Siły zbrojne

Manewry "rosyjskiego NATO" na granicy z Afganistanem

Żołnierz CSTO - fot. http://www.odkb-csto.org/
Żołnierz CSTO - fot. http://www.odkb-csto.org/

Rosjanie wraz z sojusznikami ćwiczą Tadżykistanie, przy granicy z Afganistanem. W manewrach biorą udział oddziały państw należących do OUBZ - Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, nazywanej czasem rosyjskim NATO.

W ćwiczeniach bierze udział ok. 2500 żołnierzy. Oprócz Rosjan w szkoleniu uczestniczą oddziały z Tadżykistanu, Kazachstanu, Kirgistanu, Armenii i Białorusi. Manewry odbywają się w pobliżu granicy z afgańską prowincją Kunduz, gdzie ostatnio ma miejsce ofensywa sił talibów. Współpracujący żołnierze państw OUBZ ćwiczą gotowość bojową sił szybkiego reagowania i koordynację wspólnych działań.

Zdaniem komentatorów, ćwiczenia Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym w tym rejonie mają odegrać rolę stabilizującą, zapobiegając możliwości przeniesienia walk na terytorium Tadżykistanu, potwierdzając jednocześnie dominującą rolę Rosji w regionie.

Równie istotne ma być podkreślenie znaczenia Federacji w systemie bezpieczeństwa w regionie, zwłaszcza po zapowiadanym wycofaniu się większości wojsk amerykańskich z Afganistanu i zaprzestaniu przez oddziały pozostałe w kraju czynnych operacji wojskowych.

O planach wzmocnienia armii Tadżykistanu przez OUBZ pisaliśmy już wcześniej.

Komentarze (2)

  1. wawa

    Rosyjskie NATO ;D nawet nazwy zazdroszczą....;)

  2. ccc

    Ten durny naród nie potrafi wypracować nawet swojego nazewnictwa ???