Siły zbrojne

Media: rosyjskie konwoje jadą w stronę Mińska

Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0
Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0

W mediach społecznościowych i na portalach informacyjnych w Rosji pojawiły się doniesienia o nieoznakowanych ciężarówkach zmierzających ku granicy z Białorusią. O tych doniesieniach informuje także w poniedziałek grupa blogerów Conflict Intelligence Team.

Jak podał dziennik "Kommiersant", źródłem doniesień Conflict Intelligence Team (CIT) są nagrania wideo, które pojawiły się na kanałach w komunikatorze Telegram i w mediach.

Między innymi na portalu informacyjnym Fontanka.ru jeden z czytelników podał, że widział około 40 ciężarówek. Zdjęcia, które trafiły do internetu, zostały wykonane w obwodzie leningradzkim około 400 km od granicy z Białorusią. Blogerzy z CIT nie zdołali potwierdzić doniesień, jakoby pojazdy trafiły na Białoruś — podkreśla "Kommiersant".

Uwiecznione na materiale wideo samochody ciężarowe pomalowane na zielono i biało należą do marek produkcji rosyjskiej i są podobne do tych wykorzystywanych przez rosyjskie siły zbrojne oraz Rosgwardię. Co warte podkreślenie żadne z pojazdów poruszającej się kolumny nie posiadał tablic rejestracyjnych ani żadnych innych oznaczeń i symboli pozwalających na jego identyfikację. To wywołuje obawy o możliwe przemieszczanie z pomocą tych pojazdów elementów sił zbrojnych (np. sił operacji specjalnych, wojsk powietrznodesantowych) lub podlegającej prezydentowi Putinowi Gwardii Narodowej, która jest formalnie uprawniona do działań poza granicami kraju.

PAP/MZ

Komentarze