Reklama

Siły zbrojne

Łotysze szkolą się na austriackich haubicach [WIDEO]

Fot. Latvijas armija
Fot. Latvijas armija

Na austriackim poligonie „Allensteig” trwa szkolenie łotewskich artylerzystów w zakresie obsługi prowadzenia ognia z haubicoarmat samobieżnych M105A5Ö kalibru 155mm. Jest to element umowy ze stycznia bieżącego roku, na mocy której Łotwa pozyska 47 dział samobieżnych tego typu wraz ze sprzętem pomocniczym i systemem szkolenia. 

Łotewskie załogi szkolą się wraz z żołnierzami austriackiego 4. Batalionu 4. Brygady Zmechanizowanej w zakresie obsługi, kierowania i prowadzenia ognia z dział samobieżnych M109A5Ö. Niebawem na wyposażenie sił zbrojnych Łotwy ma trafić 47 pojazdów tego typu, wozy dowodzenia i pojazdy amunicyjne M992. Obecnie trwa objęte umową kształcenie personelu do którego jeszcze w tym roku trafi nowe uzbrojenie.

Pojazdy przeznaczone dla Łotwy to wyprodukowane w latach 2004-2007 działa M109A5 ze 155 mm haubicoarmatą M185 o lufie długości 39 kalibrów. Pojazdy zostały zmodernizowane w austriacko-szwajcarskiej kooperacji m.in. poprzez modernizację systemu nawigacyjno-celowniczego i dodanie półautomatycznego systemu ładowniczego i hydraulicznej blokady zamka, co znacznie zwiększyło szybkostrzelność i precyzję ognia.

Zakup austriackich armatohaubic to jeden z najważniejszych programów łotewskiej modernizacji sił zbrojnych, gdyż dotąd kraj ten, podobnie jak Estonia, nie posiada artylerii samobieżnej, poza moździerzami. 

Reklama

Komentarze (3)

 1. Dropik

  Długość lufy jak w msta-b . Ciekawe czy zasięg praktycznego ognia podobny czyli od 24 do 30 km w zależności od używanych pociskow

  1. Davien

   Generalnie to JF-17 wywodzi sie z prac nad chińsko-amerykanskim Super-7 zarzuconym po Placu Tiananmen.

 2. Ryszard

  Kilka sympatycznych newsów dzisiaj na portalu.., tu haubice.., wzmocnienie batalionu na Litwie.., Czesi się dołączają.., Apache ćwiczą w Estonii.., no i przerzut HIMARS do baz w Niemczech... Ostatnio: Powidz i Poznań. Powinniśmy ruskim podziękować, obudzili chyba NATO.

 3. tak tylko...

  W kwestii Łotwy, Inflant i dostępu Rosji do nie zamarzających portów na Bałtyku wygląda na to, że wszystko jest pozamiatane. Rosja po pięciu wiekach rozbojów wróciła bezpowrotnie w granice z przed czterech wieków...

  1. Anty-Che

   4 wieki temu Krolewiec jako lenno naleźal do Polski. Teraz jest niestety rosyjski

Reklama