Reklama

Siły zbrojne

Żagań szykuje czołgi na Anakondę [FOTO]

Fot. st.chor.szt. Rafał Mniedło
Fot. st.chor.szt. Rafał Mniedło

Trwa tzw. „majówka techniczna” pancerniaków z Czarnej Dywizji. Jak wskazano w oficjalnym komunikacie, jest ona już terminem, który stał się w tej jednostce synonimem szczególnej dbałości o sprzęt techniczny, w tym czołgi T-72, eksploatowane na co dzień przez 34BKPanc. Trwają prace związane z przygotowaniem tych czołgów do zbliżających się zadań i szkolenia poligonowego, w tym czerwcowych ćwiczeń Anakonda-20.

Poszczególne jednostki Sił Zbrojnych RP, w tym 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, szykują się do zaplanowanych na czerwiec ćwiczeń Anakonda-20. Jak poinformował Defence24.pl mjr Marek Kwiatek z Dowództwa Operacyjnego RSZ, harmonogram ćwiczenia jak i sposób jego realizacji został zmodyfikowany z uwagi na sytuację epidemiczną. Najpierw odbędzie się część poligonowa (LIVEX), a następnie dowódczo-sztabowa, która potrwa do końca czerwca.

Pierwotnie ćwiczenie Anakonda zaplanowane było na maj i czerwiec. Jednakże, ze względu na sytuację epidemiczną w kraju, realizacja ćwiczenia planowana jest na początek czerwca (dot. LIVEX- Live Exercise). Natomiast w drugiej połowie czerwca zostanie zrealizowana druga część ćwiczenia, w której CPX (Command Post Exercise) przekształcona zostanie w formę treningów sztabowych.

mjr Marek Kwiatek, Zastępca Rzecznika Prasowego DORSZ

Jedną z jednostek uczestniczących w Anakondzie-20 będzie wchodząca w skład Czarnej Dywizji 34 BKPanc., której głównym uzbrojeniem są czołgi T-72. Jak pisze mjr Artur Pinkowski, codzienny wysiłek wkładany przez załogi czołgów oraz żołnierzy służb technicznych w zachowanie sprawności sprzętu i uzbrojenia oraz jak najlepsze jego przygotowanie, poprzez kompleksową obsługę jest podstawowym czynnikiem, wpływającym na przyszłą jego niezawodność.

Dbałość o sprawność techniczną w głównej mierze spoczywa na użytkowniku danego sprzętu. Żołnierze załóg czołgów wykonują niezbędne zabiegi konserwacyjne zespołów i podzespołów, wymieniają oleje i płyny eksploatacyjne, a także usuwają wykryte usterki.

ppłk Sławomir Jędrzejak, dowódca batalionu czołgów

Obsługi i skomplikowane remonty są możliwe dzięki wykorzystaniu wiedzy i doświadczenia specjalistów mechaników oraz dostępnej infrastruktury garażowej, a także  bazy remontowej.

Jakkolwiek T-72 są czołgami o stosunkowo nieskomplikowanej budowie, to choćby przez wzgląd na gabaryty poszczególnych podzespołów i charakter sprzętu, do obsługi i napraw wymagana jest szeroka wiedza specjalistyczna, doświadczenie i odpowiednie zaplecze techniczne. Należy pamiętać, że prace obsługowe, czy naprawcze przy sprzęcie są doskonałym elementem szkolenia na żywym organizmie, a im więcej scenariuszy przećwiczymy w parku sprzętu technicznego, tym mniej zaskoczy nas na polu walki. Jeśli dobrze poznasz sprzęt wojskowy, jego budowę, zasady działania oraz możliwości taktyczne to podczas wykonywania zadań będziesz w stanie kompleksowo i komplementarnie wykorzystać jego możliwości, toteż każdy kolejny dzień majówki technicznej jest dla nas niewątpliwą wartością dodaną.

ppor. Piotr Zubaszewski

Obecnie, we wszystkich jednostkach wojskowych Czarnej Dywizji obsługiwany i naprawiany jest zarówno sprzęt gąsienicowy, jak i kołowy. Żołnierze oraz pracownicy cywilni wykorzystują stanowiska kanałowe, specjalistyczne stanowiska obsługi i naprawy, stacje diagnostyczne, spawalnie, urządzenia działów obróbki i skrawania, a także malarnie i lakiernie. Wykorzystanie hal remontowych pozwala po zdiagnozowaniu ewentualnej usterki, na jej szybkie i sprawne usunięcie.

image
Fot. st.chor.szt. Rafał Mniedło

Zauważono przy tym, że gdy jedni żołnierze na co dzień, pełnią służbę realizując zadań związanych z minimalizację ryzyka rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa w głąb kraju - między innymi strzegąc granicy państwowej, inni wzmagają działania obsługowo-naprawczych sprzętu wojskowego.

Realizując zadanie na granicy państwowej, wzmacniając Straż Graniczną, pomagając Policji, jak i władzom lokalnym, nie zapominamy o naszej podstawowej funkcji, jaką jest szkolenie wojsk. Dzięki temu, że zmniejszyła się aktywność jednostek na poligonach, możliwa jest realizacja dużego przeglądu technicznego i naprawy bieżące sprzętu wojskowego. W ten sposób, możemy przygotować sprzęt do kolejnego wysiłku szkoleniowego, jakim rysuje się na horyzoncie ćwiczenie Anakonda-20.

gen. bryg. dr Dariusz Parylak, dowódca 11LDKPanc.

W tym miejscu należy przypomnieć, że czołgi T-72 znajdują się w 34 BKPanc. od 2017 roku. Jednostka została w nie wyposażona z uwagi na przeniesienie do 1 Brygady Pancernej w Wesołej czołgów Leopard 2A5 i 2A4, w jakie była uzbrojona od 2014 roku. Przeniesienie, realizowane w kilku etapach było motywowane chęcią wzmocnienia jednostek we wschodniej części kraju (1 BPanc. wchodzi w skład nowo formowanej 18 Dywizji Zmechanizowanej), jednak równocześnie spowodowało osłabienie potencjału 11 LDKPanc.

JP/JR/11LDKPanc

image
Fot. st.chor.szt. Rafał Mniedło

Komentarze (24)

 1. olo

  w ramach bieżącej obsługi ściagają głowice? :)

  1. Bieżąca wymiana głowic XD

 2. Stasiek

  Smutno przesiąść się z leoparda na t72

  1. biały

   ale w t-72 bezpieczniej służyć podczas wojny , t-72 nie dojadą po prostu na linie walk bo popsują sie po drodze , a leopardy dojadą i będą narażone na walkę

  2. Dokładnie tak

  3. Troll z Polszy

   Nie licz na to T72bieda są "zerowane" w Bumarze, więc prędzej dojadą niż zajechane leony

 3. Zwiad ogolnowojskowy

  No to Czarna Dywizja cofnęła się w czasie o jakieś ćwierć wieku. Za mojej służby dostali Twarde. Grupa rekonstrukcji historycznej Sanacji trafiła również i tu. Dobra zmiana?

 4. Wilk

  Młotek przecinka- jedyne słuszne narzędzie haha

 5. Leopardzik

  Brygada dostala zlom z wesołej i teraz KICHA trzeba remontować bo noe pojadą

  1. kris

   na pewno nie z Wesołej

  2. vc Hert

   W Wesołej to PT-91 służyły... Trzeba było nie robić Bieda remontu t-72, lecz dwa bataliony do standardu PT-16 doprowadzić.

 6. Polak

  Zycze pancerniakom z 34 Brygady 120 nowiutkich K2 Black Panther.

  1. wert

   Ale im życzysz. Ta oferta to batalion do 2030tego roku i produkcja w PL po tej dacie. Ja życze Arietowilka, bo to szansa na szybciej. Włosi są na gospodarczym musiku i bardzo im zależy

  2. mick8791

   A zastanowiłeś się dlaczego tego K2 Black Panther nikt na świecie nie chce kupić (oprócz Koreańczyków oczywiście)?

  3. Krzysztof

   A ja bylbym ostrozny z Wlochami. Nie kwestionuje, ze maja technologie i dobre checi. Ale to kraj, w ktorym rzady potrafia zmieniac sie co kilka miesiecy... a w rezultacie moga nastepowac niespodziewane ciecia budzetowe (czytaj: ciecia finansow na nowy czolg). Z tego powodu wolalbym Koree...

 7. mc2

  Tu się umyje,tu wyklepie,tu "śprajlem" pryśnie...na koniec pokropek i my są potęga! Klękajcie narody!

 8. fmoiwe

  czyżby młotek i przecinak na ostatnim zdjęciu? Tuning silnika?

  1. wert

   Podstawowe narzędzie takiego sprzętu. W małym fiacie bez tego też nic nie zrobiłeś

 9. Meska

  T72... Śmieją nam się w twarz. Dziennikarze powinni wywierać ciągła presję na rządzie. Jeśli nie będzie presji to oni nic nowego nie kupią. Dlaczego dziennikarze potrafią nakrecac aferę z radiem a już to co dzieje się w armii mają gdzieś? Skandal co wyprawia się w tym kraju.

 10. Willgraf

  Raczej zlot rekonstrukcyjny

 11. NsZ

  Odmalowane wraki T-72 wyjadą na poligon :) przy okazji jak tam idzie bieda modernizacja Leoparda 2a4 do wersji 2a5+ szumnie nazwana Leopard 2PL

 12. Tomasz

  A pamiętacie LOARĘ ??? Ileż w to wpompowano kasiory, a efekt??? Jak zwykle taki sam.

 13. tom

  T-72 to chyba na clan wara w WOTa. Niech golda zaladuja.

 14. prawnik

  Żeby tylko amerykanie się nie pomylili i nie zrobili "fruwających wież" jak w Iraku .....

  1. pif-paf;

   .. nie obawiaj sie nie ma ttutaj Syryjczyków..wieże Abramsów i Leopardow nie beda latały w powietrzu jak w Syrii..

  2. KozaAhmeda

   To zobacz fotki z M1 w Iraku

 15. Genowefa

  To są ćwiczenia z konserwacjii zabytków.

  1. Tomasz33

   Całe szczęście to nie są jedyne czołgi Wojska Polskiego. Celowniki dzienno-nocne będą wymienione a amunicja już jest zamówiona. Jako wóz wsparcia bezpośredniego jak znalazł.

  2. Nikt

   Zistanie kwestia stabilizacji, opancerzenie, napędu. Drobnostki

  3. Troll z Polszy

   Dokładnie to wszystko zrobiło Rosjanie ze swoimi T72b

 16. asf

  I to nie są archiwalne zdjęcia...

  1. x

   mam nadzieję że tak, odnowione cyfrowo i pokolorowane

 17. Adam

  Według naszego MON, lepiej mieć 500 starych złomów T72, wartości muzealnej. Niż choćby 100 nowiutkich Leo. Sprzedać to do afryki i nie generować kosztów utrzymania tego muzeum!

  1. Spinacz

   Jest taki kierunek na politechnice, konserwacja zabytków techniki

  2. Darek

   Nie wiem czy pamiętasz ale II WŚ wygrała ilość nie jakość. Nie mówię że obecne realia to odzwierciedlają ale czasami lepiej mieć więcej niż lepiej.

  3. x

   Więc niech klepią 7 TP. są jeszcze jakieś rysunki i prawa intelektualne. Z czasem może nawet zrobią (z dykty) na MSPO wersję 7 TP NG albo 7 TP 2035 PL

 18. Jeszcze pojeździ

  A ja bym bamper, 2teownik, miedzy gasiennice zamocowal, niewiadomo od czego zaczac , bo to drogie wszystko, tylko tanie rozw moze cos pomoga, a kamizelki przeciw odlamkowe, niepalne gacie, i chelmy ale tylko na czas W, bo na co dzien to moze nie oddychac, i kible chemiczne dla wszystkich zalog poj. bojowych zeby siedzieli w srodku, kosze i zasobniki na sprzet, zewnetrze oczyw. moze oslony jak w meridzie, moze agregaty dla utrz. pojazdu w stanie gotowosci, bez palenia silnika etc takie tam..swoja droga to od gory np na amunicje kasetowa lub cokolwiek jest lipa...moze by ekran pospawal od gory, bo na Ukrainie sporo pojazdow tak zniszczono. czolg jest dosc łatwy do zniszczenia ,nawet abrams, najw w magazyn municji sie celuje i pozar, ale poza artylerią, piechotą i wyspecjalizowaną amunicją np pociski rakietowe, etc są smiglowce, samoloty, granaty reczne nasadkowe, granatniki, miny, itp tylko oslona aktywna oraz plot. I piechoty oraz dzialanie zaskoczenia czy ukrycia czy kamuflaż jest w stanie cos pomoc, A to o moze zeluzje po bokach, np kosze na wiezy i burty, poza tym , w czolgach eksploduje amunicja, moze by ja uzbrajac przed zadaniem ogniowym, wozic mniej , nieuzbrojoną, moze zdemontowac automat i wstawic skrzynie z klapa , moze oslony z kewlaru czy plyt przeciw odlamkowe, plyte stalowa z przodu, przed kierowca na gumie czy piance i dwie na trojkat spawanedo lufy...z policzkami czy ukrainski pancerz reaktywny, tanio, czy prysnac napylic z agregatu jakis syf i guma posypac, a by byl efekt, system ostrzegania , drona do kazdego pojazdu na kablu z zailaniem lub bez , a moze kamerki tanie dookola pojazdu, wiezy nawet ze 4, lub cofania, i pancerny monitor laptop do srodka , a moze granaty odlamkowe do samoobrony temat do przemyslen, nie wszystkie rozw sa drogie, nie wszystkie sa sensowne. Czolg to M1, nasz to czolg sredni, i z pierwszych wersji, eksportowych. A stabilizacia , czy łozyska bezluzowe, jesli jest tania to może, choc w kraju nic nie ma, moze sie da trafic z postoju

 19. 12345

  Jedyne co nowe na tych czołgach to kamuflaż (piękny tak przy okazji) niby fajnie, ale trochę bieda. Dobre i to,że chociaż przyrządy obserwacyjne dzienno-nocne będą wymienione i radia też. Ale przydałaby się nowa armata, nowa stabilizacja. Nowa amunicja na szczęście jest już w przetargu. Tylko jej potrzeba tak co najmniej z 20 tysięcy. I wtedy mamy tani wóz wsparcie bezpośredniego lepszy niż Anders i lepiej opancerzony, tylko tak jak mówiłem trzeba dać nową stabilizację i celowniki i nową amunicję.

  1. Adam

   Pancerza nie wymienisz. Jeden strzał z T90 i masz trzy trópy.

  2. SAS

   To jest mit, że czołg zawsze napotka na swojej drodze czołg.

  3. Adam

   Nie musi być czołg, u ruskich prawie każdy BWP ma rakiety ppc. Efekt ten sam.

 20. Polish blues

  Ale fajny ten sprzęt grupy rekonstrukcyjnej! Pasjonaci zabytków naszą siłą!

  1. Tomasz33

   A wiesz że są kraje na świecie które chciałyby mieć takie czołgi u siebie? Co im powiesz? Całe szczęście to nie są jedyne czołgi Wojska Polskiego. Celowniki dzienno-nocne będą wymienione a amunicja już jest zamówiona. Jako wóz wsparcia bezpośredniego jak znalazł.

  2. QRF

   Masz rację jako wozy wsparcia w sam raz. Tylko że te de facto czołgi będą wykorzystywane jak czołgi bo definicja wozów wsparcia jest w WP dosyć płynna. Niektóre jednostki będą w całości wyposażone w T-72* i w tych jednostkach będą one chcąc nie chcąc używane na szczeblu taktycznym jak czołgi. Mogli by jeszcze choć erawę 2 na nich zamontować.

  3. Paweł

   Co jest zamówione ? Ha ha ha

 21. eMeM

  Czyli na każdym majowym serwisie demontują głowice?

 22. Lechu

  Jest moc panowie. Klękajcie narody.

 23. Anders

  A co oni robia poza majem?

 24. alan

  Historia kołem sie toczy... - przynajmniej w 34 Brygadzie Kawalerii Pancernej im. Hetmana Wielkiego Koronnego Jana Zamoyskiego - podstawowym uzbrojeniem brygady były do 2014 r. czołgi PT-91 Twardy, w 2014 Brygada otrzymała Leopardy II A5, zaś w 2018 otrzymała zabytkowe czołgi T-72M1.