Reklama

Siły zbrojne

MBDA: Sukces testów rakiet Brimstone 2

Sukcesem zakończyły się testy rakiet powietrze – ziemia typu Brimstone 2 – fot. M.Dura
Sukcesem zakończyły się testy rakiet powietrze – ziemia typu Brimstone 2 – fot. M.Dura

Koncern MBDA poinformował o zakończonych sukcesem testach, w których rakietami Brimstone 2 trafiono w bardzo szybko poruszające się cele naziemne.

Nie ujawniono gdzie i kiedy dokładnie próby zostały przeprowadzone, ani z jakiego nosiciela odpalono rakiety. Poinformowano jedynie, że wystrzelono pięć rakiet do kilku poruszających się z różnymi prędkościami celów (w tym z prędkością ponad 110 km/h). Wszystkie pociski trafiły w cel pomimo, że były one wystrzeliwane w różnych warunkach środowiskowych i pod różnymi kątami w odniesieniu do atakowanych obiektów.

Zamiast ładunku bojowego na pociskach zamontowano system telemetryczny, który pozwalał na dokładne śledzenie trajektorii rakiet i określenie, czy tor lotu był optymalny. Wykorzystywano oba sposoby naprowadzania: za pomocą wiązki laserowej, a później radiolokacyjnej głowicy naprowadzającej (tzw. Dual Mode Brimstone).

Testy rakiet Brimstone mają przekonać potencjalnych nabywców do zastosowanego w tym pocisku rozwiązania. Głowica o dwóch systemach naprowadzania daje niewątpliwie większe możliwości niż o jednym, jednak automatycznie kosztuje drożej i MBDA za wszelką cenę stara się pokazać, że warto wydać trochę więcej pieniędzy. Równowaga pomiędzy kosztem a uzyskanym efektem mogła jednak zostać w tym przypadku zachwiana.

Reklama

Komentarze

    Reklama