Siły zbrojne

Malta kupuje trzy śmigłowce AW 139

Do 2015 r. Malta ma otrzymać trzy śmigłowce Agusta-Westland AW-139 – fot. service SAR espagnol
Do 2015 r. Malta ma otrzymać trzy śmigłowce Agusta-Westland AW-139 – fot. service SAR espagnol

Siły powietrzne Malty podpisały kontrakt na dostawę jednego śmigłowca AW 139 z opcją rozszerzenia umowy o dwa następne.Informację taką przekazała firma Agusta-Westland wchodząca w skład koncernu Finmeccanica. Zamówiona maszyna ma być w wersji morskiej Patrol/SAR, przeznaczonej do prowadzenia misji patrolowych i do prowadzenia operacji poszukiwawczo ratowniczych.

Umowa przewiduje dostarczenie trzech śmigłowców do końca 2015 roku, zawiera zintegrowany pakiet logistyczny oraz przewiduje szkolenie 10 pilotów (w tym czterech szkolonych od podstaw) oraz 20 techników. Pierwszy helikopter ma być na Malcie już za rok - w czerwcu 2014 r.

Czytaj także: AgustaWestland zdobywa Azerbejdżan

Zamówienie jest wynikiem konsekwentnie realizowanego planu zwiększania możliwości sił morskich Malty, która korzysta z europejskich funduszy ochrony granic przy jednoczesnej, ścisłej współpracy z włoskimi siłami zbrojnymi.

Proponowany dla Malty śmigłowiec AW 139 będzie wyposażony w standardowy pakiet wykorzystywanych w misjach patrolowych i operacjach SAR wliczając w to głowicę optoelektroniczną FLIR, radar pogodowy, konsolę wielofunkcyjną misji, transponder system IFF, reflektor-szperacz, system łączności satelitarnej, autopilota z modem SAR, wciągarkę i cztery nadmuchiwane pływaki pozwalające na siadanie na wodzie.

Zobacz również: AgustaWestland sprzedaje AW139 japońskiej policji

Maltańczycy dokonali wyboru kierując się m.in. obszerna kabiną, która jest największa w tej klasie maszyn oraz dwoma silnikami PT6-67A, które posiadają zapas mocy, gwarantujący bezpieczne wykonanie zadania w najtrudniejszych warunkach. To dlatego śmigłowiec AW-139 został również wybrany do tego typu misji przez Włochy, Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, Hiszpanię, Estonię, Japonię, Malezję i Koreę Południową.

(MD)

Komentarze