Reklama

Siły zbrojne

Macierewicz: To NATO zapewnia państwom bezpieczeństwo. "Sojusz będzie w Polsce"

Fot. ppor. Robert Suchy/CO MON
Fot. ppor. Robert Suchy/CO MON

”W perspektywie wydarzeń, jakie miały ostatnio miejsce w Unii Europejskiej, nikt już nie ma wątpliwości, że to właśnie NATO jest strukturą, gwarantująca państwom i narodom rzeczywiście skuteczne bezpieczeństwo” - powiedział w piątek minister Macierewicz.

Minister Obrony Narodowej wypowiadał się przed szczytem NATO, który odbędzie się 8 i 9 lipca. "Jesteśmy przekonani, że ten szczyt ustabilizuje sytuację zarówno na wschodzie, jak i na południu. NATO jest sojuszem obronnym, defensywnym. Odpowiada na zagrożenia. Odpowiedź, jaka zostanie dana w dniach 8 i 9 lipca będzie odpowiedzią wystarczającą, odpowiedzią skuteczną, odpowiedzią skutecznie odstraszająca i zabezpieczającą nasze państwa i nasze narody" - powiedział szef MON na briefingu w Warszawie.

"W perspektywie wydarzeń, jakie miały ostatnio miejsce w Unii Europejskiej, nikt już nie ma wątpliwości, że to właśnie NATO jest strukturą, gwarantująca państwom i narodom rzeczywiście skuteczne bezpieczeństwo" - dodał.

"Przez wiele lat NATO było w Polsce, za tydzień Polska będzie w NATO i odwrotnie: Polska była w NATO, NATO wreszcie będzie w Polsce. Taki ma być efekt tego szczytu. Tak zakładamy, że ta zasadnicza zmiana, którą przygotowywaliśmy przez ostatnie ponad pół roku dokona się w postaci decyzji głów państw największego szczytu NATO, jaki miał miejsce dotychczas, zarówno liczba, jak i decyzjami, przełomowością tych decyzji. Na flance wschodniej wreszcie staną na trwałe siły naszych sojuszników" - mówił szef MON.

Pytany o relacje NATO z Rosją Macierewicz powiedział, że z tym państwem można i należy rozmawiać, ale "z pozycji podjętych decyzji" i odstraszania przed nierozważnymi krokami.

"W Warszawie NATO podejmie przełomową decyzję, podejmie decyzję, co do której dotychczas przez wiele lat Rosja rościła sobie prawo do weta. Przed tą decyzją nie było powodu rozmawiać. Po tej decyzji rozmawiać możemy o tym, jak utrzymywać pokój na świecie. Liczymy, że te rozmowy doprowadzą do wycofania się Rosji nie tylko z agresywnych kroków, ale także z terytoriów, jakie bezprawnie zajęła Ukrainie" - powiedział Macierewicz.

Minister powiedział, że "za chwileczkę" zakończone zostaną prace adaptacyjne na Stadionie Narodowym i nastąpi odbiór.

Zwrócił uwagę, że czwartek ministerstwo obrony Kanady poinformowało, że to państwo wyśle kontyngent, który będzie stanowił trzon jednego z czterech wielonarodowych batalionów, jakie NATO planuje rozmieścić w państwach położonych na wschodniej flance Sojuszu. Wcześniej takie deklaracje złożyły Niemcy, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania.

PAP - mini

Reklama

Komentarze (6)

 1. Boczek

  Jak na razie mówisz o projektach poprzedniej ekipy. M+C i ORKA uznałbym za projekty PiSu, ale zostały jak na razie zatrzymane - same M+C to już 6 miesięcy blokady.

 2. Type79

  Hahaha mimo iż prawdopodobieństwo konfliktu zbrojnego jest niewielkie a ci z MON nie mają argumentów. Stąd łudzą się ślepa wiarą w sojuszników zachodnich skupionych wokół tworu znanym pod nazwą NATO. I po części słusznie ale tworzenie a raczej stawianie na sojuszników że ci nas obronią, zaniedbując jednocześnie własną armię to zakrawa na Trybunał stanu dla wszystkich decyzyjnych od 1990 roku. Ile warte są traktaty? Historia nauczycielką życia ale Polak po szkodzie głupi jak but....... Tak to jest jak kolejne rządy wykazują się nieudolnością, nie ma się silnej gospodarki bo zakłady posprzedawane.....

  1. anakonda

   głowni sojusznicy przeciw rosji to japonia ukraina i nasz wyszechrad ( niewiem coz Czechami)co do niemcow trzeba wymusic aby sie jasno okreslili co zrobia .Lepsza prawda nawet najgorsza teraz niz ratunek jak w 40 od ruskich.Sojusznikow mozna poszukac jeszcze w azji np indie Chiny Pakistan no i sa jeszcze amerykanie majacy wplyw na wszystko

 3. tomek

  czy oprócz konferencji ruszył jakiś projekt zakupu zrobiony przez obecną ekipę?

  1. SLAW69

   ?????? Co kupiła poprzednia ekipa? Po wielu latach - nie po paru miesiącach. Podpowiem: w końcu szkolne Mastery, stare Leo i prototyp Kormorana.

  2. rcicho

   Oczywiscie. Raki, Poprad, 1tys Spike, 27 tys Beryli, granatniki RGP40, modenizacja Leopardow A4 i kilka innych.

 4. SLAW69

  Właściwy człowiek na tym stanowisku. Trzeźwy umysł i prawidłowe oceny sytuacji. Skrzypczak i Polko wiedzą chyba o czym mówią.

 5. Tomala

  Nasz jedn z najważniejszych sojuszników stwarzał bardzo poważne problemy ze zgodą na przerzut przez jego terytorium wojsk na ćwiczenia Anakonda w Polsce. Co zrobią Niemcy gdyby doszło do prawdziwego konfliktu z Rosją ? Nie tylko nie przyszli by z pomocą naszemu krajowi ale jeszcze nie. Przepuścili innych wojsk ? W imię poprawnych stosunków z Rosją ? Oczywiście !! Trzeba być naprawdę szaleńcem aby uważać inaczej ! 7% Niemców poparło by udzielenie pomocy Litwie w przypadku jej zaatakowana przez Rosję !! Dane z ostatniego miesiąca !

 6. Gonzi

  puste gadanie, obiecywanie gruszek na wierzbie i działek budowlanych na Marsie.

Reklama