Siły zbrojne

Medale dla Polaków na igrzyskach weteranów

Autor. st. sierż. Piotr Gubernat Zespół Reporterski Dowództwa Operacyjnego RSZ

W dniach 16-22 kwietnia 2022 r., w Holandii odbywają się zawody Invictus Games The Hague, w których udział biorą zawodnicy drużyny Team Invictus Poland, w tym reprezentanci Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych im. generała Bronisława Kwiatkowskiego.

Invictus Games to inicjatywa, której pomysłodawcą i patronem jest Książe Sussex - Harry. Invictus Games to nie tylko zawody sportowe, w których biorą udział żołnierze i weterani poszkodowani. To przede wszystkim społeczność międzynarodowa, która wspiera się nawzajem w procesie dochodzenia do zdrowia, dzieli się swoimi doświadczeniami i siłą „invictus" – niezwyciężonych.

Team Invictus Poland po raz drugi bierze udział w igrzyskach Invictus Games. Polscy weterani dołączyli do grona uczestników zawodów w czasie zmagań w Sydney.

W tegorocznej edycji polscy zawodnicy biorą udział w takich konkurencjach jak: siatkówka na siedząco, pływanie, lekka atletyka, kolarstwo, łucznictwo czy wioślarstwo halowe. W Hadze, dwudziestoosobowej reprezentacji weteranów towarzyszą członkowie ich rodzin oraz przyjaciele, którzy są dla nich nieocenionym wsparciem.

Trwająca edycja_ Invictus Games The Hague_ jest bardzo szczęśliwa dla polskich zawodników.

W niedzielę został wywalczony pierwszy medal dla Polski. Brązowy medal dla polskiej reprezentacji weteranów i żołnierzy poszkodowanych wywalczył Rafał Rutkowski w biegu na 1500 m.

W poniedziałek wielkanocny zawodnicy wywalczyli, aż cztery medale: jeden złoty, dwa srebrne i jeden brązowy.

Członkowie drużyny Team Invictus Poland wiedzieli, że zawodnicy grający w siatkówce na siedząco są mocni. Mecze zarówno fazy grupowej, półfinał, jak i finał zostały wygrane 2:0. W poniedziałek polscy siatkarze zwyciężyli w meczach z Australią, USA i w finale z Gruzją. Nasza drużyna w składzie: Przemysław Kowalski, Dariusz Cegiełka, Karol Szewczyk, Tomasz Rożniatowski, Leszek Stępień, Waldemar Skoneczny, Krzysztof Goździk, Rafał Lis, Jacek Prokop zdobyła złoty medal w siatkówce na siedząco.

Srebrny medal w łuczniczych rozgrywkach drużynowych „novice" wystrzelała drużyna w składzie: Rafał Lis, Krzysztof Goździk, Waldemar Skoneczny. Andrzej Skrajny zdobył indywidualnie brąz, a Rafał Lis i drużyna „bloczka" w składzie: Zdzisław Michalewicz, Paweł Ślizak oraz Marek Kaniewski uplasowali się na dobrym 4 miejscu.

W poniedziałkowe przedpołudnie odbywały się również zmagania w lekkiej atletyce. Dariusz Cegiełka zdobył srebrny medal w rzucie dyskiem, a Przemysław Kowalski uplasował się na 4 miejscu. Sztafeta 4 x 100 m w składzie: Jacek Prokop, Robert Połetek, Grzegorz Mikołajczyk i Rafał Rutkowski zajęła 4 miejsce.

Wtorek okazał się dla nas brązowy. We wtorek członkowie drużyny Team Invictus Poland rywalizowali na pływalni. Nasi reprezentacji wywalczyli dwa brązowe medale: Rafał Konopka w stylu grzbietowym na 50 m, a Rafał Rutkowski w stylu klasycznym na 50 m.

20 kwietnia, w wioślarstwie halowym wystartowała nasza najliczniejsza reprezentacja w składzie: Paweł Ślizak, Rafał Rutkowski, Rafał Konopka, Rafał Wroniszewski, Robert Połetek, Grzegorz Mikołajczyk, Tomasz Rożniatowski, Przemysław Kowalski, Andrzej Skrajny, Waldemar Skoneczny, Andrzej Poniatowski, Dariusz Cegiełka.

Dotychczas odbyły się cztery edycje Invictus Games – w Londynie (2014 r.), w Orlando (2016 r.), w Toronto (2017 r.) oraz w Sydney (2018 r.). Z roku na rok rośnie zarówno liczba startujących w zawodach weteranów, jak też krajów, których reprezentacje biorą udział w sportowych zmaganiach. W obecnej edycji, rozgrywanej w Hadze, uczestniczy ponad 500 weteranów z 20 krajów