Siły zbrojne

Libijski MiG-23 zestrzelony przez islamistów

Samolot MiG-23 w barwach lotnictwa wojskowego Libii. Fot. Rob Schleiffert/wikipedia/CC BY-SA 2.0
Samolot MiG-23 w barwach lotnictwa wojskowego Libii. Fot. Rob Schleiffert/wikipedia/CC BY-SA 2.0

Libijskie lotnictwo wojskowe utraciło samolot myśliwski MiG-23 - podaje agencja Associated Press.

Libijskie lotnictwo wojskowe utraciło w miniony poniedziałek samolot MiG-23 - podała agencja Associated Press. Samolot miał zostać trafiony ogniem prowadzonym z ziemi w czasie ataku na pozycje bojowników islamskich.

Dowódca libijskiego lotnictwa wojskowego gen. bryg. Saqr al-Jaroushi przekazał, że samolot brał udział w ataku na pozycje islamistów położone w pobliżu miasta Darna na wschodzie kraju. Został trafiony ogniem artylerii przeciwlotniczej, pilot zdołał katapultować się i wylądować bezpiecznie na ziemi.

Zestrzelenie samolotu potwierdził rzecznik koalicji milicji islamistycznych walczących w pobliżu Darny. Wydarzenie świadczy o natężeniu walk w Libii, nie wiadomo na razie dokładnie, jakich środków przeciwlotniczych użyto w celu zestrzelenia myśliwca. Maszyny tego typu używają do ataków na cele naziemne przede wszystkim uzbrojenia niekierowanego, co ułatwia ich rażenie systemami artylerii lufowej czy przenośnymi pociskami przeciwlotniczymi klasy MANPADS.

Według raportu Flight Global 2015 myśliwce MiG-23 są używane w Angoli, Demokratycznej Republice Konga, na Kubie, w Etiopii, Kazachstanie, Libii (4 sztuki), Korei Północnej, na Sri Lance, w Sudanie, Syrii i Zimbabwe. Państwa prowadzące choćby ograniczone programy modernizacji sił powietrznych (jak np. Kazachstan) mogły jednak już wycofać myśliwce tego typu, trudno też potwierdzić czy we wszystkich wymienionych krajach kontynuowana jest ich czynna eksploatacja. Jednakże, zwraca uwagę fakt ciągłego użycia w konfliktach zbrojnych (Libia, Syria). W Polsce maszyny MiG-23 służyły w wariantach MF i szkolno-bojowym UB, ostatnie wycofano w 1999 roku.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.