Reklama

Siły zbrojne

Litwa podnosi gotowość bojową. Obawy przed Rosją

Żołnierze sił zbrojnych Litwy w czasie ćwiczeń Saber Strike 2013. Fot. Staff Sgt. Burt Taylor/USAF
Żołnierze sił zbrojnych Litwy w czasie ćwiczeń Saber Strike 2013. Fot. Staff Sgt. Burt Taylor/USAF

Władze Litwy zdecydowały o podwyższeniu gotowości bojowej sił zbrojnych w związku z ze zintensyfikowaną aktywnością wojskową Rosji na Morzu Bałtyckim oraz w pobliżu granic Litwy, Łotwy i Estonii.

Zgodnie z komunikatem ministerstwa obrony w stan podwyższonej gotowości postawiono siły szybkiego reagowania, a także inne jednostki, w tym inżynieryjne i logistyczne oraz elementy ochotniczych wojsk obrony terytorialnej. Podkreśla się, że zwiększony stopień gotowości zostanie utrzymany tak długo, jak będzie to konieczne.

Decyzja litewskich władz jest związana między innymi z lotami dużych formacji rosyjskiego lotnictwa wojskowego w rejonie Morza Bałtyckiego (w tym z udziałem bombowców strategicznych Tu-95) oraz aktywnością zespołu ponad 20 jednostek marynarki wojennej.

W świetle kryzysu na Ukrainie władze Litwy zdecydowały o sformowaniu sił szybkiego reagowania, w oparciu o struktury dwóch batalionów piechoty (zmechanizowanego i zmotoryzowanego), wraz z pododdziałami artylerii przeciwlotniczej, rozpoznawczymi i inżynieryjnymi. Są one wspierane przez elementy sił powietrznych, wojsk specjalnych oraz jednostek logistycznych.

Litewskie jednostki szybkiego reagowania osiągnęły zdolność operacyjną 1 listopada i w założeniu miały być w pełni gotowe do prowadzenia operacji całością sił (około 2500 żołnierzy) w ciągu 24 godzin od wystąpienia zagrożenia. Część jednostek miała być zdolna do rozpoczęcia działań już wcześniej, bo po 2 godzinach od wydania rozkazu. W chwili obecnej litewskie siły reagowania pozostają w „ciągłej” gotowości.

Reklama

Komentarze (10)

 1. robi

  To wygląda raczej na jakieś zagrywki polityczne. W Szwecji też obecnie panuje opinia, że całe to zamieszanie z okrętem sowieckim to próba spowodowania wrażenia, że wstąpienie Szwecji do NATO to konieczność.

  1. czarny

   A po co? Po co politykom Szwecji ruszać temat wstąpienia do NATO? Chyba że chodzi Ci o zagrywki FR, aby Szwecja wstąpiła, ale to byłoby jeszcze dziwniejsze...

 2. Realista

  Podniesienie gotowości bojowej Litewskich Sił Zbrojnych jest zabiegiem głownie propagandowym, a ma na celu miedzy innymi zwrócenie uwagi na Międzynarodowej i NATO na zagrożenia państw bałtyckich i na ich trudną sytuacje militarną, zwłaszcza w kontekście wzmożonej działalności lotnictwa FR na Bałtyku(co w sumie nie jest niczym nowym i szczególnym). Co do ewentualnej pomocy NATO w razie rzeczywistego zagrożenia państw bałtyckich, to niestety na pewno nie można liczyć na działania bezpośrednie i kinetyczne(chodzi tutaj o USA, WB, FRANCJE, nie mówiąc już o Niemcach...)

  1. czarny

   Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, ale to Polska jest przewidziana jako rozwiązanie kinetyczne w razie ataku na państwa Bałtyckie. Skąd inąd, ciekawy scenariusz dla Putina, zaatakować te kraje, jak Polska przyjdzie z pomocą, to znaczy że my jesteśmy agresorem i pojechać Nas z Białorusi. Jak nie odpowiemy, to wiadomo że NATO nie ma podstaw Nam pomóc, bo skoro my się nie wywiązaliśmy, to i Niemcy, Francja i Brytania nie muszą.

 3. małpiszon

  Siły zbrojne, jakie siły zbrojne? Dramat...

  1. okapoka

   A spróbuj u nas podnieść 2500 żołnierzy w 24h do pełnej gotowości bojowej to byłby dopiero wyczyn :)) Także nie podniecaj się tak.

  2. tomgru

   To może na wszelki wypadek powinni się rozbroić? Żeby przypadkiem zielonym ludzikom się krzywda nie stała jak zaczną buszować po rubieżach Wilna?

 4. kamyk

  No to mamy OWSGB.

 5. antyputin

  UE i reszta sprzymierzonych powinni wytoczyć Federacji Ruskiej najcięzsze możliwe sankcje tylko to ich wykonczy, wojna z nimi nie ma sensu. a Ukraincom sprzedać możliwie tanio nowoczesny sprzęt. Obejrzycie sobie filmy na youtube jeśli dobrze poszukacie. Żałuje, że oglądałem- totalna masakra.

 6. Pytajnik???

  Niepokojąca informacja. Może my też powinniśmy podnieść poziom gotowości przynajmniej naszych specjalistów.

  1. pół żartem ,pół serio ale z prawej flanki

   będą łapali w siatkę rosyjskie bombowce nad Bałtykiem?

  2. Ciekawy

   Specjalistów od czego?

  3. Tret

   "Pióro jest silniejsze od miecza". W myśl tej maksymy mobilizujemy naszą armie urzędników i biurkowych oficerów!

 7. Marcin

  A Rosjanie stawiają systemy antyrakietowe w centrum Moskwy

  1. say69mat

   Nie rozumiem dla czego Rosja ma prawo, w pełnej dowolności, stawiać swoje systemy antyrakietowe na swoim terytorium. Natomiast, jeżeli w naszym kraju planuje się podobnego typu instalacje. Zakładające unowocześnienie systemów antyrakietowych i przeciwlotniczych. To taki krok uznaje się jako agresję przeciwko ... Rosji!!! Czy w naszym kraju przygotowuje się instalację systemów ofensywnych, stanowiących zagrożenie dla terytorium i mieszkańców Federacji Rosyjskiej???

 8. miik

  2500 żołnierzy to tyle ile liczą Wojska Specjalne w Polsce. Pamiętajmy że Polska jako członek NATO musi stanąć w obronie "kochanej" Litwy! Już płacimy ok.6mln zł za kontyngent w Baltic Air Policing.

  1. wee

   Stając w obronie Litwy stajemy w obronie Polski, tak trudno to zrozumieć?

  2. bla bla

   Nie kłam. Nie musi.

  3. ckris

   nic nie musimy,tak samo jak USA nie muszą stanąć w naszej obronie.Wygodne przekłamanie i tyle.Sojusznicy z Nato muszą jedynie zareagować w odpowiedni sposób.Równie dobrze mogą,możemy wprowadzić sankcje na Ruską wódkę w odpowiedzi na zajęcie Litwy,Łotwy i Estonii.6 mln to według Ciebie dużo??

 9. Roman

  Litwini szybko stanęli w podwyższonej gotowości, a gdzie Łotysze i Estończycy? Czyżby uznali, że lepiej "nie drażnić niedźwiedzia"?

  1. KDT

   A myślisz, że kacapy tak w 5 minut zbiorą się do kupy, żeby przekroczyć granicę? Litwini pewnie traktują to jak ćwiczenia dla swych nieco uśpionych do niedawna oficerów. Trzeba im brzuchy zrzucić na ćwiczenia sił szybkiego reagowania :)

 10. Zaak

  Czyżby wiedzieli coś więcej? A może tylko grają mając na celu przyspieszenie tworzenia szpicy przez NATO lub trzeba wzmocnić sondaże parti rządzącej.

Reklama