Siły zbrojne

Medyczne Humvee pomogą ewakuować żołnierzy Ukrainy

Fot. mil.gov.ua
Fot. mil.gov.ua

Amerykanie przekazali Ukrainie pierwszą partię samochodów Humvee w odmianie ewakuacji medycznej. Pojazdy zostaną skierowane do strefy operacji antyterrorystycznej, czyli do rejonu walk w Donbasie.

Zgodnie z komunikatem ministerstwa obrony Ukrainy, siły Stanów Zjednoczonych dostarczyły pierwszych pięć z czterdziestu pojazdów oznaczonych BURTEK B4731. Zostały one opracowane na bazie pojazdów Humvee. Są zdolne do przewożenia czterech pacjentów na noszach, bądź sześciu w pozycji siedzącej.

Modele Humvee, które trafiły na Ukrainę, są ponadto wyposażone w układ klimatyzacji, instalacje tlenowe czy sprzęt do udzielania pierwszej pomocy medycznej. Zostaną one skierowane do strefy operacji antyterrorystycznej, a więc do rejonu walk w Donbasie.

Dostawa tych pojazdów jest o tyle istotna, że na wschodniej Ukrainie wciąż trwają walki. Dla przykładu, w komunikacie z 29 sierpnia ukraińskie ministerstwo obrony poinformowało, że miało miejsce 76 przypadków przerwania zawieszenia broni. Z kolei 30 sierpnia poinformowano o kolejnych 37 ostrzałach, w tym z wykorzystaniem artylerii 122 mm czy moździerzy 120 mm.

To powoduje, że ukraińscy żołnierze nadal odnoszą obrażenia w strefie operacji antyterrorystycznej. Z kolei siły zbrojne Kijowa nie dysponują wystarczającą liczbą pojazdów ewakuacji medycznej. Świadczy o tym chociażby prośba Kijowa do Niemiec o dostawę opancerzonych wozów medycznych, skierowana przez ambasadora Andrija Melnyka.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.