Reklama

Siły zbrojne

Łukaszenka ostrzega przed nowymi wyborami, Rosja gotowa do "pomocy"

Ćwiczenia jednostek VDV z Rosji i Białorusi, fot. mil.ru, Ministry of Defence of the Russian Federation
Ćwiczenia jednostek VDV z Rosji i Białorusi, fot. mil.ru, Ministry of Defence of the Russian Federation

Prezydent Rosji Władimir Putin w rozmowie z prezydentem Białorusi Alaksandrem Łukaszenką potwierdził gotowość pomocy „w rozwiązaniu problemów” w ramach poradzieckiej organizacji bezpieczeństwa: Organizacji Traktatu o Bezpieczeństwie Zbiorowym - podał Kreml. Zaś sam Łukaszenka miał stwierdzić, że w razie przeprowadzenia nowych wyborów prezydenckich Białoruś „zginie jako państwo i jako naród”. Prezydent Alaksandr Łukaszenka miał wypowiedzieć te słowa w niedzielę na wiecu swoich zwolenników w centrum Mińska.

„Ze strony rosyjskiej potwierdzono gotowość okazania niezbędnej pomocy w rozwiązaniu powstałych problemów na podstawie zasad umowy o powstaniu Państwa Związkowego, a także – w razie konieczności – na podstawie Organizacji Traktatu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB)" - głosi komunikat Kremla opublikowany w niedzielę.

Jak poinformowały służby prasowe Putina, rosyjski prezydent przeprowadził tego dnia rozmowę telefoniczną z Łukaszenką. Strony kontynuowały "omówienie powstałej po wyborach prezydenckich sytuacji na Białorusi, w tym z uwzględnieniem wywieranej na Białoruś presji z zewnątrz" - głosi komunikat po rozmowach.

Według państwowej białoruskiej agencji BiełTA Łukaszenka i Putin potwierdzili gotowość wspólnego reagowania na zagrożenia zewnętrzne. Prezydenci przeprowadzili "merytoryczne konsultacje we wszystkich kwestiach" i "jeszcze raz potwierdzili ustalenia, że w razie zaostrzenia sytuacji w zakresie zagrożeń zewnętrznych strony będą reagować wspólnie, zgodnie z zasadami przewidzianymi w ODKB" - podaje BiełTA, powołując się na służby prasowe Łukaszenki.

Przywódcy Rosji i Białorusi rozmawiali po raz drugi w ciągu minionej doby. Sytuację na Białorusi omówili telefonicznie w sobotę; były to pierwsze ich oficjalne kontakty po wyborach prezydenckich na Białorusi. W sobotę Kreml wyraził przekonanie, że problemy na Białorusi zostaną wkrótce uregulowane. Później Łukaszenka oświadczył, że podczas rozmowy ustalił z Putinem, iż "przy pierwszej prośbie zostanie udzielona wszechstronna pomoc w zagwarantowaniu bezpieczeństwa" Białorusi.

Na Białorusi trwają protesty związane z wynikami wyborów prezydenckich. Według oficjalnych rezultatów wybory wygrał Łukaszenka, zdobywając 80,1 proc. głosów.  Sam Łukaszenka powiedział, że to właśnie za jego rządów Białorusini zbudowali suwerenne państwo. Wszystko działo się w trakcie niedzielnego wiecu poparcia dla obecnego prezydenta, który został zwołany w odpowiedzi na protesty opozycji. Łukaszenka ostrzegł, że kraje zachodnie wzmacniają siłę wojskową na zachodnich granicach Białorusi i "czołgi i samoloty znajdują się 15 minut lotu" od granic kraju.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama