Reklama

Siły zbrojne

Logistycy wrócili z Afganistanu [FOTO]

Fot. kpt. Piotr Płuciennik
Fot. kpt. Piotr Płuciennik

Żołnierze Narodowego Elementu Wsparcia XII zmiany misji Resolute Support zakończyli realizację zadań w Afganistanie i powrócili do macierzystych garnizonów.

Jak informuje kpt. Piotr Płuciennik z 10 Brygady Logistycznej, z żołnierzami Narodowego Elementu Wsparcia, po powrocie do Opola, spotkał się dowódca brygady pułkownik Maciej Siudak. Dowódca w imieniu całego stanu osobowego jednostki przywitał powracających oraz złożył podziękowania żołnierzom za ich profesjonalizm oraz poświęcenie podczas realizacji zadań na rzecz Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

Do Polski żołnierze Narodowego Elementu Wsparcia powrócili 30 stycznia, jednak zgodnie z przyjętą procedurą, przed wyjazdem do macierzystych jednostek wojskowych musieli wykonać testy na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Czas oczekiwania na wyniki pozwolił również na wykonanie obligatoryjnych badań, które realizowane są po każdej misji poza granicami kraju. Wszyscy żołnierze okazali się zdrowi, więc już dziś powrócą do swoich domów.

Misja PKW RSM Afganistan prowadzi działalność doradczo-szkoleniową dla afgańskich sił bezpieczeństwa i instytucji podległych Ministerstwu Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych do samodzielnego i profesjonalnego kierowania oraz zarządzania w sposób umożliwiający efektywne zapewnienie bezpieczeństwa w Islamskiej Republice Afganistanu. Żołnierze nie uczestniczą bezpośrednio w zadaniach zwalczania rebeliantów. Sojusz Północnoatlantycki dopuszcza prowadzenie działań bojowych jedynie w przypadku sił specjalnych. Struktura misji umożliwia prowadzenie działalności doradczej od szczebla ministerialnego do dowództwa korpusu włącznie.

Polski Kontyngent Wojskowy operacyjnie podporządkowany jest dowództwu w misji Resolute Support, pod względem kierowania narodowego podlega Ministrowi Obrony Narodowej za pośrednictwem Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Defence24.pl/10Blog/DORSZ

Reklama
Reklama
image
Fot. kpt. Piotr Płuciennik
image
Fot. kpt. Piotr Płuciennik
image
Fot. kpt. Piotr Płuciennik
Reklama

Komentarze

    Reklama