Reklama

Siły zbrojne

Macierewicz na spotkaniu koalicji państw przeciwko Daesh

Fot. mjr Robert Siemaszko/CO MON
Fot. mjr Robert Siemaszko/CO MON

Antoni Macierewicz uczestniczył w spotkaniu ministrów obrony narodowej państw członków koalicji międzynarodowej utworzonej w celu zwalczania Państwa Islamskiego. Ustalono, że konieczne jest rozszerzenie działań.

Minister Macierewicz w amerykańskiej bazie sił powietrznych Andrews, gdzie odbyła się konferencja, potwierdził dotychczasowe zaangażowanie z czerwca, kiedy zdecydowano o wysłaniu do wsparcia koalicji dwóch kontyngentów wojskowych. Jak zaznaczył szef resortu, w naszym narodowym interesie leży zarówno wzmocnienia wschodniej flanki NATO, jak i ustabilizowanie sytuacji w południowym sąsiedztwie Sojuszu.

Polska zdecydowała o włączeniu swoich sił do koalicji przeciwko Daesh 17 czerwca 2016 roku, kiedy to prezydent RP podpisał postanowienie o użyciu dwóch Polskich Kontyngentów Wojskowych w operacji Inherent Resolve w okresie od 20 czerwca do 31 grudnia 2016 r. Główne siły kontyngentu w Państwie Kuwejt tworzy komponent powietrzny - cztery samoloty F-16 wyposażone w zasobniki rozpoznawcze DB 110 - realizujący zadania lotnicze w zakresie rozpoznania na potrzeby wsparcia operacji Inherent Resolve. Natomiast w skład kontyngentu w Republice Iraku weszły siły wydzielone z Wojsk Specjalnych, a do ich głównych zadań należy doradztwo i szkolenie sztabów oraz pododdziałów specjalnych Sił Zbrojnych Iraku.

Podczas obrad prowadzonych w Waszyngtonie zdecydowano, iż konieczne jest rozszerzenie działań militarnych, jak i pozamilitarnych oraz ich intensyfikacja wobec tzw. Państwa Islamskiego. Ataki, do których doszło w Stambule, Brukseli, Paryżu, Nicei, motywują do poszukiwania możliwości zwiększenia naszego wsparcia dla działań służących zwalczaniu terroryzmu - zaakcentował szef MON.

W rozmowach bierze udział także Sekretarz Generalny NATO. Szefowi MON towarzyszy podsekretarz stanu Tomasz Szatkowki oraz Dowódca Operacyjny RSZ gen. broni Marek Tomaszycki.
 
W czwartek zaplanowano wspólną sesje ministrów obrony i spraw zagranicznych w Departamencie Stanu USA, gdzie zostanie omówiona dalsza sytuacja w regionie działania koalicji. Ponadto, szef resortu obrony spotka się z weteranami oraz miejscową Polonią.

Reklama

Komentarze

    Reklama