Reklama

Siły zbrojne

Marynarze zneutralizowali pozostałości po II Wojnie Światowej

Fot. 8. Flotylla Obrony Wybrzeża
Fot. 8. Flotylla Obrony Wybrzeża

Nurkowie minerzy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w dalszym ciągu usuwają pozostałości z okresu II wojny światowej zalegające pod wodą na terenie całej Polski. W dniach 29-30 listopada 2021 r., wzięli udział w operacji podjęcia przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych na terenach portowych w Gdyni oraz Terminalu Gazu Płynnego w Szczecinie.

Ostatni tydzień listopada był wyjątkowo intensywny. Już w poniedziałek,  29 listopada nurkowie-minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców wydobyli z basenu portowego w Gdyni pocisk artyleryjski kalibru 150 mm. Na niebezpieczny obiekt natrafili robotnicy podczas przeglądu związanego z pracami remontowymi Ostrogi Pilotowej przy Kapitanacie Portu Gdynia. Po przekazaniu zgłoszenia, pierwszym etapem było przeprowadzenie rekonesansu (w piątek, 26 listopada), natomiast w poniedziałek nurkowie wydobyli pocisk i przekazali go patrolowi saperskiemu z Rozewia. Podjęty niewybuch został przetransportowany specjalistycznym pojazdem na poligon, w celu jego neutralizacji. Ze względów bezpieczeństwa ewakuowane zostało Muzeum Emigracji oraz budynek Kapitanatu Portu. Wyłączone z użytkowania było również pobliskie nabrzeże, cumujące tam statki zostały czasowo przebazowane w inne miejsce.

[GALERIA_20073]

We wtorkowy poranek, akcję wydobywczą przeprowadzili również nurkowie z 12. Dywizjonu Trałowców. Tym razem pocisk artyleryjski (kaliber 203 mm), spoczywał na dnie basenu wewnętrznego w Terminalu Gazu Płynnego w Szczecinie. Ze względu na typ obiektu, konieczne było usunięcie z potencjalnie niebezpiecznej strefy wagonów i cystern do transportu gazu. Akcja została przeprowadzona bardzo sprawnie, nurek po zejściu do wody założył pasy nośne na obiekt, które następnie zostały podczepione do pontonu wydobywczego. Po podniesieniu pocisku w okolice lustra wody, został on przekazany patrolowi saperskiemu z 5. Pułku Inżynieryjnego ze Szczecina.

Cała Polska podzielona jest na dwa rejony odpowiedzialności Grup Nurków Minerów w zakresie wsparcia patroli lądowych w podejmowaniu przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych na wodach śródlądowych. 8. Flotylla Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia w swoich strukturach posiada dwie Grupy Nurków Minerów przeznaczone do realizacji tego typu zadań. Pierwsza wchodzi w skład 12. Dywizjonu Trałowców ze Świnoujścia, natomiast druga grupa na co dzień stacjonuje w Gdyni w 13. Dywizjonie Trałowców.

image
Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Djfjfjf

    Niech minister da nagrody teraz jak tamtym na granicy rozdawał

    1. ito

      No wiesz- to, że bez rozgłosu zajmują się czymś pożytecznym i niebezpiecznym to nie jest powód.

Reklama