Siły zbrojne

Marines chcą zwalczać wrogie drony laserem

Amerykańska Piechota Morska chce zamontować broń laserową do zwalczania dronów na swoich pojazdach – fot. US Navy
Amerykańska Piechota Morska chce zamontować broń laserową do zwalczania dronów na swoich pojazdach – fot. US Navy

Biuro badawcze amerykańskich sił morskich ONR (Office of Naval Research) oficjalnie poinformowało o zakończeniu przygotowywania kontraktu na zbudowanie laserowego systemu uzbrojenia dla pojazdów lądowych piechoty morskiej.

Amerykanie konsekwentnie realizują więc program budowy broni laserowej w swoich siłach zbrojnych. Ze względu na problemy technologiczne jak dotąd modele laserowych systemów uzbrojenia były montowane głównie na dużych platformach (okręty, duże samoloty). 11 czerwca ONR ogłosiło, że zamierza to samo zrobić na niewielkich pojazdach piechoty morskiej.

Celem programu GBAD (Ground-Based Air Defense Directed Energy On-the-Move) jest opracowanie system uzbrojenia przeznaczonego przede wszystkim do niszczenia bezzałogowych systemów rozpoznania powietrznego przeciwnika. Zakłada się stworzenia broni laserowej na tyle kompaktowej, że będzie ją można zastosować na lekkich pojazdach klasy Humvee i JLTV (Joint Light Tactical Vehicle).

Prace nie będą startowały od zera, ponieważ niektóre z komponentów już opracowano i przetestowano– także w odniesieniu do systemów bezzałogowych. Dotychczasowe lasery instalowane na wspomnianych powyżej pojazdach miały niesatysfakcjonującą moc 10 kW, natomiast potrzebne jest co najmniej 30 kW. 

Podczas prac nad nowym uzbrojeniem ONR współpracuje z centrum działań nawodnych marynarki wojennej NSWC (Naval Surface Warfare Center). Konieczne jest opracowanie samego lasera, układu sterowania wiązką z systemem stabilizacji, układu zasilania, radaru wstępnego wykrywania, systemu chłodzenia oraz urządzeń łączności i dowodzenia.

Komentarze (6)

 1. didi

  ciekawe, czy Polska myśli o kwestiach zabezpieczenia dronów, które mamy kupić? w sensie nie tych zabawek wypuszczanych z ręki, ale taktycznych i MALE.

 2. makasol

  Podobne lasery są już dawno instalowane na amerykańskich Avengersach: https://www.youtube.com/watch?v=TH2Zbo0KCxE

 3. Elf

  I to się nazywa postęp...

 4. RIKI

  Niech się Ruskie modlą żeby się kiedyś era broni atomowej nie skończyła bo wtedy bratnią przyjażń im Chiny okarzą tak jak oni Ukrainie!

 5. Elf

  Mało słychać o tego typu chociażby pracach w Rosji czy w Chinach... ciekawe czy oni coś kombinują..

  1. Jan S.

   Rosja miała szeroki program budowy laserów bojowych już na początku lat 1980 zarówno kosmicznychjak i dla wojsk lądowych. Opracowano kilka moedeli w tym lasery niszczące urządzenia optyczne samolotów i pocisków oraz laser na samolocie transporowym IŁ-76 analog amerykańskiego ABL na B-767, a także lasery opl )prototypu na naczepach wielkości naczepy TIR-a. Zajmował się tym specjalny instytut pod Moskwą. Prace zamarły z upadkiem ZSRS. Kilka lat temu Putin nakazał wznowienie prac nad nowymi typami broni, w tym laserowej.

 6. M

  Ja raczej bym sie zastanawial, czego amerykanie NIE pokazuja :>