Reklama

Siły zbrojne

Lubuskie Kraby w komplecie

Fot. Jerzy Reszczyński
Fot. Jerzy Reszczyński

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że do 5. Lubuskiego Pułku Artylerii w Sulechowie trafiło wyposażenie dla baterii dywizjonowego Modułu Ogniowego Regina, wyposażonej w haubice samobieżne Krab. Tym samym skompletowane zostanie wyposażenie pierwszego seryjnego – a drugiego w ogóle – dywizjonowego modułu ogniowego Regina, którego głównym uzbrojeniem są właśnie Kraby.

Sprzęt został przekazany w obecności wiceministra obrony Marka Łapińskiego. Jednostka otrzymała osiem haubic Krab, trzy wozy dowódcze szczebla plutonu/baterii oraz dwa wozy amunicyjne. Wyposażenie dla dwóch baterii przekazano żołnierzom 5. pułku w pierwszej połowie roku.

Łącznie na wyposażenie 5. Lubuskiego Pułku Artylerii wejdą 24 samobieżne haubice Krab oraz 18 pojazdów dowodzenia i logistyki, w tym dwa wozy dowódczo-sztabowe, dziewięć wozów dowódczych, sześć amunicyjnych oraz wóz remontu uzbrojenia i elektroniki.

MON przypomina, że Krab to obecnie najpotężniejsze działo, jakim dysponują polscy artylerzyści, zdolne do rażenia celów na dystansie ponad 40 km. Jego obsługa liczy pięć osób. Haubica jest zdolna do wykorzystania amunicji 155 mm zgodnej ze standardami NATO.

Przekazanie baterii do wchodzącego w skład 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej pułku z Sulechowa jest równoznaczne ze sfinalizowaniem dostaw pierwszego z czterech seryjnych dywizjonowych modułów ogniowych Regina, których podstawowym wyposażeniem są haubice Krab. Stosowne zamówienie, o wartości około 4,6 mld zł, zostało złożone przez MON w Hucie Stalowa Wola w grudniu 2016 roku, a dostawy w jego ramach mają być realizowane do roku 2024. 

Wyposażenie dla pierwszego, „wdrożeniowego” modułu Regina, pozyskiwanego w ramach wcześniejszej umowy zostało przekazane wojsku do 2017 roku. Sprzęt ten trafił na wyposażenie 11. Mazurskiego Pułku Artylerii w Węgorzewie, wchodzącego w skład 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Łącznie oba dywizjony będą liczyć 48 haubic Krab, będą też wyposażone w odpowiednią liczbę pojazdów wsparcia. Natomiast po pełnej realizacji kontraktu z 2016 roku Wojsko Polskie będzie dysponować łącznie 120 Krabami.

Reklama

Komentarze (23)

 1. Robert

  Na 24 Kraby tylko 11 wozów Dowódczych ?!? Skandal !!!

  1. rED

   Nie wiesz do czego służą te wozy prawda?

  2. Rzyt

   Dania kupiła 19 prawie cezarów...bez setek wozów dowódczych .skończcie z tą trepozjada ,że na 3 wozy ogniowe ma być 2 dowódcze

  3. Arap

   Kupili sobie imponującą ilość dział nie wystarczającą dla jednego DMO. Nie mają więc żadnego problemu z przydzieleniem do tego celu posiadanych przez swoją armię pojazdów. Nie mówiąc już o tym, że przy takiej ilości dział, mogą sobie amunicję na pakach ciężarówek w skrzynkach wozić.

 2. obywatel

  a strzelać będą te nasze nowiuśkie kraby amunicją eco, czyli kapustą białą twardą.

 3. dim

  W gotowości do obrony Berlina ? Czy Drezna ?

  1. Wizjoner

   W gotowości do obrony przed agresorem z zachodu.

  2. dim

   Tyle, że to nie agresor z Zachodu gotów jest do napaści na nas i ciągle trenuje gotowość do niej.

 4. sPIT

  A są jakieś wieści na temat Kryla?

  1. butlonos

   Długość ciała do 60-65 mm, masa do 2 gramów. Żyje od 2 do 10 lat. Żyje w olbrzymich ławicach, które rozciągają się na wiele kilometrów. Gatunek ten występuje w całym Oceanie Południowym, od strefy konwergencji antarktycznej do wybrzeży Antarktydy. Najchętniej występuje w pasie wód, które latem są wolne od stałej pokrywy lodowej, a zimą pokryte są stałym lub dryfującym lodem. W jednym metrze sześciennym wody morskiej żyją tysiące osobników. Żywi się algami i fitoplanktonem.

  2. rED

   O i to się nazywa konkretna informacja.

  3. Box123

   Kołowy kryl powinien zostać zbudowany od nowa, właśnie na wzór dany

 5. Huciany

  Jakoś nie słychać zeby HSW uchwaliła sie wykonaniem podwozia To ile juz wykonals sama? Aha zero!## Bo frezarki bramowej nie potrafią obsługiwać

  1. B-system

   To akurat żadna filozofia, jeśli chodzi o operatorów i techników, wystarczy zaproponować dobrą kasę Polakom pracujacym dla BAE S w np Telford.

  2. kodwsks

   Początek bieżącego roku. Budowanie struktury korpusu pierwszego podwozia numer 49.

 6. obserwator

  Jeszcze tylko dobra amunicja ...

  1. Tak myślę

   Amunicja też będzie https://www.defence24.pl/mesko-swietuje-95-lat-bogata-przeszlosc-i-ambitne-plany

  2. fgh

   Ta nowa Norweska strumieniowa wygląda sensownie a są jeszcze Bonusy, Smarty, Saddarmy, podkalibrowa Vulcano, czy nawet zwykła z Precision Guide Kit

 7. PRS

  Panie Ministrze a co z wozami rozpoznawczymi ? Co z samochodami terenowymi ? Nadal zabytkowe UaZy ?

  1. Kamyk

   Pytaj sie poprzednich ten chociaż cos kupuje.

  2. Zenek

   akurat to że Krab jest to zasługa poprzedników. A aktualne pytania kieruje się do aktualnych władz.

 8. Ryszard 56

  A co z amunicją precyzyjną programowalne?Co z obroną aktywną i co z obroną OPL?

  1. rED

   A co z satelitami i UFO?

  2. Tak myślę

   Będzie https://www.defence24.pl/mesko-swietuje-95-lat-bogata-przeszlosc-i-ambitne-plany

 9. Vjkl

  Niemcow bedziemy atakowac? Krsby powinny byc pod warszawa albo pod lublinem.

  1. Democracy Now

   Zacznij myśleć są w Lubuskiem, bo są wtedy poza zasięgiem części rakiet Iskander a tak mogłyby zostać przez niego zmiecione

  2. Wiem co piszę

   Są jeszcze inne rakiety, np. TOPOL. Poradzą sobie z odległościami.

  3. Wiem co piszę

   Nie będziemy Niemców atakować, a bronić się przed nimi. Mamy trzech potencjalnych napastników, odwiecznych wrogów wokół naszych granic.

 10. Andrzej Żurawski

  A niby to do kogo ma to strzelać, jakaś paranoja.

  1. kd12

   Np. do zgrupowań broni pancernej nieprzyjaciela, itd. Takiego sprzętu nie kupuje się w necie i nie leży na pólkach w markecie, no i jego produkcja trwa więcej niż ten dobry artykuł w DF24 !

 11. Gustlik

  Dobra informacja tyle że lekko niepełna. Brak informacji o tym czy HSW opanowała produkcję licencyjnych podwozi, brak informacji o amunicji do kalibru 155 mm brak informacji czy poza Topazem Reginy będą wyposażone w nowoczesne środki naprowadzania ognia (radary artyleryjskie np. Liwiec, drony do korekty ognia). Jak wygląda sytuacja z pojazdami rozpoznania dla artylerii? Dla Raków zdecydowano się budować wozy rozpoznania na podwoziach Rosomaka a co z Reginami?

  1. Pyrus

   Podwozie jest produkowane w Szwecji,niestety.W naszym kraju nie ma możliwosci technicznych do produkcji tych podwozi.

  2. Ałtor

   Nie interesuj sie.

  3. kd12

   Brawo, tak trzymać

 12. ktos

  Ach nasi forumowi geniusze strategii juz sa. Sa halbice ale nie ma amunicji, albo wozow dowodczych za duzo zrobili. No tak powinni budowac 20 pociskow, 1 halbice i 1 woz dowodczy i potem znowu 20 pociskow ... zeby forumowi eksperci mogli podziwiac jak to armia rosnie w sile. Jakby nie daj Boze najpierw opracowano pocisk to by bylo po co pociski robia jak halbic nie ma. Zastanowcie sie czasem co piszecie bo rece opadaja jak sie was czyta. Co jeden to madrzejszy. Na szczescie kompletnie nie macie wplywu na jakiekolwiek decyzje wiec kraj jest bezpieczny. aaa no i najlepsze komentarze w styly, po co halbice jak nie ma... <tu wstaw dowolny inny produkt dla armii>.

  1. Walkiria

   Za dużo bardzo dobrze że dużo im więcej tym lepiej !!! Poczytaj se trochę na ten temat potem komentuj

 13. Mądrala

  Polsce potrzebne są rakiety manewrujące odpalane z pojazdów. W ilościach hurtowych. Poza tym armata 30 mm z programowana amunicja żeby nie było akcji jak w Arabii saudyjskiej.

  1. NSM, to troszeczkę mało. Ciekawe od kogo chciałbyś kupić takie o zadowalającym zasięgu?

 14. marsjanin

  Masz nieaktualne informacje. Produkcję podwozi ze Szwecji przeniesiono ma Marsa. Okazało się, że w Szwecji także nie ma możliwości technologicznych do produkcji tych podwozi.

 15. Dark

  Przecież ani do Krabów ani do Raków nie ma amunicji. Mają po kilkaset sztuk albo przerobione starej albo kupionej za granicą. Co więcej nie ma co wskazywać celów ... taka armia na pokaz ... postraszyć borsuki w lesie. MON i Rząd nie potrafią się skupić na racjonalnym wydawaniu pieniędzy Koszt-Efekt ... zakup 180 rakiet do Wisły za 20 MLD .... i transferu technologi... F-35 bez przetargu zapewne ok 45 MLD ... i bez ofsetu. Nie wiem czy to sabotaż czy głupota.

  1. ryba

   jak to niema co wskazywać celów ca drony wszelakiego rodzaju które na odległość do 50 km to spokojnie moga cele wskazać .

  2. Tomasz33

   A jak by była sama amunicja, ale nie było by Krabów czy Raków, to można by nią tylko rzucać. To lepsza sytuacja? Amunicja będzie bo jej produkcja trwa znacznie krócej. Za 20 MLD to Polska kupiła 2 baterie czyli 16 wyrzutni, radary i inne pojazdy wchodzące w skład baterii, oraz właśnie rakiety, ale nie same. I wszyscy to wiedzą. A za F-35(po negocjacjach cenowych) Polska zapłaci podobnie jak Belgia czyli około 4 - 4,5 mld dolarów, czyli kilkanaście miliardów złotych. Proszę bez manipulacji.

  3. Tomasz33

   A w kwestii wskazywania celów - O kupionych radarach "Liwiec" dla wojsk słyszałeś? Które nawiasem mówiąc są bardzo dobre.

 16. KOSA

  Sami specjalisci kurna. Wieczna krytyka. Malo a to podwozie nie robią w Polsce, a tu niby amunicji nie ma, a tu ze rozpoznania nie ma, a i jeszcze sa stare UAZ-y i.... tak bez konca. Ludzie co z wami. ? Chcecie od razu palac zbudować? Warszawę nie od razu zbudowano. Niech mają sprzęt i niech Ćwiczą. Niech się szkolą to nie są zabawki. Mam nadzieję że mają czym strzelać czyli amunicja ćwiczebna. Trochę pokory.

  1. Meska

   Nie wiesz co to rosyjska dezinformacja?

  2. Acideu

   Kolego pokory to tobie trochę trzeba, kupowanie takich wydmuszek już widzieliśmy w Polsce, patrz t-72 modernizowany do twardego bez amunicji do dnia dzisiejszego. Następnie leopardy do puki była amunicja co Niemcy jeszcze zapewniali była, później brak amunicji przeciwpancernej do dziś. Do rosomaków udało się kupić amunicję, ale oczywiście mon przepłacił bo dostawcą było Mesko i za sztukę podatnicy zapłacili ponad 1100pln, a w tym samym czasie Nammo sprzedawało innym ta amunicję za 600-800pln sztuka w przeliczeniu na złotówki. Masz jakieś złudzenia że będzie tym razem inaczej? Brak racjonalności to dewiza MON.

  3. PRS

   To z nami, że w skład dywizjonu wchodzą 40 letnie UAZy. Tylko o tym się w TV/PR nie mówi a tym bardziej nie pokazuje na ...defiladzie. Zobacz jaka jest cena ,,kompletnego" dywizjonu i jaki procent stanowiła by cena 4 samochodów terenowych. Jak na razie to jest nasza kolejna miliardowa inwestycja, która jest ślepa, głucha i bezzębna. Pytanie czy ,,komuś" akurat mocno na tym zależy...

 17. Rafcio

  Na przesmyk Suwalski mogą się kiedyś przydać..

  1. Derff

   Oby nie musiały..., ale potrzeba nam ich około 180 szt. Amunicję o wydłużonym zasięgu, rozpoznanie bsl wpięte w Topaz, oraz amunicję precyzyjną. Ale nawet bez tego artyleria to i tak najlepiej wyposażone spośród naszych jednostek.

 18. tut

  Biorąc pod uwagę siłę rosyjskiej artylerji 120 dział to nie jest dużo. Zwłaszca że nie ma do niej amunicji... tak słyszałem. Zamówienia po 8tyś sztuk w 3 czy 4 lata to można chyba sobie darować...

  1. rydwan

   o biedy w razie w to amunicje 155 mm można kupic w całej europie czego nie można powiedziec o sprzecie miotajacym ten kaliber bo w razie w każdemu taki sprzet bedzie potrzebny.

 19. waza

  Bez precyzyjnej amunicji i rozpoznania (dony, pojazdy rozpoznania, satelity) zakup ten nic nie znaczy.

  1. gwe

   Kupno dronów, pojazdów rozpoznania, satelity bez posiadania artylerii też nic nie znaczy, a że wszystkiego nie można kupić w tym samym czasie... Co lepiej mieć artylerię bez rozpoznanie, czy rozpoznanie bez artylerii...?

  2. kd12

   zapomniałeś jeszcze o amunicji z głowicą atomową

 20. Kamyk

  Przypomnę, że poprzednicy uznali 36 sztuk za wystarczającą liczbę Krabow, więc jakiś postęp jedynak jest.

 21. Armata

  50/50 work/play Fajnie

 22. Viggen

  warto przypomieć, że umowę na pracę rozwojową lekkiej kołowej haubicy samobieżnej 155 mm zawarto w grudniu 2011 r. Kryl był potrzebą chwili, artyleria misyjna choc głównym uzytkownikiem mieli byc Podhalańczycy. Juz wiadomo że otrzymuja kolejne Raki. Dopóki będa słuzyć udane Dany do tego czasu jest mozliwośc modernizowania tego systemu tym bardziej że Elbit wdraża nowa jednostkę.

 23. As

  A te wozy amunicyjne to puste będą ?

  1. Davien

   Anty tyle że twoja Rosja oficjalnie zaprzeczyła by były tam pociski z systemu S-500, czyli lekko zmoderniowane rakiety z S-300WM i S-400:) Więc co testowali? Czyzby radary w sąsiedztwie RC-135?:) No to dopiero"madre zagranie" Putina, zanim system w ogóle wejdzie do produkcji, niech przeciwnik pozna jego charakterystyki pracy:) A co do tajności to o tych tajnych testach od dawna wiadomo, nawet def-24 pisał:)

Reklama