanowane zostały na 2018 r., Meteory mają wtedy trafić na uzbrojenie samolotów Rafale francuskich sił powietrznych i lotnictwa francuskiej marynarki wojennej, a także Gripenów i Eurofighterów. Nowe pociski będą stanowić główne uzbrojenie ofensywne myśliwców Rafale w opracowywanym wariancie F3-R, mającym pełnić służbę do ok. 2040 r.

Pociski Meteor wyposażone są w silniki strumieniowe o nowoczesnym systemie sterowania, pozwalającym na regulowanie mocy w locie. Dzięki oprogramowaniu sterującemu, procesor pocisku będzie optymalizował ciąg silnika w zależności od danych dotyczących celu i stosowanych przez niego uników. Ma to pozwolić na zdecydowane zwiększenie zasięgu skutecznego przechwytywania.

Reklama

Komentarze

    Reklama