Reklama

Siły zbrojne

Lockheed Martin modernizuje myśliwce F-16

Lockheed Martin oferuje modernizację myśliwców F-16 do standardu F-16V, w celu utrzymania ich wartości bojowej w nadchodzących latach. Fot. Lockheed Martin.
Lockheed Martin oferuje modernizację myśliwców F-16 do standardu F-16V, w celu utrzymania ich wartości bojowej w nadchodzących latach. Fot. Lockheed Martin.

Lockheed Martin promuje pakiet modernizacyjny dla myśliwców F-16. Jego zakres obejmuje instalację stacji radiolokacyjnej z anteną AESA oraz szeregu nowych systemów awionicznych, znacznie zwiększających świadomość sytuacyjną załogi.

Samoloty, które zostaną zmodernizowane do rozwijanej od dwóch lat wersji F-16V mają otrzymać stację radiolokacyjną wyposażoną w antenę z aktywnym skanowaniem elektronicznym (AESA). Pozwoli to między innymi na rozszerzenie zdolności do zwalczania celów powietrznych poza zasięgiem widzialności wzrokowej, a także „niemal jednoczesne” wykonywanie zadań w zakresach powietrze – powietrze i powietrze – ziemia przez radar.

Myśliwce F-16V mają także otrzymać automatyczny system ostrzegający o niebezpieczeństwie kolizji z ziemią, zdolny do przejęcia kontroli nad samolotem w wypadku, gdy pilot nie reaguje na ostrzeżenia. Ponadto, zmodernizowane F-16 zostaną wyposażone w nowe komputery misji i systemy zobrazowania, a ich systemy walki radioelektronicznej zostaną zintegrowane w systemie kontroli, wspartym przez architekturę sieci  Ethernet o przepustowości rzędu gigabitów.

Przedstawiciele firmy Lockheed Martin podkreślają, że prace nad rozbudową zdolności myśliwca F-16 Fighting Falcon trwają od jego pierwszego lotu, który miał miejsce w 1974 roku. Kontynuowanie wysiłków modernizacyjnych ma pozwolić utrzymanie wartości bojowej F-16 w nadchodzących latach. Według producenta do chwili obecnej ponad 4500 samolotów tego typu trafiło na wyposażenie sił zbrojnych 28 państw. 

Reklama

Komentarze (6)

 1. lechu

  Wielka brytania wycofała wszystkie Harriery i lotniskowce przed czasem, dla oszczędności. A u nas tłuką do bólu Su-22, też niby z oszczędności. - Wycofać ten cały złom i kupić 16 F-16! Chyba te 200 mil dol wprzez 5 lat dali byśmy radę zapłacić.

  1. Oj

   Jak czytam takie durne wypociny ( kupmy to albo tamto ) to mi wstyd za ludzi nie mających odrobiny wiedzy w temacie. Najpierw należy zadać sobie trud poznania potrzeb i możliwości naszego kraju w zakresie sprzętowym ( w tym przypadku myśliwiec) potem rozpoznać rynek co i za ile oferuje a na koniec sprawdzić ile mamy kasy na taki czy inny zakup.Oczywiście to w wielkim skrócie. Na koniec NIGDY wcześniej jak i TERAZ nie powinno się kupować F-16 jak i innego sprzętu made in USA, jak również utrzymywać strategicznych relacji z tym krajem ......

  2. Davien

   Weż tylko pod uwage ze Spike NLOS powstał sporo przed nawet zwykłym ER a w nowych wersjach poszli w ulepszoną GSN i wielozadaniowa głowice bojową. 32 kilometry zasięgu osiagneli Amerykanie z Apache'a, wiec spokojnie może mieć 25km z ziemi i 32 z powietrza

  3. QVX

   Podobne modernizacje można wprowadzić do NLOS, ale czy to zrobią i kiedy, to insza inszość...

 2. el Putinista

  Brak tylko info, że USA zrezygnowały z modernizacji swoich F-16 uważając to za nieperspektywiczne i nieopłacalne.

  1. xyz

   Bo mnie krew zaleje przeciez Amerykanie wprowadzają F 35 więc jak modernizacja F 16 dla nich może być perspektywiczna a zanim my wprowadzimy F 35... dlatego mówimy o rozwiązaniach najlepszych do RP

 3. Sokole oko

  Ciekawe czy dali nowy system odsysacza płynów oraz materii zagęszczonej od pilota podczas dalekich misji.

  1. tomicki1914

   Tak jest taki system. Pieluchomajtki dla dorosłych, taniocha całe 3 zeta. Mozna go kupić w każdej aptece, podobnie jak granatniki, kałachy czy BUKi w sklepie wędkarskim ale to tylko w Rosji. Pod tym względem jesteśmy mocno wtyle;)

  2. jl

   i zasypkę

  3. KickIt

   Tak. Zastosowali nowoczesny system "wypuść i zapomnij" :)

 4. jamci

  Jak dla mnie to zakup 64 sztuk F-16, obrony przeciwlotniczej i stworzenie wojsk rakietowych to priorytet.

 5. Wojtekus

  Zmodernizowac tak wszystkie lub czesc naszych F-16. Radar ten jest bardzo przydatny. Rosjanie zaczynaja powoli wprowadzac podobne. Modernizacja naszych Jastrzebi ma sens dlatego iz dlugo jeszcze beda najnowoczesniejszym zalogowym samolotem SP a takze uplynie wiele lat (moze i dekada lub wiecej) zanim zakupimy cos nowoczesniejszego. Nalezy to tylko tak zrobic aby te prace przeprowadzac u nas w kraju a przy okazji oferowac taki serwis Rumunii.

  1. Jugol

   Jak u nas??? Polska nie ma prawa wykonywac jakichkolwiek prac modernizacyjnych na tych maszynach a tymbardziej oferowac takie usługi krajom trzecim ... trzeba miec minimum orientacji a potem pisac.

 6. rttlr

  bierzemy 16-32 szt block 40 lub 50 z pustyni za dolara, modernizujemy za swoje i z 5 eskadrami możemy czekać na piąta generację w 2022 roku.

Reklama