Reklama

Siły zbrojne

MEADS będzie uczestniczyć w dialogu na Narew

Fot. MEADS.
Fot. MEADS.

Konsorcjum MEADS International otrzymało zaproszenie do dialogu technicznego na system obrony powietrznej krótkiego zasięgu dla Wojska Polskiego typu Narew.

System MEADS jest oferowany do wzięcia udziału w programie zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych krótkiego zasięgu dla Sił Zbrojnych RP typu Narew. Prezes konsorcjum Dave Berganini podkreślił, że ma on zapewnić zdolność do integracji istniejących i rozwijanych systemów radiolokacyjnych, znajdujących się w ofercie polskich przedsiębiorstw.

Wcześniej MEADS International uczestniczyło w dialogu technicznym na system obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła, jednak nie zakwalifikowało się do obecnego etapu procedury. Zgodnie z komunikatem konsorcjum, komponenty MEADS, proponowane w ramach programu Narew mają także być zdolne do kierowania i kontrolowania elementów systemu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła.

Podstawowym uzbrojeniem zestawu MEADS są pociski przeciwlotnicze i przeciwrakietowe średniego zasięgu PAC-3 MSE, jednak zgodnie z założeniami programu miał on także zostać zintegrowany z rakietami IRIS-T SL, rozwijanymi na zlecenie ministerstwa obrony Republiki Federalnej Niemiec. Zestaw charakteryzuje się zdolnością do rażenia celów w zakresie 360 stopni i jest zbudowany zgodnie z zasadami otwartej architektury, co pozwala na dołączanie i odłączanie poszczególnych elementów w trakcie działań.

Zgodnie z komunikatem Inspektoratu Uzbrojenia dialog techniczny na system przeciwlotniczy krótkiego zasięgu Narew ma się odbyć w okresie od stycznia do marca 2015 roku. Postępowanie w celu jego pozyskania rozpocznie się natomiast w 2016 roku. System Narew ma w założeniu być zdolny do rażenia przede wszystkim samolotów, śmigłowców, bsl i pocisków manewrujących, na odległościach do 25 km. Ma zastąpić między innymi wykorzystywane obecnie zmodernizowane zestawy typu Osa i Kub.

Zgodnie z dokumentem wyznaczającym przebieg procesu modernizacji technicznej „Plan Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych w latach 2013-22” Wojsko Polskie ma otrzymać do 2022 roku 9 baterii Narew. Docelowo na wyposażenie Sił Zbrojnych trafi prawdopodobnie 19 baterii zestawów krótkiego zasięgu tego typu.

Reklama
Reklama

Komentarze (10)

  1. fryz5

    Czytałem ostatnio wywiad z przedstawicielem Raytheona i to co oferują nam jest całkiem atrakcyjne. 2 baterie z pociskami PAC-2 GEM mają oddać nam do dyspozycji od zaraz. Następnie proponują stworzenie specjalnie pod nasze wymaganie Patriot NG, który to ma wykorzystywać gamę pocisków w zależności od typu zagrożenia: PAC-2, PAC-3 lub nowy pocisk LCI. Ten pocisk LCI proponują by był opracowywany w Polsce i tu produkowany i stąd eksportowany do przyszłych zainteresowanych nabywców (LCI skrót od Low Cost Interceptor), jeśli to by nie wyszło to miałby być dostosowany izraelski pocisk stunner. W Polsce mają być produkowane radary do systemu oraz całe stanowisko dowodzenia (na ewentualny eksport też). Szacuje się, że udział polskiego przemysłu w produkcji systemu Patriot NG byłby w około 50%. Przedstawiciele firmy Raytheon podają, że jest zgoda kongresu USA na transfer technologii oraz że zakres tej współpracy miałby być porównywalny do tego z Japonią. Teraz jeszcze MEADS na Narew - ciekawe. Eurosam z SAMP/amiT też oferuje nam bardzo atrakcyjne warunki współpracy aż do współpracy z polskimi ośrodkami naukowymi włącznie. Bardzo ciekawa będzie "rozgrywka" między tymi dwoma producentami, szczególnie po tym co mówił lub raczej pisał minister Siemoniak, że wygra ten kto da lepsze warunki nie ma tu faworyzowania. Ciekawe tym bardziej, że istotnym kryterium w przetargu jest przekazanie Polsce w pełni kontroli nad wytwarzaniem pocisku. Kurcze jak wszystko można pięknie obejść, bo widzę że oferenci proponują nam wytwarzanie pocisku tego o mniejszych możliwościach, lepsze tylko można będzie kupić. Niby normalne, że swojej najlepszej technologii nikt nie chce się pozbywać, ale jednak kasa za ten sprzęt jest na tyle duża że powinniśmy tego się domagać bezwarunkowo.

    1. prawda

      Wszystko pieknie...ale co z radarem kontroli ognia??? Patriot nie ma radaru dookólnego??? warto tez wiedziec ze proponowana modernizacja obecnych radarow patriota ma polegac na doklejenie 2 anten scianowych i Uwaga doklejone anteny nie beda mialy mozliwosci namierzania rakiet balistycznych tą role bedzie pelnil tylko zasadniczy radar...koniec koncow otrzymamy radar ktory bedzie namierzal rakiety balistyczne w azymucie 120 stopni oraz niszczyl samoloty w azymucie 360 stopni...MBDA z rakieta aster tez jest daleko w lesie ze swoim radarem dopiero opracowali demonstrator radaru GS1000...do dnia dzisiejszego nie wykonano zadnych prob poligonowych ze strzelniem i wspolpraca tego radaru...Najbardziej ciekawa propozycja to MEADS maja juz radar dookolny sa gotowi wejsc w system narew i spiac dowolna rakiete z tym systemem...Czyli LM nie powiedzial pass walcza do konca...nie ukrywam ze to jest moj faworyt

    2. AndyP

      system który nie ma radaru 360 stopni i otwartej architektury powinien zostać odrzucony na samym początku Raytheon stracił finansowanie w USA i teraz chce się rozwijać za nasze (a kodów i tak nam nie da) przyjęcie takiej propozycji to zdrada

  2. wolf

    Ponoć w Wiśle Amerykanie nie chcą nam sprzedać PAC - 3 a w ofercie MEADS jest ten pocisk.......to po my gadamy z jankesami.

    1. Pytajnik???

      Sprzedać chcą ale ze względu "zaawansowanie" techniczne nie chcą ująć jej w offsecie (produkuje je Lokheed coś wam to mówi?). Mogli byśmy wytwarzać w kraju tylko fragmenty starszej rakiety PAC-2 Rytheona

  3. edi

    No i gicior tylko dlaczego patriot który jest olewany przez USA dostanie Wisłę ?

    1. trzynasty

      Pewnie bedzie tak: wisla- patriot,narew- meads,smigla- aw,Francuzi zostaną z niczym ,ale czy można mieć pretensje ze trzymamy się najsilniejszego ,moim zdaniem nie

  4. Wojmił

    Zauważyli, że zbyt wyraźne promowanie patriota nie jest popularne... W związku z tym zmodyfikowano sposób wciskania amerykańskiego uzbrojenia - na nieco sprytniejszy...

  5. oloo

    Skąd takie odległe terminy??? i takie małe ilosci??

    1. Kasia

      Z braku pieniędzy?

    2. deczypl

      bo to ma być tak na niby, jako państwo frontowe powinniśmy mieć ilościowo tyle sprzętu co Niemcy, a nie dość że mamy tyle to jueszcze mamy połowę po9łowy tej niemieckiej, tzn myśliwców 200, patrząc minimalistycznie czyli zgodnie z wielkością naszego kraju 100 maszyn a mamy 48, migów nie liczę bo idą za kilka lat do muzeum.

  6. Tomek K

    MEADS został wykluczony z przetargu na system Wisła, bo istnieje tylko prototyp, ale w przypadku systemu Narew naszym decydentom nie przeszkadza, że pocisk IRIS-T SL został zintegrowany tylko na papierze

    1. Luki

      Świetny komentarz.

  7. oligar

    Jeżeli kupimy system dowodzenia walką MEADS w Narwi to w Wisle może być wykluczony bo dokupimy tylko efektory i radary.:))) Wszystko będzie się zgadzać. A w Patriocie nawet nie jest pewne że bedzie Raytheon a np. LM producent rakiet czy MEADS.

  8. mm60

    Jeden system, wiele możliwości

  9. prorok

    Może Wisła się też załapie na MEADS jeżeli można zmienić zestawienie sprzętu .

  10. Firefly

    Armia Włoch zorganizowała obronę przeciwlotniczą kraju wokół systemów SAMP/T i MEADS. Ciekawe czy MON chciał zrobić coś podobnego?