Reklama

Siły zbrojne

MBDA z brazylijskim Avibras buduje system przeciwlotniczy

System CAMM – fot. MBDA
System CAMM – fot. MBDA

Koncern MBDA z brazylijską firmą Avibras będą wspólnie rozwijały lokalną wersję modułowego system przeciwlotniczego CAMM (Common Anti-Air Modular Missile). 

Brazylijsko-europejski system oznaczony wstępnie jako AV-MMA (AVibras Medium Altitude Missile) ma zwalczać cele powietrzne na średnich zasięgach. Co ciekawe informacje o rozpoczęciu nad nim prac pojawiły się w momencie, gdy rząd brazylijski zaczął negocjacje z Rosją na temat sprzedaży samobieżnego systemu przeciwlotniczego Pancyr-S1.

AV-MMA ma bazować na rozwiązaniach system CAMM, ale z wykorzystaniem technologii opracowanych przez Avibras i inne brazylijskie firmy. Przypuszcza się, że chodzi o stworzenie kołowych wyrzutni rakietowych opartych o projekt wieloprowadnicowej wyrzutni rakietowej Astros 2020 na podwoziu Rheinmetall RMMV. Zakłada się, że 70% elementów składowych AV-MMA będzie budowana w Brazylii.

CAMM to nowej generacji system przeciwlotniczy, który określa się jako modułowy, ponieważ może być wykorzystywany zarówno przez siły morskie i powietrzne jak i wojska lądowe (dzięki czemu ułatwia się proces jego eksploatacji w siłach zbrojnych). System ten został jak dotąd wybrany przez marynarki wojenne Wielkiej Brytanii i Nowej Zelandii. Wersje lądowe i lotnicze mają być dostępne w 2016 r.

Reklama

Komentarze (2)

 1. daniel

  Fajnie, gdyby Polska to kupiła dla trzech rodzjów sił zbrojnych

  1. Moshe Schwantz

   Oczywiście, ale jeśli od dwudziestu lat myślało się tylko o doprowadzeniu wojska do stanu papierowej armii i wzorem Ukraińców z ppanc Stugna, mydli się oczy społeczeństwu... to wydadzą naszą kasę na wiele worów uzbrojenia, które doprowadzą przez logistykę, armię i te państwo na skraj bankructwa. Za to koncerny zbrojeniowe będą miały na premie, a nasi decydenci zakupią posiadłości w Argentynie lub Izraelu, by ich nikt nie ścignął. I interes się kręci.

  2. gość

   Polska te se może co najwyżej kupić przekroje beryli.. sic!

 2. Wojmił

  Pięknie... rozwijać, część zza granicy ale budować samemu... mądrze... Dziś jak się coś kupuje to zakup nie może być "pusty".. musi coś przynosić swoim zakładom...

Reklama