Reklama

Siły zbrojne

Malezyjski samolot pasażerski zestrzelony nad Ukrainą

Według doniesień agencyjnych malezyjski samolot mógł zostać zestrzelony z użyciem zestawu przeciwlotniczego Buk. Fot. mil.ru.
Według doniesień agencyjnych malezyjski samolot mógł zostać zestrzelony z użyciem zestawu przeciwlotniczego Buk. Fot. mil.ru.

Na wschodniej Ukrainie w pobliżu granicy z Rosją doszło do katastrofy samolotu pasażerskiego Boeing 777 z 295 osobami na pokładzie. Według doniesień agencyjnych mógł on zostać zestrzelony z wykorzystaniem zestawu przeciwlotniczego.

Samolot Boeing 777 rozbił się w obwodzie donieckim, kilkadziesiąt kilometrów od granicy Ukrainy z Federacją Rosyjską. Agencja UNIAN donosi, że został on zestrzelony. Wcześniej informowała ona, że według źródeł ukraińskich prorosyjscy bojownicy dysponują zestawami przeciwlotniczymi Buk, które są zdolne do zestrzeliwania samolotów na wysokości 10 000 m, na jakiej poruszał się Boeing.

Władze Ukrainy zapowiedziały rozpoczęcie międzynarodowego dochodzenia w sprawie katastrofy. Samolot Boeing 777 leciał z Amsterdamu do stolicy Malezji, Kuala Lumpur. Na razie trudno jednoznacznie stwierdzić, czy zestrzelenie było wynikiem błędu, czy celowego działania którejkolwiek ze stron. W historii dochodziło już do omyłkowych zestrzeleń samolotów pasażerskich w strefach działań wojennych. Przykładem jest incydent z udziałem okrętu US Navy z 1988 roku, w wyniku którego zniszczony został samolot irańskich linii lotniczych.

Systemy Buk znajdują się na wyposażeniu zarówno sił zbrojnych Ukrainy, jak i Federacji Rosyjskiej. Przed aneksją Krymu zestawy tego typu były wykorzystywane w ukraińskich jednostkach, rozmieszczonych na półwyspie. Zestawy Buk są osadzone na podwoziu gąsienicowym i mogą być szybko przemieszczane w rejonie działań.

Reklama

Komentarze (9)

 1. Pasemek

  Sprawą oczywistą jest fakt, że samolot zestrzelili separatyści. Ukraińcy nie mieliby do czego strzelać, zwłaszcza na tej wysokości, Rosjanie odpadają, bo oni na pewno staranniej wybierają cele i nie byliby na tyle głupi, żeby zestrzelić rejsowiec. Pytanie jest czy został on zastrzelony przypadkiem, czy celowo, a w takim wypadku dlaczego, a chyba najważniejsze pytanie to co z tego wyniknie. Zginęło sto-kilkudziesięciu (może więcej) obywateli unii europejskiej i dwudziestu trzech USA, zastrzelono samolot malezyjskich lini lotniczych, więc jestem ciekaw jak zmieni się postawa UE i USA. Rosjanie również pośrednio są za to odpowiedzialni, gdyż to oni "sprezentowali" separatystom te zestawy przeciwlotnicze. To ich sprzęt zabił około trzystu osób! Czekam z niecierpliwością na rozwój sytuacji i dalsze zachowanie mocarstw w reakcji na tą sytuację, gdyż to już nie jest "tylko" sprawa "jakiegoś dalekiego" kraju na "skraju" Europy, a w zasadzie to "niedaleko" Azji, ale jest to sprawa o ludobójstwo, zbrodnię wojenną dokonaną na ich własnych obywatelach!

  1. logik007

   Na prawdę wierzysz, ze Rosjanie powierzyli drogi sprzęt separatystom bez minimum wiedzy do jego obsługi? Jasne jest, że strzelały rosyjskie zielone ludziki, a że w Rosji zawsze bajzel to nawet oni strzelają do wszystkiego co lata bez sprawdzania. Nie pierwszy raz Rosja zestrzeliwuje rejsówkę.

 2. a-i

  Około godz. 23 na lotnisko Symfieropol przyleciał z Moskwy Ił-76TD rej. RA-76841należący do Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych - nr lotu SUM9704. Ciekawe czego tam szuka i kogo przywiózł lub co ma wywieźć - może czarne skrzynki dla gen. Anodiny ?

 3. rte

  Jedyny plus tej sytuacji, że żołnierze odpowiedzialni za "pomyłkę" już się nigdy nie "pomylą. Nikt nie dopuści, by prawda o szczegółach tego zdażenia wyszła na jaw.

 4. RIKI

  Ci zasrani separatyści z Moskwy co to strzelali już dawno zarobili kulke w łeb i zostali rozpuszczeni w kwasie na polecenie najwyrzszego Władymira Władymirowicza! Zaczeło się szybkie sprzątanie świadków !

 5. z prawej flanki

  nie dalej jak kilka dni temu jeden z Komentatorów dziwowal sie na forum ,źe wojna-wojna i MANPADS'y fruwaja sobie po wschodnioukraińskim niebie niczym ptice a rejsowe loty pasaźerskie odbywaja sie w swoich korytarzch jak gdyby nigdy nic ; no i prosze...stalo sie.

 6. BieS

  W historii dochodziło już do celowych zestrzeleń samolotów pasażerskich przez ZSRR np. HL7429 i KAL007.

 7. Osprey

  Jak dla mnie, to rosjanie właśnie zrobiły sobie pretekst do wejścia wojsk pokojowych na ukraine. Szykuje się drugi scenariusz krymski, albo wojna...

 8. john

  zimni , wyrachowani, bezwzględni - czyli kto? władcy kremla! i kolejna odpwiedź: putin przekroczył rubikon!

 9. kuba

  Tutaj separatysci przyznaja sie do zestrzelenia samolotu tylko ze mysleli ze to Ukrainski an-25 https://vk.com/strelkov_info?w=wall-57424472_7256

Reklama