Reklama

Siły zbrojne

Malezja: wspólne ćwiczenia myśliwców F-22 Raptor i Su-30MKM

Fot. Jeremy Lock/USAF
Fot. Jeremy Lock/USAF

Amerykańskie myśliwce F-22 Raptor i F-15 Eagle biorą wspólnie z malezyjskimi myśliwcami Su-30 i MiG-29 udział w ćwiczeniach sił powietrznych o kryptonimie „Cope Taufan 2014”.

Amerykańskie myśliwce 5. generacji F-22 Raptor po raz pierwszy biorą udział w corocznych amerykańsko-malezyjskich manewrach sił powietrznych pod nazwą Cope Taufan. Maszyny te należą do 104th Fighter Wing (104th FW) będącego jednostką Gwardii Narodowej stanu Massachusetts.  Również z tego samego skrzydła myśliwskiego pochodzą samoloty F-15C/D Eagle które towarzysza F-22 Raptor podczas malezyjskich ćwiczeń.

Operacja przebazowania F-22 Raptor do Malezji na czas ćwiczeń stanowi element Advance Fighter Integration, której celem jest opracowanie i zoptymalizowanie taktyki użycia obu typów w rejonie Pacyfiku. Z pewnością przy tej okazji przetestowano również nową technikę relokacji F-22, opracowana w 2013 roku. Polega ona na tworzeniu zespołu złożonego z 4-6 myśliwców i C-17Globalmastr, który na pokładzie przenosi personel i sprzęt niezbędnych do kilkudniowego działania takiej grupy bojowej.

Najnowsze amerykańskie myśliwce będą ćwiczyć wspólnie z należącymi do Królewskich Malezyjskich Sił Powietrznych samolotami MiG-29N, Su-30MKM i F/A-18 Hornet. Wykorzystując systemu ACMI (Air Combat Maneuvering Instrumentation) maszyny przeprowadzą symulowane walki powietrzne. Niestety Su-30MKM  nie zostały jeszcze dostosowane do wykorzystywania zasobników ACMI i w związku z tym nie będą mogły być w pełni wykorzystane.

Ćwiczenia Cope Taufan rozpoczęły się 6 czerwca i potrwają do 20 czerwca 2014 roku. Po ich zakończeniu amerykańskie maszyny zostaną najprawdopodobniej przebazowane na Okinawę.

Reklama

Komentarze (4)

 1. MRSS

  Będzie okazja do porównania obu typów maszyn. :)

  1. Aroo

   Były już porównania z indyjskimi Su-30, potrzeba było 10 Su-30 by pokonać 1 F-22 nie pamiętam dokładnie

  2. chateaux

   Podczas Red Flag F22 cwiczyly z EF2000. Na dystansie wiekszym niz dostepny dla detektorów podczerwieni, trzeba bylo wlożyć pod nie specjalne zasobniki, aby Eurofightery mogły cokolwiek wykryć.

 2. Elf

  Trzymamy kciuki aby opublikowano wyniki manewrów chociaż jest to wątpliwe...

 3. BieS

  Śliczne maszyny :]

 4. stepford

  kto wygrał?"

Reklama