Reklama

Siły zbrojne

Lotnictwo wojskowe Cypru (AD 2013)

Cypryjski Mi-35 - fot. Savvas Petoussis
Cypryjski Mi-35 - fot. Savvas Petoussis

Cypr, państwo-wyspa na Morzu Śródziemnym, ma swoją burzliwą historię. Także przyszłość zapowiada się, że losy połączone są z politycznymi potrzebami Grecji oraz Turcji. Nie może więc dziwić, że także modernizacja techniczna jest powiązana z potrzebami tych państw.Lotnictwo wojskowe Cypru nie należy do rozbudowanych – ma to związek z czynnikami finansowymi, a także politycznymi. Te ostatnie skutecznie ograniczają zakupy techniki lotniczej (protesty Turków), jednak sojusz z Grecją zabezpiecza przestrzeń powietrzną wraz z lokalnymi systemami przeciwlotniczymi. Nie może więc dziwić, że trzonem lotnictwa są śmigłowce oraz rozpoznawcze bezpilotowe aparaty latające.

Grupa samolotów stanowi ciekawe połączenie sprzętu latającego pochodzącego z Wielkiej Brytanii, Szwajcarii oraz Izraela. Z tego pierwszego państwa pochodzi największy samolot – patrolowy Britten-Norman BN-2, wykorzystywany do zadań patrolowo-dozorowych nad wodami terytorialnymi. Jego wsparciem są dwa zestawy bezpilotowych aparatów latających IAI Searcher 2. Najbardziej bojową częścią jest pojedynczy turbośmigłowy samolot szkolno-bojowy Pilatus PC-9 – ogółem Cypryjczycy nabyli dwie takie maszyny, jednak jedną utracono w 2005 roku. Jest ona przystosowana do przenoszenia zasobników z bronią strzelecką oraz wyrzutniami niekierowanych pocisków rakietowych bądź lekkich bomb.

Flota śmigłowców jest bardziej rozbudowana, obejmuje dwadzieścia maszyn czterech typów i czterech producentów. Najbardziej ofensywną grupą jest jedenaście śmigłowców szturmowych Mil Mi-35P, które zakupiono w Rosji na początku wieku. Ich uzupełnieniem są cztery lekkie śmigłowce bojowe Aerospatiale SA-342 Gazelle, które dostarczono w latach 80. XX wieku i które są wykorzystywane jako nosiciele pocisków przeciwpancernych. Poza nimi flota obejmuje dwa lekkie śmigłowce dyspozycyjne Bell 206, a także najnowsze (dostarczone w marcu 2011 roku) trzy AgustaWestland AW139 (przeznaczone do zadań ratownictwa morskiego oraz bojowego).

 

Typ Ilość Uwagi
Samoloty
Britten-Norman BN-2 1  
Pilatus PC-9 1  
IAI Searcher 2 8 Rozpoznawcze BSL
Śmigłowce
AgustaWestland AW139 3  
Mil Mi-35 11  
Aerospatiale SA-342 4  
Bell 206 2  

 

Łukasz Pacholski
Reklama

Komentarze

    Reklama