Reklama

Siły zbrojne

Lotnicze systemy przeciwminowe będą nadal w użyciu

Śmigłowiec MH-53E Sea Dragon podczas opuszczania do wody sonaru wykrywania min AN/AQS-14A – fot. US Navy
Śmigłowiec MH-53E Sea Dragon podczas opuszczania do wody sonaru wykrywania min AN/AQS-14A – fot. US Navy

Koncern Northrop Grumman otrzymał kontrakt o wartości 25 milionów dolarów na prowadzenie dalszych prac nad lotniczymi systemami przeciwminowymi – wykorzystywanymi w amerykańskiej marynarce wojennej.

Umowa została podpisana z centrum wojny nawodnej z Panama City (U.S. Naval Surface Warfare Center Panama City Division). W ramach tego kontraktu koncern Northrop Grumman zapewni wsparcie logistyczne dla znajdujących się na wyposażeniu amerykańskiej marynarki wojennej systemów przeciwminowych, a w tym: sonarowego systemu wykrywania min typu AN/AQS-14A, systemu zwalczania min AN/AQS-24 oraz akustycznego systemu trałowego AN/ALQ-141.

Wybór koncernu Northrop Grumman był mniejszym zaskoczeniem niż sam fakt jego zawarcia. System AN/AQS-24 jest bowiem obecnie jedynym wykorzystywanym na świecie lotniczym systemem poszukiwania i zwalczania min. Przy czym pojawia się coraz więcej głosów, że wykorzystanie śmigłowców do tego typu operacji przy istnieniu systemów bezzałogowych jest zbyt kosztowne. Jak widać na razie Amerykanie nie zamierzają rezygnować z lotniczych systemów przeciwminowych.

Obecnie zakontraktowane prace mają być prowadzone w Annapolis i zostać zakończone do końca lutego 2015 r.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Darek S.

    I taki sprzęt powinniśmy kupić zamiast budować Mieczniki.

Reklama